SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Vakcínu AstraZeneca posúdi výbor Európskej liekovej agentúry na mimoriadnom zasadaní

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv odporúča pokračovať v očkovaní. Včera očkovanie preventívne pozastavili aj Nemecko či Francúzsko.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Počet tromboembolických udalostí v prípade ľudí zaočkovaných vakcínou firmy AstraZeneca sa nezdá byť vyšší ako ten, ktorý je u populácie všeobecne pozorovaný.

Uviedla to v pondelok na svojej internetovej stránke Európska lieková agentúra (EMA) a dodala, že v Európskej únii (EÚ) z rôznych dôvodov každoročne vznikajú krvné zrazeniny u tisícov ľudí.

EMA sa tak vyjadrila v súvislosti s tým, že niekoľko členských štátov EÚ dočasne pozastavilo očkovanie proti COVID-19 vakcínou firmy AstraZeneca v reakcii na správy o nebezpečných krvných zrazeninách u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie.

„EMA úzko spolupracuje s firmou, s expertmi na krvné ochorenia a s ďalšími zdravotníckymi úradmi, vrátane britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotníctvo na základe jeho skúseností s približne 11 miliónmi podaných dávok tejto vakcíny," uviedla Európska lieková agentúra.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci podľa nej skúmajú všetky dostupné údaje, aby zistili, či vakcína neprispela k vzniku trombóz alebo či ich zapríčinilo niečo iné.

Výbor Európskej liekovej agentúry pre bezpečnosť bude mať vo štvrtok mimoriadne zasadanie, aby posúdil zhromaždené informácie a aby rozhodol o ďalších krokoch, ktoré by mohli byť potrebné.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv odporúča pokračovať v očkovaní

Štátny ústav pre kontrolu liečiv veľmi pozorne sleduje podozrenia na nežiaduce účinky vakcín hlásené nielen na Slovensku, ale aj v širšom európskom kontexte.

Na základe všetkých doteraz dostupných informácií odporúčame pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca, informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojej facebookovej stránke.

Okrem krajín, ktoré očkovanie pozastavili, ostatné členské štáty EÚ spolu s krajinami ako Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Mexiko pokračujú v očkovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú tomu, že by zaznamenané prípady trombembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou AstraZeneca, tvrdí ústav a dodáva, že v Spojenom kráľovstve a EÚ bolo dokopy podaných vyše 17 miliónov dávok vakcíny a počet trombembolických komplikácií u očkovaných ľudí nebol vyšší ako u bežnej populácie.

Prínosy prevyšujú riziká

Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú všetky riziká, čo bolo potvrdené aj Európskou liekovou agentúrou, Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou spoločnosťou pre trombózu a hemostázu.

Štátny ústav aj naďalej pokračuje v analýze všetkých hlásených podozrení na nežiaduce účinky po vakcínach proti COVID-19 na Slovensku.

V prípade, že Štátny ústav bude mať dôvodné pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, bezodkladne príjme všetky potrebné kroky na zabezpečenie ochrany zdravia slovenských občanov (napr. preventívne zablokovanie šarží).

SkryťVypnúť reklamu

Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky liekov a vakcín sú dôležitým nástrojom sledovania ich bezpečnosti, musia však byť posúdené na základe dôkladnej analýzy z dostatočne dostupných údajov.

V prípade akýchkoľvek pochybností o očkovaní jednou z vakcín je potrebné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, ktorý na základe znalostí celkového zdravotného stavu posúdi vhodnosť očkovania, uzatvára Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Už aj Nemecko

Už asi dve desiatky krajín pozastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca (alebo niektorú jej šarží) kvôli podozrivým úmrtiam po očkovaní.

Včera sa k nim pridalo Nemecko, Taliansko a Francúzsko, píše server echo24.cz.

Budú čakať na stanovisko Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá o bezpečnosti vakcíny rozhodne ešte tento týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecko z obozretnosti pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca.

Oznámilo to v pondelok nemecké ministerstvo zdravotníctva s odkazom na odporúčanie Inštitúte Paula Ehrlichom (PEI), ktorý v krajine pôsobí ako regulátor v oblasti očkovacích látok a ktorý odporučil ďalšie skúmanie účinkov látky.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn povedal, že postup Nemecka je preventívne a že očakáva rozhodnutie Európskej agentúry pre lieky (EMA) o vakcíne ešte tento týždeň.

"Očkovanie pozastavujeme, aby sme sa uistili o bezpečnosti," zdôraznil Spahn.

Dodal, že rozhodnutie nie je politické, vychádza z odborných odporúčaní a cieľom previerky je posilnenie dôvery v prípravok.

Uviedol, že zaznamenané bolo sedem podozrivých prípadov mozgovej žilovej trombózy, ktoré je teraz potrebné objasniť.

SkryťVypnúť reklamu

Spahn vo vyhlásení tiež vyzval tých, ktorí sa štyri dni po očkovaní vakcínou AstraZeneca necítia dobre, aby sa obrátili na lekára.

Jasné stanovisko k prípravku od AstraZeneca pre použitie v Nemecku už skôr žiadal bavorský premiér Markus Söder a ministerstvo agentúre Reuters v reakcii na jeho vyjadrenia oznámilo, že bude pokračovať v distribúcii vakcíny, pretože neexistujú žiadne závažné dôkazy, že by bola nebezpečná.

Teraz teda názor zmenilo.

Očkovanie zastavili aj Taliansko a Francúzsko

Tiež Francúzsko a Taliansko preventívne pozastavili používanie vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca.

Budú čakať na stanovisko Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá o vakcíne rozhodne ešte tento týždeň, uviedli agentúry AFP a Reuters.

Rozhodnutie Francúzska oznámil prezident Emmanuel Macrona na tlačovej konferencii po stretnutí so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom.

SkryťVypnúť reklamu

Jedná sa podľa neho o "preventívne opatrenia" a existuje nádej, že očkovanie bude zase čoskoro obnoví po kladnom stanovisku EMA, píše Reuters.

Pozastavenie zatiaľ platí do utorkového popoludnia.

V Taliansku rozhodnutie oznámila Talianska lieková agentúra AIFA, taktiež "preventívne a dočasne, než vydá EMA svoje stanovisko".

Platí pre celé územie Talianska, píše AFP. Podľa ministerstva zdravotníctva AIFA svoje rozhodnutie konzultovala s premiérom Mariom Draghim a ministrom zdravotníctva Robertom Speranza.

Speranza počas pondelka konzultoval rozhodnutia so svojimi náprotivkami v Španielsku, Francúzsku a Nemecku, píše Reuters.

Česko o podobnom kroku neuvažuje.

"Nebola preukázaná príčinná súvislosť, ktorá by znamenala, že by bolo podozrenie o bezpečnosti tejto vakcíny, ktorá by mala viesť k ukončeniu alebo pozastavenie očkovanie touto vakcínou," povedal minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO).

SkryťVypnúť reklamu

Britský úrad pre kontrolu liečiv (MHRA) v pondelok uviedol, že dostupné dôkazy nenaznačujú súvislosť medzi vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca a prípady krvných zrazenín u niektorých očkovaných.

Vakcíny sa v minulých dňoch zastali tiež EMA a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu