SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Nórsku hospitalizovali troch zdravotníkov zaočkovaných vakcínou AstraZeneca

"Nevieme, či tieto prípady súvisia s vakcínou," uviedol hlavný lekár Nórskej liekovej agentúry. Očkovanie touto vakcínou preventívne pozastavilo viacero krajín. Na Slovensku neevidujeme žiadne problémy po očkovaní 100-tisíc osôb.

Fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.Fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. (Zdroj: TASR/AP)

OSLO - Troch nórskych zdravotníkov, ktorí boli nedávno zaočkovaní proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca, hospitalizovali kvôli krvácaniu, krvným zrazeninám a nízkemu počtu krvných doštičiek, informovala agentúra Reuters.

Všetci traja zdravotníci majú menej ako 50 rokov. Hoci súvislosť aktuálneho stavu pacientov s vakcínou zatiaľ nebola preukázaná, nórske úrady označili situáciu za vážnu.

"Nevieme, či tieto prípady súvisia s vakcínou," uviedol Sigurd Hortemo, hlavný lekár Nórskej liekovej agentúry na tlačovej konferencii, zorganizovanej spoločne s Nórskym inštitútom verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že Európska lieková agentúra (EMA) vyšetrí tieto tri incidenty.

Nórsko vo štvrtok nasledovalo Dánsko a oznámilo, že preventívne pozastavuje očkovanie vakcínami od spoločnosti AstraZeneca.

Dánsko tak urobilo na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov.

Experti v oboch krajinách zdôrazňujú, že ide o preventívne opatrenie.

Používanie vakcíny z preventívnych dôvodov odporúča pozastaviť aj Írsky Národný poradný výbor pre imunizáciu (NIAC).

Spoločnosť AstraZeneca v reakcii uviedla, že z analýzy dát zozbieraných po aplikovaní viac ako 17 miliónov dávok vakcíny nevyplynulo, že by očkovanie jej vakcínou zvyšovalo nebezpečenstvo pľúcnej embólie, hlbokej žilovej trombózy alebo trombocytopénie, teda stavu, kedy má pacient znížené množstvo krvných doštičiek.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hlásený počet tohto druhu udalostí po očkovaní vakcínou AstraZeneca nie je vyšší ako počet, ktorý by sa prirodzene vyskytol u neočkovanej populácie," uviedla hovorkyňa spoločnosti.

Očkovanie vakcínou od AstraZenecy preventívne pozastavili aj Island, Rumunsko a Bulharsko.

V Rakúsku a niekoľkých ďalších štátoch prestali používať konkrétnu šaržu vakcíny po tom, čo v dôsledku problémov so zrážaním krvi zomrela zaočkovaná zdravotná sestra.

Na Slovensku bez komplikácií

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je nepravdepodobné, že by prípady boli spôsobené nekvalitou vakcíny.

Na Slovensku pri takmer 100 000 zaočkovaných touto vakcínou neevidujeme prípady hlásení tromboembolických alebo iných vaskulárnych komplikácií, informuje Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej facebookovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavitelia Kanady, Austrálie a Nemecka vyhlásili, že v očkovaní pokračujú, vakcínu považujú naďalej za bezpečnú pričom jej prínosy prevyšujú akékoľvek riziká.

Očkovanie vakcínou od AstraZeneca naďalej pokračuje aj v krajinách ako Belgicko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko alebo Švédsko.

Vysoká účinnosť

Viaceré európske krajiny najskôr neočkovali starších ľudí vakcínou od AstraZeneca, pretože neexistovali dostatočné dáta o jej účinnosti pre túto vekovú skupinu.

Vďaka tomu, že napríklad Veľká Británia očkovala touto vakcínou aj starších ľudí, postupne pribudli dáta a štúdie, ktoré potvrdili účinnosť tejto vakcíny aj na túto vekovú skupinu.

Mnohé krajiny na to reagovali a zvýšili vekovú hranicu, do ktorej sa očkuje touto vakcínou, pripomína ministerstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

O účinnosti vakcíny od AstraZeneca postupne pribúdajú ďalšie dobré správy:

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca tak prekonala aj vakcínu od spoločnosti Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácii o 85 %.

Známe vedľajšie účinky

Je pravdou, že pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv viac hlásení o vedľajších účinkoch.

Najčastejšie sú to zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch pominú.

Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať, upokojuje ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto vakcína je bezpečná a je účinná, ukázali to klinické skúšania, potvrdzuje to prax a masívne očkovanie v mnohých krajinách.

Ak máte možnosť dať sa očkovať touto vakcínou, možno vás po nej bude bolieť hlava, ale ochránite seba, ochránite vašich blízkych a pomôžete našim zdravotníkom, ktorí sa naďalej trápia s následkami Covidu-19 v nemocniciach, uzatvára Ministerstvo zdravotníctva SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 11 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 11 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 16 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 18 h