SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

V januári zomrel rekordný počet ľudí, percento nárastu je hrozivé

Dáta o počtoch úmrtí v januári potvrdili, že nadúmrtnosť začala rásť aj vo vekovej skupine do 64 rokov.

BRATISLAVA - Druhá vlna pandémie koronavírusu zásadne ovplyvnila počty zomretých v SR a prepísala maximá mesačnej úmrtnosti aj v januári 2021.

V súhrne za prvý mesiac roka zomrelo na Slovensku 8 650 ľudí, čo je o 3 500 viac osôb ako bol priemer za posledných päť rokov a výrazne viac ako pred rokom v januári (o vyše 3 600 osôb).

V porovnaní s priemerom predchádzajúcich piatich rokov (január 2016 až 2020) ide o nárast o 68 percent. Vyplýva to z predbežných údajov o počtoch zomretých v januári 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Skryť Vypnúť reklamu

Dynamika rastu počtu zomretých narastá. Ešte v novembri dosahovala nadúmrtnosť 41 percent, v decembri už 60 percent.

„Celkové počty zomretých sú sledovanou štatistikou aj preto, aby bolo možné získať údaje o nadúmrtnosti v porovnaní s predošlými rokmi bez ohľadu na príčinu smrti. Následne vzniká priestor pre sofistikovanejšie analýzy o celkovom vplyve takej vážnej situácie, akú zažívame posledný rok na spoločnosť,“ spresnila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Dáta o počtoch úmrtí v januári potvrdili, že nadúmrtnosť začala rásť aj vo vekovej skupine do 64 rokov (vrátane).

Na konci minulého roka počet zomretých tejto vekovej kategórie mierne prekračoval priemer. V januári mal každý piaty zomretý menej ako 65 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet zomretých do 64 rokov prevýšil priemer o viac ako tretinu (o 36 percent).

Významné odchyľovanie od priemeru sa začalo pri počte zomretých tejto vekovej kategórie ku koncu roka 2020, najmä v decembri.

Rast vtedy dosahoval úroveň 22 percent. Za celý minulý rok však klesol počet zomretých v tejto vekovej kategórii.

V skupine seniorov 65-ročných a starších sa výrazne vyššia úmrtnosť prejavuje od októbra minulého roka.

V januári tohto roka až osem z desiatich úmrtí tvorili osoby práve tejto vekovej kategórie.

Spolu zomrelo počas prvého mesiaca roka takmer 6 900 seniorov, čo bol oproti predošlým rokom nárast o 79 percent. To predstavuje o tritisíc osôb viac ako predošlé roky.

V januári 2021 bola horšia situácia v kategórii mladších seniorov (vo veku 65 až 74 rokov), nárast zomretých v tejto skupine zrýchlil.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti päťročnému priemeru zomrelo dvojnásobne viac ľudí ako predošlé roky (o 100 percent viac). Skupina starších seniorov ostala na úrovni z konca minulého roka, teda s počtom zomretých o 70 percent vyšším ako je priemer.

Z regionálneho hľadiska je miera nadúmrtnosti veľmi rôznorodá.

V januári tohto roka bola výrazne najhoršia situácia v Nitrianskom kraji. Počet zomretých v tomto regióne vzrástol na dva a pol násobok predošlých rokov (nárast o 153 percent).

Kým pred pandémiou sa januárový počet zomretých v kraji pohyboval okolo úrovne 700 až 750 osôb, tento rok to bolo viac ako 1 800 ľudí.

Nasledovali Trnavský kraj (nárast o 82 percent zomretých) a za nimi Bratislavský a Trenčiansky kraj s rastom okolo úrovne 60 percent.

Ostatné regióny mali prírastok počtu zomretých okolo hranice 50 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnižší rast počtu zomretých dosiahol v januári Žilinský kraj, kde počet zomretých prevýšil predošlé roky o 38 percent.

Štatistické dáta o zomretých spracúva ŠÚ SR z doručených formulárov „List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí“, v ktorých sú uvedené základné informácie o zomretom, vrátane príčin smrti.

Formuláre poskytuje po skončení každého mesiaca približne tisíc matrík v SR, ktoré majú dáta o zomretých z takmer tritisíc miest a obcí SR.

Podrobnejšie štruktúry definitívnych údajov o počte zomretých za rok 2020 ŠÚ SR zverejní do konca marca a v máji 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 11 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 11 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 15 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 17 h