SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Energie domácnostiam zlacneli, poplatky za smeti naopak rastú

V čase lockdownu sa zdržiavame viac doma, čo znamená vyššiu spotrebu energií. Ich nižšie ceny preto môžu byť pre mnohých kompenzáciou vyššej spotreby.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA - Poplatky za zber smetí v tomto roku narástli o vyše 6 %, energie naopak zlacneli.

Uviedla to v aktuálnej analýze analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Náklady spojené s bývaním ukrajujú približne štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností.

Práve táto oblasť pritom zaznamenala v rokoch 2018 až 2020 medziročný nárast cien o 2,1 %, 3,9 % a 2,6 %.

"Dobrou správou je, že zdražovanie v oblasti bývania sa zrejme v roku 2021 zastaví. Najvýraznejší pokles cien nás čaká v prípade plynu, elektriny a tepla. Naopak, najviac si v roku 2021 priplatíme za zber smetí," priblížila Sadovská.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny v oblasti bývania zaznamenali v januári 2021 medziročný pokles o 1,1 %.

Hlavným dôvodom bol pokles cien energií pre domácnosti (o 4,7 %), ktoré sa na celkových výdavkoch domácností podieľajú takmer desatinou.

Najvýraznejší pokles si v úvode roka pripísali ceny plynu, a to o 9,7 %. Ceny elektriny boli medziročne nižšie o 4,3 %, teplo zlacnelo o 1 %.

Analytička upozornila, že hoci hlavné slovo má pri stanovení cien energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ceny elektriny a plynu významne závisia aj od vývoja komodít na svetových burzách.

A práve vlani ceny energií na svetových trhoch zaznamenali pod vplyvom pandémie pokles, hlavne počas prvej vlny nákazy v prvom polroku 2020.

Pokles cien elektriny, plynu či tepla pre domácnosti je v týchto časoch dobrou správou pre mnohé domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"V čase lockdownu sa zdržiavame viac doma, mnohí dospelí pracujú z domu, deti sa vzdelávajú prevažne dištančne. To ale ide ruka v ruke aj s vyššou spotrebou energií. Ich nižšie ceny preto môžu byť pre mnohé rodiny určitou kompenzáciou vyššej spotreby a v konečnom dôsledku tak vďaka tomu môžu ušetriť aj desiatky eur," poznamenala Sadovská.

Zároveň však pripomenula, že väčšina miest a obcí vlani pristúpila k zvyšovaniu poplatkov za komunálny odpad pre tento rok, a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent.

"Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v januári 2021 ceny za zber smetí v priemere medziročne vyššie o 6,1 %," informovala.

Dôvodom je podľa analytičky fakt, že na Slovensku sa stále vo veľkom skládkuje, až na 80 % územia.

Skryť Vypnúť reklamu

Cena za skládkovanie bola síce dlhé roky nízka, ale od roku 2019 cena za takéto neekologické zneškodnenie odpadu z roka na rok rastie.

Dôvodom sú vyššie poplatky pre Envirofond a kroky, ktoré by mali viesť k ekologickejšiemu nakladaniu s komunálnym odpadom, ako napríklad triedenie a spracovanie kuchynského biologického odpadu.

Pre samosprávy to však väčšinou znamená náklady navyše. V reakcii na to pristupujú k zvyšovaniu poplatkov aj pre samotných občanov.

Iná situácia je podľa Sadovskej v mestách Bratislava a Košice, v ktorých nerecyklovateľný komunálny odpad nekončí na skládkach, ale vyrába sa z neho elektrina a teplo v zariadeniach ZEVO (zariadenia na energetické využitie odpadu).

Cena za zhodnotenie odpadu je tu podľa nej stabilná a rovnaký trend sa očakáva aj v nasledujúcich rokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu