BRATISLAVA - Vláda na svojom dnešnom rokovaní predĺžila núdzový stav, ktorý mal končiť v piatok 19. marca.
Po rokovaní vlády to potvrdil minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
Dodal, že potvrdiť ho musia aj poslanci Národnej rady SR (NR SR).
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) po rokovaní vlády uviedla, že súhlas s núdzovým stavom bol konsenzuálny a predĺžili ho o 40 dní.
Vládny kabinet na rokovaní v piatok 5. februára predĺžil núdzový stav do piatka 19. marca. Ten sa totiž predlžoval od pondelka 8. februára na 40 dní.
Kabinetu však podľa schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, teda poslanci NR SR, a to do 20 dní od jeho predĺženia.
Poslanci ešte v piatok 26. februára 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Ak by sa nepredĺžil, skončil by aj zákaz vychádzania.
Minister financií a zastupujúci šef zdravotníckeho rezortu Eduard Heger (OĽANO) v utorok po zasadnutí pandemickej komisie uviedol, že na predĺžení je jednoznačná zhoda odborníkov.
Na zasadnutí sa však pri hlasovaní mali zdržať zástupcovia SaS, podľa lídra liberálov Richarda Sulíka nepočuli dostatočné argumenty.
Pred vládou však uistil, že ak na rokovaní kabinetu budú počuť pádne odôvodnenie, ministri z SaS za predĺženie núdzového stavu zahlasujú.
Aj v prípade stredajšieho rozhodnutia vlády musí prísť do 20 dní k odobreniu parlamentom. Tento systém má byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.
Dôvody núdzového stavu
Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok.
Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania.
Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19.