SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

"Báli sme sa, že sa na to príde." Newyorský guvernér tajil počty úmrtí seniorov

Demokratický guvernér Andrew Cuomo medzitým dostal cenu Emmy za televízne vystúpenia v boji proti pandémii. Jeho spolupracovníčka sa ospravedlnila, ale nie ľuďom.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo.Newyorský guvernér Andrew Cuomo. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Demokratický guvernér štátu New York Andrew Cuomo dlhodobo tajil počty zomrelých v tamojších domoch s opatrovateľskou službou.

Podľa zistení amerických médií majú byť počty obetí koronavírusy v týchto zariadeniach v New Yorku rádovo o desiatky percent vyššie, než aké boli oficiálne dáta.

Informáciu navyše potvrdila guvernérova blízka spolupracovníčka, píše server echo24.cz.

Guvernérova sekretárka Melissa DeRosaová informáciu o zatajovaní skutočného počtu zomrelých v opatrovateľských domoch potvrdila počas videokonferencie s vedúcimi predstaviteľmi demokratickej strany v štáte New York.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stuhli sme strachom. Báli sme sa, že tie (čísla) federáli použijú proti nám," uviedla DeRosaová podľa serveru New York Post.

Podľa nej bola situácia vyhrotená vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý začal na Twitteri obviňovať guvernérmi jednotlivých štátov, že "zabili všetky v opatrovateľských domovoch."

Podľa denníka New York Post mal byť počet úmrtí v opatrovateľských domoch v štáte asi o 1900 vyšší, než koľko obetí bolo pôvodne uvádzalo.

DeRosaová ponúkla podľa niektorých médií vôbec prvé ospravedlnenie zo strany vedenia štátu New York za nezvládnutú situáciu počas pandémie.

Práve New York bol vlani na jar v USA vôbec najhoršie postihnutým miestom, márnice často nemali dostatok priestoru, a preto museli obete ležať v mraziacich nákladných vozoch pred budovou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ospravedlňujeme sa. Chápem, do akej pozície sme vás dostali a nie je to fér. Nechceli sme vás postaviť do takej pozície proti republikánom," povedala DeRosaová na videokonferencii prítomným demokratickým zákonodarcom.

Podľa kritikov však jej ospravedlnenie smerovala práve k politikom a nie k občanom, ktorým by sa mal predovšetkým Cuomo podľa nich skutočne ospravedlniť.

Informácie potvrdil aj zvyčajne prodemokratický denník New York Times.

Cuomo: Je jedno, kde ľudia umreli

Cuomo si nedávno tiež vyslúžil kritické ohlasy na svoj výrok, že je "predsa jedno, kde ľudia umreli, či v nemocniciach alebo v opatrovateľských domoch. Proste umreli."

Cuomo pre New York Times priznal, že tajiť presné dáta o mŕtvych bola chyba, a ospravedlnil sa, že "spôsobil mnohým ľuďom bolesť."

Skryť Vypnúť reklamu

Následne však dodal, že išlo iba o" oneskorenie zverejnenie dát ".

Cuomo bol tiež kritizovaný za svoje rozhodnutie z 25. marca minulého rok, keď nariadil prevoz starších pacientov z nemocníc späť do domov s opatrovateľskou službou, aby sa v nemocniciach uvoľnili lôžka.

Cuomo ale tiež dostal televíznu cenu Emmy za to, že od začiatku marca v televízii pravidelne hovoril o pandémii covidu, ako sa pred chorobou brániť a podobne.

Živo si pred zrakmi divákov tiež nechal urobiť test na covid-19. Cuomo takto nakrútil 111 výstupov, jeden denne až do 19. júna.

USA sa blížia k cieľu

Spojené štáty sa blížia vytúženému cieľu prezidenta Joea Bidena očkovať proti covidu-19 denne 1,5 milióna ľudí.

Podľa údajov Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa minulý týždeň denne v priemere spotrebovalo 1,49 milióna očkovacích dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď Biden v januári do úradu nastúpil, očkovalo sa denne 900 000 ľudí. Prezident sľúbil, že za prvých 100 dní jeho úradovania použijú 100 miliónov dávok.

Od decembra, keď USA schválili vakcínu proti covidu-19, dostalo v USA aspoň jednu dávku takmer 33 miliónov ľudí a 9,8 milióna Američanov už bolo zaočkovaných aj druhou dávkou.

V USA žije asi 330 miliónov ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 8 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 12 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h