SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Teraz skúsia dostať Trumpa do oranžového. Teda do basy

Čo všetko chystajú zapalení demokrati, aby dostali nenávideného exprezidenta do väzenia?

Donald Trump.Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Demokrati a rad žalobcov si očividne myslí, že k oranžovej pleti by Donaldovi Trumpovi výborne ladila oranžová kombinéza, akú nosia americkí trestanci.

Dva titulky len z New York Times posledných dní to hovoria jasne. Ten prvý vyzýval, že keď ho neodsúdi Senát pri impeachmente, musia prísť na rad policajné želiezka.

Ten druhý hovorí: impeachment skončil, tak začnite s kriminálnym vyšetrovaním, píše idnes.cz.

K tomu komentár na CNN: Doba, keď sa Trump bude zodpovedať, začína.

Hlavná myšlienka: "impeachment bol len prvým krokom dlhodobého ťaženia s cieľom zabezpečiť, aby sa Trump a jeho pomáhači museli právne a občiansky zodpovedať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tiež pokrokársky týždenník The Nation to napísal, ako by to všetci tlačili z jednej matrice: impeachment bol iba začiatok. Podtitul: Druhá ústavná žaloba je len štart dlhého boja s cieľom urobiť z Trumpa vyvrheľov.

Zdá sa, že impeachment, ktorý neprešiel minulý týždeň Senátom, môže byť len rozcvičkou v porovnaní s tým, čo na exprezidenta v azyle vo floridskom Mar-a-Lago môže vybafnúť.

"Vo vzduchu je veľa lôpt naraz a na jeho mieste by som nemal pokojné spanie," povedal známy newyorský obhajca Joe Tacopina.

Podľa právnej analýzy stanice CNBC prinajmenšom jedno z vyšetrovaní, ktoré sú v pohybe alebo sa ešte len pripravujú, znamená pre Trumpa riziko, že skončí za mrežami.

Bolo by to prvýkrát v amerických dejinách. Doteraz žiadny bývalý prezident nebol obvinený zo zločinu, nieto aby skončil v cele. Nakoľko chcú demokrati krv, ukázalo minulý týždeň ich rozčúlenie pri impeachmente, hoci ten bol v skutočnosti len divadlom, pretože výsledok bol dopredu jasný.

SkryťVypnúť reklamu

Ako veľmi to niektorí brali vážne, ukázal komický argument jedného senátora, ktorý konal ako predĺžená ruka prezidenta Joea Bidena a ktorý presviedčal demokratov, aby proces narýchlo odsekli:

"Už by sa malo voliť. Všetci sa chceme dostať domov na svätého Valentína."

Pripomenulo to členku ÚV KSČ, ktorá pred Vianocami 1967 načas zastavila demontáž Antonína Novotného slovami:" Súdruhovia, majte rozum, odložte to, veď súdružky musí ísť piecť vianočky."

Sprisahanie aj citová ujma

Takže čo všetko na Trumpa chcú vytiahnuť, aby bol ešte oranžovejší?

Najčerstvejší prípad otvorila úplne nová štátna žalobkyňa okresu Fulton v Georgii Fani Willisová, ktorá nastúpila pred šiestimi týždňami.

Ide o telefonát, v ktorom Trump vyzýval georgijského štátneho tajomníka, aby mu pri prepočítavaní opatril niekoľko tisíc potrebných hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Willisová to vidí ako podkopanie volieb, pokus o volebný podvod, klamstvo a sprisahanie.

Momentálne najväčším hitom však budú asi pokusy o trestné stíhanie za vpád Trumpovcov priaznivcov do Kapitolu, lebo je to stále živé a dá sa to púšťať v televízii.

Nejde len o "podnecovania k vzbure". V hre môžu byť aj tvrdenie útočníkov, ktorí sa budú snažiť získať vľúdnejšie zaobchádzania tým, že by boli dobrí, keby ich Trump nezviedol, nenaviedol a neviedol. Legislatívne sa z toho dá urobiť sprisahanie aj vydieranie.

No a v hre sú aj žaloby v zastúpení za tých, čo pri tom zahynuli alebo boli zranení.

A tiež za tých, kto len utekali pred útočníkmi a nič sa im nestalo. Na to sa dá navliecť napríklad úmyselné vystavenie citovej ujme.

Kvôli útoku na Kapitol už podala žalobu na Trumpa organizácia zvaná Národný zväz pre povznesenie farebných Američanov, spolu s jedným kongresmanom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej sa Trump, jeho právnik Rudy Giuliani a krajne pravicoví Hrdí chlapci zišli, sprisahali a zosnovali prepadnutie Kongresu.

Ďalšia žaloba by mohla prísť od štátneho žalobcu Washingtone D.C. s tým, že Trump porušil lokálny zákon o podnecovaniu k násiliu. Ten existuje desať rokov a bolo podľa neho zatiaľ odsúdených asi dvadsať opitých pouličných výtržníkov.

Dane a držhubné

Lenže sú tu iné veci. Tie úplne najbezpečnejšie. Sprisahanie sa dá rozomlieť, ale daňový únik nie.

Na Donalda Trumpa už roky skúša variť vodu prokuratúra na Manhattane.

Skúmajú sa Trumpove dane, zneužitie peňazí na kampaň a rôzne ďalšie údajne machinácie.

Jednu z najdôležitejších káuz predstavujú peniaze, ktoré vtedajší Trumpov právnik Cohen dal za mlčanie dvom ženám, ktoré s úsmevom a do detailov rozprávali, že s Trumpom niečo mali.

SkryťVypnúť reklamu

Zásadná otázka: Boli tie peniaze správne vyúčtované a zanesené do účtovníctva? Ak nie, má Trump problém.

Toto všetko má na starosti Cyrus Vance. Ak to znie povedome, odpoveď znie áno: je to syn niekdajšieho popredného demokrata a ministra zahraničia rovnakého mena.

V New Yorku iná prokurátor menom Letitia Jamesová skúma Trumpa a jeho firmu, či pred rokmi nepodhodnotili hodnotu svojich nehnuteľností, aby mali nižšie dane.

Len pre zaujímavosť, táto žena pri kampani za svoje zvolenie pred tromi rokmi rozprávala, že Trump je nelegitímny prezident, mal by byť odstránený, a keď bude zvolená, pôjde po ňom.

Fantázii sa medze asi klásť nebudú, takže možno oživiť aj politické zombies typu spolčenia s Rusmi či staré a v podstate vyšumelé obvinenia zo sexuálnych útokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu