SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemci sa budú môcť testovať aj sami

Sady si kúpia aj v supermarketoch. Dostupnosť samotestov považuje Nemecko za jeden z pilierov boja s pandémiou choroby covid-19.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Nemecko schválilo prvé tri rozbory pre samotestovanie na koronavírus.

V stredu to oznámil Spolkový inštitút pre liečivá a medicínske produkty (BfArM).

Doteraz boli v Nemecku všetky dostupné testy určené výhradne pre použitie preškoleným personálom, laici si tak oficiálne rozbory sami vykonávať nemohli.

Samotesty bude v najbližších dňoch možné kúpiť aj v supermarketoch, píše server idnes.cz.

Liekový inštitút uviedol, že antigénne rýchlotestami schválil mimoriadnym postupom.

Povolenie doteraz získali výrobcovia Hangzhou Laiha Biotech, Xiamen Boson Biotech a Healgen Scientific, čo sú spoločnosti čínskeho pôvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Healgen Scientific je dcérou podniku Zhejiang Orient Gene Biotech.

Očakáva sa, že Spolkový inštitút pre liečivá a medicínske produkty vydá v najbližších dňoch a týždňoch súhlas aj s ďalšími testami.

Test si teraz môžu všetci záujemcovia po zakúpení rozborovej sady vykonať sterom z prednej časti nosa. Dostupnosť samotestov považuje Nemecko za jeden z pilierov boja s pandémiou choroby covid-19, najmä pre bezpečné obnovenie školskej dochádzky.

Od marca minister zdravotníctva Jens Spahn navyše prisľúbil, že všetci obyvatelia Nemecka budú mať možnosť nechať si zdarma vykonať antigénne rozbory od preškoleného personálu napríklad v zdravotníckych zariadeniach, testovacích strediskách, lekárskych ordináciách alebo v lekárňach.

Podrobnosti chcú dojednať krajinskí premiéri s kancelárkou Angelou Merkelovou na spoločnom rokovaní 3. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 12 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 13 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 17 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 19 h