SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Markéta Šichtařová: Európska únia zrušila právne štáty

Jednotlivé vlády by si nemali vzájomne požičiavať s cieľom zabrániť bankrotu, pretože v prospech cudzej krajiny ohrozujú svoju krajinu a riskujú v prospech cudzích občanov peniaze vlastných občanov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Svoju dlhovú krízu sa Európa hneď na začiatku rozhodla riešiť vznikom dočasných inštitúcií s názvom Európsky nástroj finančnej stability (EFSF) a Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (EFSM).

Akonáhle sa ukázalo, že kríza bude chronická a potrvá roky, vymenila Európska únia EFSM za ESM - Európsky stabilizačný mechanizmus (European Stability Mechanism).

To je záchranný fond finančnej pomoci pre krajiny platiace eurom.

ESM začal fungovať k 15. októbru 2012. Ibaže - ESM prinášal hneď od svojho vzniku politické problémy, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na webe idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku kvôli nemu padla vláda a v Česku odmietal prezident podpísať zmenu Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), ktorá vznik ESM umožnila.

Kým Senát ČR odsúhlasil ratifikácii v apríli 2012 a Poslanecká snemovňa v júni 2012, prezidentský podpis musel čakať na nového prezidenta až do apríla 2013.

Pozor, dôležité upozornenie: Tento fond má slúžiť na záchranu krajín platiacich eurom - avšak za jeho peniaze ručia všetky krajiny EÚ!

Teda aj my bez eura.

Ak sa bude nejaká krajina správať nezodpovedne, my jej dlhy zaplatíme tiež a nemôžeme sa proti tomu akokoľvek brániť.

ESM vznikol na záchranu bankrotujúcich štátov. V roku 2020 mal kapitál v hodnote 80 miliárd eur a k tomu sa ešte vlády zaviazali poskytnúť v prípade potreby fondu ďalších 622 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Kumulovaná palebná sila fondu tak je 702 miliárd eur.

Myšlienkou fondu je, že ako právnická osoba s aktívami v hodnote 80 miliárd eur si môže na trhu lacno požičiavať a peniaze obratom poslať tej ktorej bankrotujúcej vláde.

Tým bol obídený právny problém: Jednotlivé vlády by si totiž nemali vzájomne požičiavať s cieľom zabrániť bankrotu, pretože v prospech cudzej krajiny ohrozujú svoju krajinu a riskujú v prospech cudzích občanov peniaze vlastných občanov.

Finta fondu je, že na rozdiel od vlád môže priamo vykupovať štátny dlh bankrotujúcej krajiny. Môže teda nakúpiť aj to, čo by nikto triezvy nikdy nenakúpil.

Inými slovami, ESM je trójsky kôň, ktorý v prípade potreby umožní monetizovať štátny dlh. A to je pochopiteľne po desaťročia zakázaná praktika.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz ju však EÚ "elegantne" obišla.

Postupom času, ako sa rôzni európski politici nechávali počuť, že ďalšie krízy Európe nehrozia, začali mnohí premýšľať nad tým, že fond ESM sa už prekonal.

Preto bola v lete 2019 dohodnutá jeho reforma. Modernizovaný fond by mal mať ešte viac právomocí pri záchrane zadlžených vlád!

No - a potom, teda v čase, keď toľko silneli hlasy, že "ďalšia kríza predsa nehrozí", prišiel rok 2020. Kto by to bol čakal ...? (V realite mal taký prúser čakať každý.)

Prečo je dobré vedieť, že v EÚ existuje fond, ktorý účelovo obchádza právo?

Pretože právny štát je taký štát, ktorý ctí svoje vlastné zákony.

EÚ síce technicky vzaté vlastné pravidlá dodržiava, ale ich duch obchádza. Je teda naivné spoliehať na to, že zákon je pre štát neprekročiteľný.

SkryťVypnúť reklamu

A zákon je tým ľahšie pre štát prekročitelný, čím viac vydesí svojich vlastných občanov a čím silnejšiu zámienku si umelo vyrobí, prečo vlastný zákon nedodržovať.

Covid takú zámienku pre hokej s verejnými peniazmi poskytol dokonale.

Česká poslanecká snemovňa schválila pre tento rok navýšenie deficitu štátneho rozpočtu z 320 miliárd korún na pol bilióna.

"Je to novela, ktorá rozhodne, či vyjdeme z krízy silní, alebo zvolíme cestu krachu, chudoby a neistoty. Potrebujeme dať do ekonomiky peniaze," burcovala pred hlasovaním ministerka financií Alena Schillerová.

Pani ministerka má v jednej veci pravdu: Je to novela, ktorá rozhodne, či vyjdeme z krízy silní, alebo zvolíme cestu krachu, chudoby a neistoty.

Len je to presne opačne. Nezadĺžiť sa znamená zostať silní.

SkryťVypnúť reklamu

Zadĺžiť sa znamená cestu budúcej chudoby. Reakcia väčšiny vlád sveta na koronavírus bola v oblasti verejných financií podobná: Výsledkom je ohromný nárast globálneho dlhu, či už ho počítame akoukoľvek metodikou.

MMF pôvodne počítal s tým, že globálny dlh vyskočí v roku 2020 z 83,5% globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2019 na 84%.

Avšak koronavírus odtrhol vládne výdavky z reťaze. Globálny verejný dlh na konci minulého roka dosiahol 97,6% hrubého domáceho produktu.

Vlády v boji s covid-19 minuli 301 biliónov českých korún.

MMF pritom očakáva, že koncom roka 2021 bude dlh už na 99,5% HDP. To je extrémne nezdravý trend. Planéta sa blíži svojmu predĺženiu. Už to nie je len problém pár štátov.

ČR má teraz síce stále ešte dobrý rating, však už aj vládne dáta počítajú s tým, že keby vyskočili úrokové sadzby, hrozí v roku 2023, že budeme namiesto minuloročných 40 mld. Čk vydávať ročne na dlhovú službu cez 74 mld. Čk.

SkryťVypnúť reklamu

To sú peniaze, ktoré by sme mohli venovať každý rok na výstavbu diaľnic, ktoré sú u nás katastrofálne. Namiesto toho nimi budeme kŕmiť špekulantov. Ale nedosť na tom.

Problémom do budúcnosti je, že vedenie EÚ zneužilo situáciu, keď ľudia prepadli panike, a pod rúškom pandémie presadili plán Next Generation EÚ, ktorého súčasťou sú spoločné dlhy členských krajín EÚ a raz aj spoločné dane.

Vedenie EÚ sa tak podarilo presadiť to, o čom sa dlho hovorilo a nikto nemal odvahu a silu to realizovať. To práve takto sa obchádza vôľa jednotlivých národných štátov.

ČR tak na seba do budúcna preberá riziko splácania cudzích dlhov, ktoré navyše nie sú určené na skutočný boj s koronavírusom, ako sa tvrdí, ale na presadenie zelených cieľov a zabránenie ďalšiemu "brexitu".

SkryťVypnúť reklamu

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: Ako neprísť o peniaze (2020)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu