SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Odmietli urobiť gesto černošskej sily z filmu Čierny Panter. Školské inšpektorky prišli o miesto

Hispánke Espinalovej povedali, že nie je "dostatočne čierna", Amesovej, že to nie je o židovstve, ale len o čiernych a hnedých chlapcoch.

NEW YORK - "Nebola dostatočne čierna."

Školská inšpektorka z Bronxu Rafaela Espinalová podala na súd v New Yorku žalobu, v ktorej tvrdí, že prišla o svoje miesto okrem iného preto, že odmietala ukazovať gesto "čiernej sily" z filmu Čierny Panter.

Teraz požaduje po Školskej rade, ktorá jej funkcie zbavila, niekoľko desiatok miliónov dolárov, píše server echo24.cz.

V žalobe opisuje prostredie rasizmu a šikanovania, ktoré podľa jej tvrdenia voči bielym a latinsko americkým inšpektorom rada uplatňovala.

Skryť Vypnúť reklamu

O prípade informuje niekoľko amerických médií napríklad The Washington Examiner či Fox News.

Podobne bola odstránená iná školská inšpektorka, ktoré zase malo byť povedané, že toto nie je o židovstve, ale o len čiernych chlapcoch.

Podľa opisu v žalobe všetko začalo, keď sa Espinalová odmietla so skupinou školských inšpektorov odfotiť s gestom z filmu Čierneho Pantera.

Skupina na Twitteri fotky s gestom publikovala často.

"Espinalová bola napomínaná a bolo jej povedané, že je nevhodné, ak sa spoločného gesta nezúčastní," uvádza sa v žalobe.

Cieľom týchto gest bolo podľa žaloby vytvoriť "platformu rovnosti".

"Ak poberáte plat od Rady, tak buď sa k tejto platforme pridáte, či odídete," uviedol vraj podľa žaloby nový kancelár Richard Carranza, ktorý nastúpil v roku 2017.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa žaloby sa podobné prostredie snažil nastoliť aj v predchádzajúcom zamestnaní v San Franciscu.

V žalobe ďalej opisuje rozdielne správanie vedúcich činiteľov k iným ako černošským členom Rady.

Podľa žaloby inšpektori, ktorí nezapadali do platformy Carranzu, boli z kolektívu postupne vytláčaní.

Tí, ktorí do platformy na základe rasy a veku patrili, sa schádzali separátne ešte po rokovaní Rady, oslavované boli podľa žaloby iba narodeniny príslušníkov Rady čiernej pleti.

Naopak Espinalovej povedali napríklad, že nie je "dostatočne čierna".

"Musíte sa naučiť byť tichá a vyzerať pekne," povedali podľa žaloby Espinalovej.

Rafaela Espinalová navyše nie je jedinou inšpektorkou, ktorá Richarda Carranzu ženie k súdu. Tento mesiac na súd podala žalobu tiež 30-ročná Karen Amesová, uvádza The New York Post.

Skryť Vypnúť reklamu

"Agenda kancelára Carranzu a jeho vedenie bola eufemisticky nazývaná platformou rovnosti, ale v realite išlo o rozdeľovanie na základe rodu, veku a etnicity v Newyorskom vzdelávacom systéme," uvádza Amesová v žalobe.

Podobne ako Espinalová bola napomínaná, keď odmietla praktizovať gesto z filmu Čierny Panter.

V žalobe uvádza, že zmena správania voči nej nastala, keď pri jednom zasadnutí rozprávala o zážitkoch svojich prarodičov, ktorí počas holokaustu prišli o dve deti.

"Toto nie je o židovstve! Toto je len o čiernych a hnedých chlapcoch!" odvetila jej podľa žaloby kolegyňa Rashed Amonová.

V auguste boli obe inšpektorky vyzvané k rezignácii. Keď odmietli, boli preradené na pozície nezodpovedajúce ich kvalifikácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Amesová tvrdí, že v novej pozícii v zdravotnom oddelení školy jej 5 mesiacov nezadali prácu. Nedlho po týchto konfliktoch bolo obom inspektorkám povedané, že majú šťastie, že majú túto prácu, a že ak sa budú správne správať, môžu zostať, než dosiahnu vek odchodu do dôchodku.

V žalobe, tiež upozorňujú, že osoby, ktoré ich vo funkciách nahradili, majú horšiu kvalifikáciu než ony samy.

Americké médiá si tiež všímajú paradoxu, keď Porterová, jedna z inšpektoriek, ktorá bola povýšená nedlho po príchode Carranzu, často hovorila o svojom otcovi a o jeho angažovanosti v radikálnom hnutí čierny panter, ktoré v 60. a 70. rokoch agresívne upozorňovalo na rasové nerovnosti v Spojených štátoch. Ich gestom však bola zdvihnutá päsť, kým gestom z filmu Čierny Panter sú skrížené ruky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to symbol reprezentujúci Bronx," reagujú žalovaní na obvinenia z rasizmu.

"Sme odhodlaní k vytváraniu bezpečného a inkluzívneho pracovného prostredia a rozhodne odmietame akékoľvek obvinenia z diskriminácie a nevhodného zaobchádzania," uviedla v reakcii hovorkyňa Rady.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

  Skryť Vypnúť reklamu
  Skryť Vypnúť reklamu

  Neprehliadnite tiež

  Ilustračné foto.

  Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


  SITA 9. nov
  Bývalý americký prezident Donald Trump.

  Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


  echo24.cz 9. nov
  Eduard Heger

  "Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


  TASR 9. nov
  Ilustračné foto.

  Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


  idnes.cz 8. nov
  Skryť Zatvoriť reklamu