SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Energie domácnostiam zlacneli, poplatky za smeti naopak rastú

V čase lockdownu sa zdržiavame viac doma, čo znamená vyššiu spotrebu energií. Ich nižšie ceny preto môžu byť pre mnohých kompenzáciou vyššej spotreby.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA - Poplatky za zber smetí v tomto roku narástli o vyše 6 %, energie naopak zlacneli.

Uviedla to v aktuálnej analýze analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Náklady spojené s bývaním ukrajujú približne štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností.

Práve táto oblasť pritom zaznamenala v rokoch 2018 až 2020 medziročný nárast cien o 2,1 %, 3,9 % a 2,6 %.

"Dobrou správou je, že zdražovanie v oblasti bývania sa zrejme v roku 2021 zastaví. Najvýraznejší pokles cien nás čaká v prípade plynu, elektriny a tepla. Naopak, najviac si v roku 2021 priplatíme za zber smetí," priblížila Sadovská.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny v oblasti bývania zaznamenali v januári 2021 medziročný pokles o 1,1 %.

Hlavným dôvodom bol pokles cien energií pre domácnosti (o 4,7 %), ktoré sa na celkových výdavkoch domácností podieľajú takmer desatinou.

Najvýraznejší pokles si v úvode roka pripísali ceny plynu, a to o 9,7 %. Ceny elektriny boli medziročne nižšie o 4,3 %, teplo zlacnelo o 1 %.

Analytička upozornila, že hoci hlavné slovo má pri stanovení cien energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ceny elektriny a plynu významne závisia aj od vývoja komodít na svetových burzách.

A práve vlani ceny energií na svetových trhoch zaznamenali pod vplyvom pandémie pokles, hlavne počas prvej vlny nákazy v prvom polroku 2020.

Pokles cien elektriny, plynu či tepla pre domácnosti je v týchto časoch dobrou správou pre mnohé domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"V čase lockdownu sa zdržiavame viac doma, mnohí dospelí pracujú z domu, deti sa vzdelávajú prevažne dištančne. To ale ide ruka v ruke aj s vyššou spotrebou energií. Ich nižšie ceny preto môžu byť pre mnohé rodiny určitou kompenzáciou vyššej spotreby a v konečnom dôsledku tak vďaka tomu môžu ušetriť aj desiatky eur," poznamenala Sadovská.

Zároveň však pripomenula, že väčšina miest a obcí vlani pristúpila k zvyšovaniu poplatkov za komunálny odpad pre tento rok, a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent.

"Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v januári 2021 ceny za zber smetí v priemere medziročne vyššie o 6,1 %," informovala.

Dôvodom je podľa analytičky fakt, že na Slovensku sa stále vo veľkom skládkuje, až na 80 % územia.

Skryť Vypnúť reklamu

Cena za skládkovanie bola síce dlhé roky nízka, ale od roku 2019 cena za takéto neekologické zneškodnenie odpadu z roka na rok rastie.

Dôvodom sú vyššie poplatky pre Envirofond a kroky, ktoré by mali viesť k ekologickejšiemu nakladaniu s komunálnym odpadom, ako napríklad triedenie a spracovanie kuchynského biologického odpadu.

Pre samosprávy to však väčšinou znamená náklady navyše. V reakcii na to pristupujú k zvyšovaniu poplatkov aj pre samotných občanov.

Iná situácia je podľa Sadovskej v mestách Bratislava a Košice, v ktorých nerecyklovateľný komunálny odpad nekončí na skládkach, ale vyrába sa z neho elektrina a teplo v zariadeniach ZEVO (zariadenia na energetické využitie odpadu).

Cena za zhodnotenie odpadu je tu podľa nej stabilná a rovnaký trend sa očakáva aj v nasledujúcich rokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

10 h
Minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling vysvetlil, v čom je u deviatakov rozdiel oproti maturantom.

15 h
Nehoda auta bez vodiča si vyžiadala dva životy.

Americké cestné úrady prešetrujú niekoľko desiatok nehôd vozov Tesla. Šéf Tesly Elon Musk pritom informuje, že v automobiloch so zapnutým autopilotom je desaťkrát nižšia pravdepodobnosť nehody než u priemerného vozidla.

13 h
Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenta kritizujú aktivisti za mlčanie v diplomatickej roztržke s Ruskom. Zemanov hovorca uviedol, že nápis je "hanbou", a že česká opozícia "šíri nenávisť".

16 h