SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Za pádom preferencií stojí pandémia aj môj zdravotný stav, myslí si Kollár

"Nešiel som do parlamentu, aby som držal percentá. Dal som voličom sľuby, ktoré postupne plníme. Už teraz pracujeme na exekučnej amnestii," uviedol.

Boris Kollár.Boris Kollár. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pád preferencií hnutia Sme rodina v posledných prieskumoch vysvetľuje predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) najmä pandémiou a jeho zdravotným stavom, keď sa dlhšie neukazoval na verejnosti.

Skonštatoval to v diskusnej relácii TA3 V politike.

"Nešiel som však do parlamentu, aby som držal stabilne percentá. Dal som voličom sľuby, ktoré postupne plníme, ako je zrušenie doplatkov za lieky. Už teraz pracujeme na exekučnej amnestii," uviedol Kollár.

Dodal, že rovnako v posledných desiatich mesiacoch pripravujú výstavbu nájomných bytov, ktorú by chcel spustiť od leta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Štát nebude byty stavať, on to bude dohliadať," dodal Kollár.

Zákonná úprava bezpečnostných previerok sa bude meniť

Vládna koalícia plánuje meniť zákon o bezpečnostných previerkach, povedal predseda parlamentu.

Problémom súčasnej úpravy podľa neho je, že napríklad kandidát na špeciálneho prokurátora, ktorý nie je prokurátorom, o previerku sám nemôže požiadať.

Previerka je pritom podmienkou kandidatúry.

„My sme vytvorili v parlamente Hlavu XXII. Umožnili sme kandidovať aj neprokurátorom, ale neumožnili sme priamo neprokurátorovi, aby si vypýtal previerku Národného bezpečnostného úradu (NBÚ)," povedal Kollár s tým, že za prokurátorov, ktorí chcú do funkcie špeciálneho prokurátora kandidovať, podáva žiadosť Generálna prokuratúra SR.

Skryť Vypnúť reklamu

„Už som to dal napraviť," zdôraznil Kollár.

V budúcnosti by tak neprokurátori mali mať právo priamo zadať požiadavku NBÚ na vykonanie previerky.

Pokiaľ ide o previerku zvoleného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, o ktorú žiadal minister práce Milan Krajniak, podľa Kollára sa tak stalo ešte v auguste 2020, keď bol vo funkcii v súčasnosti obvinený Dušan K. a voľba nového špeciálneho prokurátora sa nepredpokladala.

Účelom previerky podľa šéfa parlamentu bolo, aby mohol Lipšic zastupovať rezort práve „v prípade nejakých sporov a problémov".

„Na každom ministerstve máte päť-šesť ľudí, ktorí by mali mať tieto previerky „prísne tajné", takže nie je to nič neobvyklé," povedal Kollár.

Pokiaľ ide o rýchlosť, ktorou Lipšic previerku získal, podľa šéfa parlamentu v tejto oblasti nebol porušený zákon. „Ak mal všetky veci na poriadku, tam to môže byť aj za dva mesiace," dodal Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

S Lipšicom je spokojný

Kollár je so zvolením advokáta Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora spokojný. Jeho politická minulosť ho nevyrušuje.

Hnutie podľa neho svojho kandidáta na špeciálneho prokurátora nemalo.

Všetkých štyroch kandidátov navrhnutých však považovalo za kvalitných.

"Zo všetkých kandidátov na špeciálneho prokurátora by mi bolo jedno, kto by sa ním stal, všetci boli kvalitní," uviedol Kollár.

Politická minulosť Lipšica mu neprekáža.

"Tykáme si, lebo sme boli kolegovia v parlamente, ale nie sme priatelia. Nie je to človek, ktorému by som volal, keby som chcel nejakú nadštandardnú službu, v tomto je veľmi striktný," zdôraznil Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 14 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 15 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 16 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 18 h