SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Lipšic je od dnešného dňa novým špeciálnym prokurátorom

Podľa Kollára bude Lipšicovou úlohou prinavrátiť dôveru verejnosti v spravodlivosť. Lipšic je na to pripravený.

Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (vľavo) zložil svoj sľub do rúk predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára.Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (vľavo) zložil svoj sľub do rúk predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zložil sľub do rúk predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) a oficiálne sa tak stal novým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Šéf parlamentu v následnom príhovore skonštatoval, že funkcia špeciálneho prokurátora by mala byť jedným z najdôležitejších pilierov spravodlivosti.

„Bohužiaľ, v osobe bývalého špeciálneho prokurátora sa zhmotnilo to, čo si nik z nás pod pojmom spravodlivosť nepredstavuje,” povedal Kollár na margo momentálne väzobne stíhaného Dušana Kováčika.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnil, že Lipšicovou úlohou bude v tejto súvislosti prinavrátiť dôveru odbornej aj laickej verejnosti v spravodlivosť, na čo má podľa neho správne predpoklady.

Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) doplnil, že Lipšic to vo funkcii špeciálneho prokurátora nebude mať ľahké. Pre boj za spravodlivosť je však podľa neho tým správnym človekom.

Lipšic: Zákon platí pre každého

Nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa chce pokúsiť o prinavrátenie dôvery ľudí v to, že zákon platí pre každého.

Vyhlásil to po zložení svojho sľubu do rúk predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina).

Generálny prokurátor Maroš Žilinka deklaroval, že ho v tomto smere bude podporovať, ale aj kontrolovať. Priblíženie sa k ideálu spravodlivosti označil Žilinka za ich spoločný cieľ.

SkryťVypnúť reklamu

"Vážim si dôveru, ktorú som dostal od NR SR. Som presvedčený, že dnes sa spravodlivosť nachádza na akejsi križovatke a je šanca a nádej, možno prvýkrát za 30 rokov, pohnúť trestnú spravodlivosť výrazne dopredu. Chcem sa o to spolu s mojimi kolegami - prokurátormi z ÚŠP pokúsiť, aby aj ľudia získali vieru, že zákon platí pre každého a že spravodlivosť je jedna z najcennejších hodnôt našej spoločnosti," povedal Lipšic s tým, že práca na naplnení tohto cieľa nebude jednoduchá.

Verí, že s ľuďmi na ÚŠP sa to podarí, pričom požiadal o zváženie doplnenia prokurátorského stavu na úrade.

Žilinka: Podpora aj kontrola

Žilinka prisľúbil Lipšicovi aj prokurátorom ÚŠP podporu.

"Budem vás podporovať v zákonnej práci, v napĺňaní ideálu spravodlivosti, ale zároveň vás budem aj kontrolovať tak, aby vo verejnosti nevznikli ani najmenšie pochybnosti o tom, či aplikujeme právo spôsobom, že tu nie sú rovní alebo rovnejší," deklaroval.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s reakciami najmä opozičných politikov na adresu Lipšica poznamenal, že nový šéf ÚŠP má jeho plnú dôveru.

Lipšic vyjadrenia komentovať nechcel.

Preverí aj Böhma

Odpovedali tiež na otázky týkajúce sa samovraždy obvineného Františka Böhma, ktorý mal s políciou spolupracovať pri vyšetrovaní káuz Judáš či Texasan. L

ipšic sa zatiaľ nechcel vyjadrovať. Avizoval, že už počas dňa sa chce stretnúť s prokurátormi ÚŠP aj dozorovým prokurátorom vo veci, v ktorej bol Böhm stíhaný.

Prokurátorom vyjadril podporu a poukázal na to, že mnohí pracujú pod enormným tlakom, pričom sú predmetom "nevyberaných útokov" a často aj chránenými osobami.

Rovnako podľa neho treba zvažovať i tlak, pod ktorým môžu byť tí, ktorí vypovedajú proti "mocným".

SkryťVypnúť reklamu

Generálny prokurátor zdôraznil, že hoci dal pokyn na prešetrenie udalosti, neznamená to ešte, že v prípade došlo k nejakému pochybeniu.

"Do momentu, kým nebudeme vedieť výsledok šetrenia, nebudeme špekulovať," reagoval na otázku, ako je možné, že mal obvinený doma zbraň.

Poslanci parlamentu zvolili Lipšica za špeciálneho prokurátora v piatok 5. februára 79 hlasmi. Lipšic vo voľbe ako jediný neprokurátor uspel medzi prokurátormi Petrom Kyselom, Jánom Šantom a Vasiľom Špirkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu