SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

"Báli sme sa, že sa na to príde." Newyorský guvernér tajil počty úmrtí seniorov

Demokratický guvernér Andrew Cuomo medzitým dostal cenu Emmy za televízne vystúpenia v boji proti pandémii. Jeho spolupracovníčka sa ospravedlnila, ale nie ľuďom.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo.Newyorský guvernér Andrew Cuomo. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Demokratický guvernér štátu New York Andrew Cuomo dlhodobo tajil počty zomrelých v tamojších domoch s opatrovateľskou službou.

Podľa zistení amerických médií majú byť počty obetí koronavírusy v týchto zariadeniach v New Yorku rádovo o desiatky percent vyššie, než aké boli oficiálne dáta.

Informáciu navyše potvrdila guvernérova blízka spolupracovníčka, píše server echo24.cz.

Guvernérova sekretárka Melissa DeRosaová informáciu o zatajovaní skutočného počtu zomrelých v opatrovateľských domoch potvrdila počas videokonferencie s vedúcimi predstaviteľmi demokratickej strany v štáte New York.

SkryťVypnúť reklamu

"Stuhli sme strachom. Báli sme sa, že tie (čísla) federáli použijú proti nám," uviedla DeRosaová podľa serveru New York Post.

Podľa nej bola situácia vyhrotená vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý začal na Twitteri obviňovať guvernérmi jednotlivých štátov, že "zabili všetky v opatrovateľských domovoch."

Podľa denníka New York Post mal byť počet úmrtí v opatrovateľských domoch v štáte asi o 1900 vyšší, než koľko obetí bolo pôvodne uvádzalo.

DeRosaová ponúkla podľa niektorých médií vôbec prvé ospravedlnenie zo strany vedenia štátu New York za nezvládnutú situáciu počas pandémie.

Práve New York bol vlani na jar v USA vôbec najhoršie postihnutým miestom, márnice často nemali dostatok priestoru, a preto museli obete ležať v mraziacich nákladných vozoch pred budovou.

SkryťVypnúť reklamu

"Ospravedlňujeme sa. Chápem, do akej pozície sme vás dostali a nie je to fér. Nechceli sme vás postaviť do takej pozície proti republikánom," povedala DeRosaová na videokonferencii prítomným demokratickým zákonodarcom.

Podľa kritikov však jej ospravedlnenie smerovala práve k politikom a nie k občanom, ktorým by sa mal predovšetkým Cuomo podľa nich skutočne ospravedlniť.

Informácie potvrdil aj zvyčajne prodemokratický denník New York Times.

Cuomo: Je jedno, kde ľudia umreli

Cuomo si nedávno tiež vyslúžil kritické ohlasy na svoj výrok, že je "predsa jedno, kde ľudia umreli, či v nemocniciach alebo v opatrovateľských domoch. Proste umreli."

Cuomo pre New York Times priznal, že tajiť presné dáta o mŕtvych bola chyba, a ospravedlnil sa, že "spôsobil mnohým ľuďom bolesť."

SkryťVypnúť reklamu

Následne však dodal, že išlo iba o" oneskorenie zverejnenie dát ".

Cuomo bol tiež kritizovaný za svoje rozhodnutie z 25. marca minulého rok, keď nariadil prevoz starších pacientov z nemocníc späť do domov s opatrovateľskou službou, aby sa v nemocniciach uvoľnili lôžka.

Cuomo ale tiež dostal televíznu cenu Emmy za to, že od začiatku marca v televízii pravidelne hovoril o pandémii covidu, ako sa pred chorobou brániť a podobne.

Živo si pred zrakmi divákov tiež nechal urobiť test na covid-19. Cuomo takto nakrútil 111 výstupov, jeden denne až do 19. júna.

USA sa blížia k cieľu

Spojené štáty sa blížia vytúženému cieľu prezidenta Joea Bidena očkovať proti covidu-19 denne 1,5 milióna ľudí.

Podľa údajov Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa minulý týždeň denne v priemere spotrebovalo 1,49 milióna očkovacích dávok.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Biden v januári do úradu nastúpil, očkovalo sa denne 900 000 ľudí. Prezident sľúbil, že za prvých 100 dní jeho úradovania použijú 100 miliónov dávok.

Od decembra, keď USA schválili vakcínu proti covidu-19, dostalo v USA aspoň jednu dávku takmer 33 miliónov ľudí a 9,8 milióna Američanov už bolo zaočkovaných aj druhou dávkou.

V USA žije asi 330 miliónov ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu