SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Brutálna vražda Samuela Patyho: Školáčka priznala, že klamala o učiteľovi

Nechodila do školy, tak si vymyslela, že ju vylúčil z hodiny. Jej otec sa sťažoval verejne, čo neskôr vyburcovalo vraha.

Nápis Som Samuel a kvety pred budovou strednej školy, pred ktorou útočník zabil učiteľa dejepisu Samuela Patyho vo francúzskom meste Conflans-Sainte-Honorine v sobotu 17. októbra 2020. Nápis Som Samuel a kvety pred budovou strednej školy, pred ktorou útočník zabil učiteľa dejepisu Samuela Patyho vo francúzskom meste Conflans-Sainte-Honorine v sobotu 17. októbra 2020. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Trinásťročná islamská študentka sa priznala, že rozširovala falošnú informáciu o francúzskom stredoškolskom učiteľovi dejepisu Samuelovi Patym.

Jej lož spustila hrozivý reťazec udalostí, ktorý viedol až k jeho októbrovej vražde, keď Patymu osemnásťročný Čečenec odrezal hlavu.

Dievča, ktoré sa v škole veľmi nedarilo, chcelo podľa informácií z médií vymyslenou historkou potešiť svojho otca, píše server echo24.cz.

Dievča sa mala tento týždeň pri výsluchu priznať, že si vymyslela historku o tom, že mal Paty počas vyučovania požiadať moslimského študenta, aby opustil triedu predtým, než pustil animovanú snímku karikujúcu proroka Mohammeda, uvádza medzi inými napríklad server The Independent. Spomínaná hodina sa mala venovať slobode slova.

Skryť Vypnúť reklamu

Dievča podľa dostupných informácií povedalo svojmu otcovi, že bola na dva dni zo školy vylúčená potom, čo sa Patymu postavila a zastala sa onoho moslimského študenta.

Ako uviedol denník Le Parisien, skutočný dôvod jej vylúčenia pritom bol úplne iný - dievčina jednoducho nechodila na hodiny a nechcela, aby na to otec prišiel. Súčasne žiarlila na svoju v škole úspešnejšiu sestru.

Jej slová viedli otca k sťažnosti proti učiteľovi, ktorá následne spustila veľkú reakciu medzi moslimami na sociálnych sieťach.

Teraz sa podľa médií ukázalo, že dievča v deň, keď malo dôjsť k inkriminovanému incidentu, vôbec nebolo v škole.

Právny zástupca dievčaťa v pondelok uviedol, že dievčina v škole nebola, pretože bola chorá.

"Klamala, pretože sa cítila byť v pasci, v špirále nepríjemných tlakov, lebo si ju spolužiaci vybrali, aby hovorila v ich mene," uviedol pre agentúru AFP právny zástupca Mbeki Tabula.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho by mal byť skôr obvinený otec, ktorý vykazoval nevhodné a nevyrovnané správanie. K svojim dcéram nepristipoval rovnomerne a rolu tak mohla zohrávať napríklad žiarlivosť medzi sestrami.

Desať dní po lži, ktorú si dievča vymyslela, bol Paty brutálnym spôsobom zavraždený osemnásťročným Čečencom Abdulláchom A., ktorý sa narodil v Moskve.

Polícia krátko na to útočníka zastrelila.

Odozvu vyvolala predovšetkým stredoveká orientálna brutalita činu, mladík totiž učiteľovi odrezal hlavu.

Prípad viedol vládu v Paríži k vyhláseniu boja proti zhubnému šíreniu islamizmu v krajine.

Agentúra Reuters uviedla, že jeden zo svedkov počul útočníka kričať Alláhu akbar (arabsky Boh je veľký). Po útoku ho objavila polícia a Čečenec sa dal na útek.

Protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard naznačil, že terorista Abdullách A. pritom na policajtov zaútočil. Tí ho deviatimi strelami zlikvidovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Čečenec mal vo Francúzsku trvalý pobyt do roku 2030 a postavenie utečenca. Pred útokom Abdullách chodil pred školu a chcel od žiakov, aby mu učiteľa ukázali.

Dievčina bola obvinená z ohovárania a jej otec bol zatknutý pre podozrenie zo spoluviny na vražde s teroristickým podtextom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 4 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 4 h
Holina pripravená na zalesňovanie.

Zvýšená výsadba stromov za účelom zníženia emisií oxidu uhličitého môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam.


TASR 4 h
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Polícia apeluje aj na vodičov, aby sa vyhli miestam protestov v Bratislave.


SITA 20 h