SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kollár žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa SIS

Podľa ministra práce Milana Krajniaka je zvláštne, že pri kauze riaditeľa SIS je možné vypočutie svedkov bez ich zbavenia mlčanlivosti.

Predseda parlamentu a koaličného Sme rodina Boris Kollár a minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Predseda parlamentu a koaličného Sme rodina Boris Kollár a minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

Uviedol to na dnešnom mimoriadnom vyhlásení pred budovou NR SR.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) je zvláštne, že v prípade riaditeľa SIS je možné vypočúvanie svedkov aj bez zbavenia mlčanlivosti.

Podľa Krajniaka mala SIS v minulosti dve veľké kauzy. Kauzu Lexa a kauzu Gorila.

Skryť Vypnúť reklamu

V oboch prípadoch sa čakalo na zbavenie mlčanlivosti svedkov aj obvinených, ktorí dovtedy neboli obvinení.

„Chcem sa spýtať, že ako je možné, že v týchto kauzách bolo nutné žiadať o zbavenie mlčanlivosti aj svedkov aj obvinených príslušníkov SIS a teraz je stanovisko možné,“ povedal Krajniak.

Podľa šéfa rezortu práce je celé obvinenie voči Vladimírovi Pčolinskému postavené na výpovedi bývalého príslušníka SIS, ktorý ale nebol zbavený mlčanlivosti.

Z uznesenia podľa Krajniaka vyplýva, že obvinení sú Zoroslav K. a Vladimír Pčolinský.

Obvinené však neboli dve osoby, ktoré sa tak isto zúčastnili údajnej finančnej transakcie medzi Zoroslavom K. a Pčolinským.

Obaja obvinení pritom vinu popierajú, zatiaľ čo zvyšné dve osoby, ktoré sa údajnej transakcie zúčastnili, vinu priznali, no obvinené nie sú.

Podľa Krajniaka je podozrivé, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa SIS deň po tom, ako Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR začal 10. marca stíhanie vo veci, ktorú predtým oznámil riaditeľ SIS.

„To znamená, že je tu podozrenie z trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. Lebo to je kompetencia Úradu inšpekčnej služby, preverovať podozrenia z trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. A na druhý deň NAKA vybrala a zrealizovala riaditeľa SIS,“ dodal Krajniak.

Riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra 11. marca. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie. V daný deň ho prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila jeho funkcie.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru a Úrad špeciálnej prokuratúry.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

2 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

4 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

9 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

10 h