SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Poslanec Kollár odchádza z koalície a poslaneckého klubu. Pre nezvládnutú pandémiu

Je to prvý poslanec, ktorý od volieb opúšťa vládnu koalíciu. Tá bude mať však v parlamente naďalej ústavnú väčšinu.

Poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár.Poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Kollár končí vo vládnej koalícii a vystupuje z poslaneckého klubu Za ľudí. Informoval o tom jeho asistent Rastislav Hauliš.

Kollár v stanovisku poukázal na zlú situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a vysoké počty úmrtí. Opatrenia vlády podľa neho nefungujú.

Vyzýva na vyvodenie politickej zodpovednosti a zmenu manažmentu pandémie.

Poznamenal, že v každej demokratickej európskej krajine by odstúpil minimálne minister zdravotníctva, no v prípade Slovenska by mal vyvodiť zodpovednosť i premiér Igor Matovič (OĽANO).

Skryť Vypnúť reklamu

"Budem ďalej robiť všetko pre to, aby som ako primátor s tými nástrojmi, ktoré mám v rukách, čo najlepšie ochránil obyvateľov nášho mesta. Ale ako poslanec už nemôžem ďalej legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča, ktorý aj dnes namiesto rázneho a kompetentného politického líderstva ponúka len výhovorky, reči o sabotáži a ankety o očkovaní neschváleným Sputnikom. Oddnes už preto nie som poslancom vládnej koalície vedenej Igorom Matovičom," uviedol Kollár.

Odchod z klubu Za ľudí vysvetlil tým, že svojím osobným postojom nechce komplikovať pozíciu strany v koalícii.

Je naďalej pripravený podporiť v NR SR všetky dobré legislatívne návrhy opreté o programové vyhlásenie vlády, za ktoré hlasoval.

V súvislosti s aktuálnou situáciou namieta nefunkčnosť opatrení, nedostatočné trasovanie kontaktov a kontrolu dodržiavania opatrení. Plošné testovanie nepovažuje za efektívne riešenie. Obce a mestá podľa neho pravidelne testujú len preto, že vláda občanom uložila povinnosť preukazovať sa testom a nezabezpečila im testovacie kapacity.

Skryť Vypnúť reklamu

"My dolu v mestách a obciach pomáhame štátu, ako vieme, tam, kde zlyháva. Ale úplne ho nahradiť nemôžeme," poznamenal s tým, že sú na pokraji síl a doteraz sa snažil na chyby upozorňovať vo vnútri koalície.

"V každej demokratickej európskej krajine by v takejto situácii mal odstúpiť minimálne minister zdravotníctva. A v našom konkrétnom prípade by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť aj premiér Igor Matovič," poznamenal.

Premiér podľa neho nesie hlavnú politickú i osobnú zodpovednosť za podobu opatrení, ich nekoncepčnosť, nedôslednosť, zlé načasovanie, chaos, nedôveru verejnosti v opatrenia a "za absurdnú zamilovanosť do celoplošného testovania".

Odmietanie vyvodenia politickej zodpovednosti pre obavy z návratu vlády Hlasu-SD či Smeru-SD označil za falošný argument.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto strany nepovažuje za alternatívu ani riešenie situácie, no nie je tým podľa neho ani pokračovanie Matoviča vo výkone funkcie premiéra v podobe, v akej ju doteraz predvádzal.

Kollár bol doteraz členom predsedníctva Za ľudí, v lete kandidoval za predsedu. V NR SR bude pôsobiť ako nezaradený poslanec.

Vládna koalícia odchodom Kollára nepríde o väčšinu v parlamente. Doteraz mala v pléne 95 poslancov, ostane jej 94. Naďalej tak bude mať aj ústavnú väčšinu.

OĽANO má 53 poslancov, Sme rodina 17, SaS 13 a Za ľudí 11.

OĽaNO neprekvapil

Odchod poslanca OĽANO neprekvapil, podľa hnutia sa už dlhodobo správal ako opozičný poslanec.

"Dnes nie je čas na úteky, ale na odvahu prijímať aj nepopulárne rozhodnutia," skonštatovalo hnutie.

"Odchod Miroslava Kollára nás však neprekvapil, keďže sa už dlhodobo správal ako opozičný poslanec. Celá koalícia je pod enormným tlakom verejnosti, keďže Slovensko čelí nielen pandémii vírusu, ale aj bezbrehého populizmu, keď je mnohým politikom prednejšia ochrana vlastných percent pred ochranou života a zdravia obyvateľstva. Prijímané opatrenia vyplývajú z odporúčaní odborníkov, avšak ich účinnosť je nevyhnutne podmienená práve dobrou spoluprácou naprieč politickým spektrom," uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

4 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

2 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

6 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

7 h