SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Deti vraždia ako Breivik. Extrémisti regrutujú skrz videohry

Medzi formy on-line komunikácie, ktoré teraz radikálne skupiny využívajú, patria napríklad videá či takzvané GIFy a mémy.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Unsplash/Arturo Rey)

LONDÝN - S novými technológiami sa menia aj metódy, ktoré vyžívajú extrémistické hnutia k naberaniu nových regrútov, a to predovšetkým z radov detí a mladistvých.

Novo okrem iného využívajú aj videohry či iné on-line aktivity a formy komunikácie, ktoré sú deťom blízke.

Medzi mladými ľuďmi vo Veľkej Británii tak rastie počet odsúdených za trestné činy spojené s terorizmom.

Minulý týždeň bol kvôli podnecovaniu terorizmu odsúdený ešte len trinásťročný chlapec, píše server echo24.cz.

Mladí ľudia sú v súčasnosti podľa odborníkov oveľa náchylnejší napríklad k virtuálnemu šikanovaniu, ale tiež napríklad k propagande krajne pravicových hnutí, uvádza denník The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

Môže za to situácia, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu. Deti sú neustále doma, nemajú dozor ani zo strany pedagógov, ani rodičov, ktorí musia pracovať a často nemajú čas si všímať, čo sa s ich deťmi deje.

Práve tohto využívajú extrémisti k šíreniu svojich myšlienok i propagandy.

Medzi formy on-line komunikácie, ktoré teraz radikálne skupiny využívajú, patria napríklad videá či takzvané GIFy a mémy.

Špecifickým komunikačným kanálom sú potom podľa odborníkov videohry, ktoré deťom sprostredkovávajú zážitok veľmi interaktívne a v podstate "zábavnou" formou.

Jednou z takýchto platforiem je napríklad systém na vytváranie herných svetov nazvaný Roblox. Platforma umožňuje designovať vlastné hry a zdieľať ich s ostatnými.

Extrémisti tak napríklad vytvorili virtuálne svety, kde si hráči môžu zahrať v úlohe útočníka v niektorých z najväčších zverstiev posledných rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Hráči sa tak môžu vžiť napríklad do role Andresa Breivika, ktorý v roku 2011 spáchal sériu teroristických útokov v nórskom hlavnom meste Oslo a na ostrove Utøya. O život vtedy po jeho útoku prišlo 77 ľudí.

Deti si však tiež môžu vyskúšať vyvraždenie ľudí v mešitách v meste Christchurch, ku ktorému došlo v roku 2019 alebo ďalšie skutočný útok, ku ktorému došlo v rovnakom roku v meste El Paso v Texase.

"Tisíce videí, mémov, GIFov a ďalšieho obsahu promuje popravy moslimov alebo obhajujú vyvražďovanie Židov počas druhej svetovej vojny a ďalšie zverstvá," uviedla pre denník The Guardian šéfka britského vládneho oddelenia pre boj s extrémizmom Sara Khanová.

Podľa nej extrémisti aktívne a v podstate voľne vďaka internetu získavajú platformu na radikalizáciu detí a mladistvých.

SkryťVypnúť reklamu

Deti naopak podľa odborníkov získavajú priestor, v ktorom môžu získať rešpekt nielen medzi rovesníkmi, ale aj medzi omnoho staršími ľuďmi.

Jedným z takých je aj trinásťročný chlapec pôvodom z Estónska, ktorý bol minulý týždeň odsúdený na dva roky v deradikalizačnom centre.

Mladík si hovoril "Veliteľ" (the Commander) a mal viesť ozbrojenú skupinu ľudí, ktorá si kládla za cieľ zničiť tradičnú spoločnosť skrz teroristické útoky, uvádza denník The Guardian.

Mladík si navyše podľa denníka stiahol návod na výrobu výbušnín.

Kritici sa obávajú, že dva roky v nápravnom zariadení nemusia stačiť a debatujú o tom, či by sa v takýchto prípadoch nemala znížiť veková hranica trestnej zodpovednosti.

Ďalšou známou videohrou, ktorú krajne pravicové hnutia využívajú pre regrutovanie nových stúpencov svojou ideológiou, je svetoznáma hra - strieľačka Call of Duty: Warzone.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto hre sa dokonca usporadúvajú on-line turnaje, ktoré organizujú práve priaznivci rôznych extrémistických hnutí.

Práve jeden taký turnaj sa odohral len niekoľko hodín po tom, čo bol odsúdený spomínaný trinásťročný mladík. Turnaj usporiadal niekdajší šéf reklamy Britskej národnej strany Mark Collett.

Mladíkov právnik pred súdom tvrdil, že mladí ľudia sú veľmi náchylní k radikalizácii. Podľa neho chlapec zažil ťažké detstvo, ktoré ho odcudzilo od rodičov.

Deti sú však podľa "Veliteľovho" právneho zástupcu všeobecne veľmi slabé, čo sa týka obrany proti podobným propagandistickým pokusom zo strany extrémistických hnutí.

Len za posledný rok a pol bolo za trestné činy spojené s terorizmom odsúdených 17 mladistvých, z ktorých niektorí nemali ani pätnásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad v meste Derby sa objavilo neonacistické hnutie, ktoré viedol iný pätnásťročný mladík. Všetci členovia boli podľa denníka The Guardian neplnoletí.

Plánovali okrem iného útok na migrantské tábory v oblasti prístavného mesta Dover alebo diskutovali o tom, ako získať a modifikovať strelné zbrane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu