SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump ostro skritizoval lídra senátnych republikánov McConnella

Ten označil Trumpa za podnecovateľa útoku na Kapitol. "S politickými 'lídrami', ako je McConnell na čele, už nikdy nemôže byť Republikánska strana rešpektovaná ani silná,“ uviedol Trump.

Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnellLíder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Bývalý americký prezident Donald Trump ostro skritizoval lídra republikánov v Senáte amerického Kongresu Mitcha McConnella.

Vyhlásenie, v ktorom ho nazval „politickým pätolizačom“, prišlo niekoľko dní po tom, čo ho jeho niekdajší spojenec označil za podnecovateľa útoku na Kapitol Spojených štátov zo 6. januára.

„Republikánska strana s politickými 'lídrami', ako je senátor Mitch McConnell, na čele už nikdy nemôže byť rešpektovaná ani silná,“ uviedol Trump vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho politický akčný výbor.

Skryť Vypnúť reklamu

„Mitch je vážny, mrzutý a neusmievavý politický pätolizač a ak s ním republikánski senátori zostanú, už viac nevyhrajú," pokračoval.

Niekdajší prezident sa tiež vyjadril, že McConnell neurobil dosť pre to, aby podporil jeho tvrdenia o volebnom podvode a tiež ho „prosíkal“ o podporu pri kandidatúre na senátora v štáte Kentucky.

Trump naznačil, že bude pracovať na porážke McConnella a jeho republikánskych spojencov, pričom plánuje podporiť kandidátov, ktorí si osvojili jeho motto „urobiť Ameriku veľkou“.

McConnell, ktorý sa zatiaľ k Trumpovmu vyhláseniu nevyjadril, v sobotu po procese impeachmentu voči exprezidentovi povedal, že je prakticky aj morálne zodpovedný za nepokoje v Kapitole.

Prominentný republikán pritom len krátko predtým hlasoval za zbavenie Trumpa viny, čo podľa neho spravil len preto, že Senát nemá jurisdikciu nad bývalým prezidentom. Proces sa skončil oslobodením Trumpa.

Líder republikánov v Senáte bol Trumpovi lojálny počas takmer celého jeho funkčného obdobia, pričom boli najmocnejší členovia Republikánskej strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Po tom, ako Trump prehral voľby a mesiace strávil vyhlasovaním nepodložených tvrdení o volebnom podvode, sa od neho McConnell odklonil a dokonca povedal, že zvrátenie výsledkov volieb by uviedlo americkú demokraciu do „smrteľnej špirály“.

Najnovšie Trumpovo vyhlásenie poukazuje na čoraz viac sa prehlbujúce rozdiely v Republikánskej strane.

Niektorí republikáni sa chcú od Trumpa dištancovať, ďalší mu zostávajú lojálni v nádeji, že by jeho podporovatelia mohli byť nápomocní počas nadchádzajúcich volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spadnutá omietka v škôlke.

Jedno z detí bolo posádkou hasičskej záchrannej služby prevezené do nemocnice.

45m

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

6 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

4 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

7 h