SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

"Trump nesmie byť oslavovaný." Demokrati ho chcú zákonom vykázať aj z cintorína

Zákon by tiež znemožňoval použitie vládnych prostriedkov na "vytvorenie alebo zobrazenie akéhokoľvek symbolu, pamätníka alebo sochy pripomínajúce dvakrát obžalovaného prezidenta".

Donald Trump.Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Demokrati predstavili návrh zákona, ktorý by zbavil Donalda Trumpa niektorých privilégií, ktoré tradične patria bývalým prezidentom Spojených štátov.

Zákon by napríklad zakazoval, aby prezident, ktorý čelil dvakrát impeachmentu, bol pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Washingtone, informuje Washington Examiner.

Demokratickí predkladatelia zákona sa nijako netaja tým, že zákon je reakciou na rétoriku bývalého prezidenta Donalda Trumpa, píše server echo24.cz.

Ten tiež doteraz ako jediný prezident USA v celej histórii čelil impeachmentu (proces ústavnej žaloby) dvakrát. V oboch prípadoch však žalobu ustál.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon, ktorý demokrati predstavili v Snemovni na konci januára, by v budúcnosti mohol zakázať použitie federálnych fondov na uctenie pamiatky bývalých prezidentov, a to konkrétne tých, ktorí čelili dvakrát procesu impeachmentu.

Ďalej by tiež znemožňoval použitie vládnych prostriedkov na "vytvorenie alebo zobrazenie akéhokoľvek symbolu, pamätníka alebo sochy pripomínajúce dvakrát obžalovaného prezidenta".

Pokiaľ bude zákon schválený, bude v prípade Donalda Trumpa brániť napríklad aj to, aby po ňom bola pomenovaná nejaká z federálnych budov, alebo dokonca aj pozemkov.

Bývalý prezident by okrem iného kvôli zákonu ani nemohol byť pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne, kde leží napríklad prezident John Fitzgerald Kennedy a členovia jeho rodiny, William Howard Taft (27. prezident USA), senátor Hiram Bingham a ďalšie známe osobnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa vyhlásenia Lindy Sanchezovej, ktorá stojí za novou legislatívou, si prezident, ktorý bol dvakrát obžalovaný, nezaslúži pocty, ktoré patria bývalým prezidentom.

"Nikdy by sme nemali oslavovať nenávistného Donalda Trumpa ako prezidenta. Tento zákon zabezpečuje, že nebude existovať nič, čo by v budúcnosti viedlo k velebenie nenávisti - ani budova, socha, alebo dokonca lavička v parku," uviedla kongresmanka.

Kritika zákona zo strany republikánskej strany na seba nenechala dlho čakať.

Kritici uvádzajú, že Kongres by sa mal zamerať na pandémiu koronavírusu namiesto riešenia otázky, kde bude Trump pochovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


11 h