BRATISLAVA – Slovenská republika je tranzitnou krajinou pre nelegálnych migrantov.
Často je však aj cieľovou krajinou pre migrantov vstupujúcich do schengenského priestoru legálne alebo pseudolegálne.
Ich pobyt sa stáva neoprávnený, ak dochádza k porušeniu cudzineckého a pobytového režimu alebo vykonávaniu nelegálnej práce.
Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy a Kancelárie prezidenta SR.
Podľa stratégie ostáva Európa vystavená migračnému tlaku na západnej stredomorskej migračnej trase vedúcej z Afriky.
Zároveň aj na východnej stredomorskej migračnej trase z nestabilných oblastí siahajúcich až do Ázie a nadväzujúcej na západobalkánsku trasu, ktorá prechádza aj územím SR.
Dokument pripomína, že nelegálna masová migrácia spochybňuje kladné stránky prisťahovalectva a zvyšuje tak riziko obchodovania s ľuďmi.
„Nedostatočná miera integrácie migrantov môže byť zdrojom sociálneho napätia, bezpečnostných hrozieb a sprostredkovane aj rastu podpory pre extrémistické politické ideológie a skupiny,“ upozorňuje dokument.
Dopĺňa, že hrozbou je aj šírenie radikalizmu medzi migrantmi, k čomu môže prispieť aj ich sociálne vylúčenie.
Na druhej strane, množiace sa neoverené a nepravdivé informácie o migrácii a cudzincoch môžu podľa stratégie viesť k nárastu nenávistných prejavov a extrémizmu v spoločnosti.
Ďalšie problémy, ktoré prináša nelegálna migrácia pre Slovensko, sú napríklad nelegálna práca a zamestnávanie či zavlečenie prenosných chorôb alebo obchodovanie s ľuďmi.
„Osobitne zraniteľné sú maloleté osoby bez sprievodu,“ upozorňuje dokument.
Ako informovala 22. februára Polícia Slovenskej republiky vo svojom profile na sociálnej sieti, nelegálna migrácia na území Slovenska vlani klesla v porovnaní s rokom 2019 o 40,9 percenta.
Slovenská polícia zachytila v roku 2019 celkovo 2 190 nelegálnych cudzincov, zatiaľ čo v roku 2020 ich bolo 1 295.
Pri neoprávnených pobytoch nastal tiež medziročne pokles o 41,3 percenta, teda z 1 977 na 1 160.
Polícia vysvetlila, že celkový pokles má jednoznačný súvis s prijatými protipandemickými opatreniami, „ktoré sa v poklese počtu neoprávnených pobytov enormne prejavili v apríli a máji, čo zapríčinilo pokles vo väčšine indikátorov neoprávneného pobytu a tento trend pokračuje doteraz“.