SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Odborníci odporúčajú vláde rokovať s Ruskom o dodávke vakcín Sputnik V

Niektorí politici a političky však podľa premiéra vedú voči tomuto názoru odborníkov doslova geopolitickú 'svätú' vojnu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Odborníci odporúčajú vláde rokovať s Ruskom o dodávke vakcín Sputnik V.

Ako informoval na sociálnej sieti premiér Igor Matovič, touto témou sa na svojom utorňajšom zasadnutí zaoberá Pandemická komisia vlády SR.

Všetci špičkoví slovenskí odborníci na infektológiu, imunológiu a epidemiológiu podľa neho prišli na zasadnutie komisie so stanoviskom, že vzhľadom na katastrofálne meškanie dodávok EÚ registrovaných vakcín je namieste, aby vláda o dodávke vakcín začala rokovať s ruskou stranou.

Skryť Vypnúť reklamu

„A niektorí politici a političky tu už hodinu vedú voči tomuto názoru odborníkov doslova geopolitickú 'svätú' vojnu,“ uviedol predseda vlády.

„Povýšiť politiku nad zdravie a životy ľudí je hlboko pod úroveň môjho vkusu. Sputnik V je vakcína s vynikajúcou účinnosťou a v situácii, v ktorej sa nachádzame, by sa ňou dobrovoľne dali zaočkovať milióny ľudí na Slovensku,“ doplnil Igor Matovič.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) podporuje očkovanie všetkými dostupnými vakcínami bez ohľadu na miesto ich výroby.

Dodala však, že bezpečnosť a účinnosť týchto vakcín by mali byť riadne preskúmané Európskou agentúrou pre lieky.

„Výrobca ruskej vakcíny konzultuje s európskou agentúrou svoje postupy a je predpoklad, že v krátkom čase bude začne oficiálne hodnotenie,“ uviedla po rokovaní pandemickej komisie o vakcíne Sputnik V.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnila, že vakcína pre milióny ľudí na Slovensku sa nemá schvaľovať na základe jedného článku v časopise, aj keď išlo o odborný časopis.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová po rokovaní s odborníkmi na otázky médií uviedla, že vakcinácia je najlepším riešením proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Dodala však, že očkovacia látka z akejkoľvek krajiny by mala byť overená a potvrdená Európskou agentúrou pre lieky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 6 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 8 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 10 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 11 h