SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Testovanie výplachom ústnej dutiny si pochvaľujú školy aj žiaci

S touto formou odberu vzoriek neboli zaznamenané žiadne ťažkosti. Z 507 testovaných v prvom týždni boli nakazení dvaja žiaci.

Dievča sa testuje počas PCR testu metódou odberu formou kloktania.Dievča sa testuje počas PCR testu metódou odberu formou kloktania. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Pilotné testovanie žiakov výplachom ústnej dutiny sa ukázalo ako mimoriadne efektívne a bezpečné.

Zriaďovatelia a riaditelia škôl si tiež pochvaľujú jednoduchší a príjemnejší spôsob testovania, ktorý priniesol aj vyšší záujem zo strany zákonných zástupcov žiakov.

Po prvom týždni je záujem oň štvornásobne vyšší.

Kloktacie testy sú určené pre žiakov, ktorí sa zúčastňujú prezenčného vyučovania v obmedzenom počte 5+1.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s odborníkmi zaviedlo do praxe takzvané kloktacie PCR testy.

Skryť Vypnúť reklamu

Tie, rovnako ako iné spôsoby testovania, slúžia na skorú identifikáciu vírusu ochorenia COVID-19 u detí a žiakov.

Cieľom je, aby sa vďaka menej inváznemu spôsobu testovania dostalo do škôl viac žiakov, predovšetkým tí, ktorí to najviac potrebujú, a tiež deti, ktoré sa nemohli alebo nechceli testovať antigénovými testami.

„Veľmi ma teší, že záujem o kloktacie testy rastie, máme ich vyskúšané a overené v praxi. Naším spoločným prianím je čo najviac umožniť žiakom mať riadnu výučbu v bezpečnom prostredí,“ ozrejmil minister školstva Branislav Gröhling.

Počas druhého týždňa pilotného testovania bolo zo všetkých krajov na Slovensku spolu otestovaných 507 žiakov, z toho bolo 505 negatívnych, pozitívni boli len dvaja žiaci (jeden v Prešovskom a jeden v Bratislavskom kraji).

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky vzorky boli vyhodnotiteľné a s touto formou odberu vzoriek neboli zaznamenané žiadne ťažkosti.

„Z dostupných informácii, ktoré mám k dispozícii, mnohé školy vyjadrili spokojnosť s testovaním a chcú sa ho znova zúčastniť. Výsledky boli doručené v požadovanom termíne, teda cez víkend a v pondelok tak mohli školy opätovne nabehnúť na prezenčnú výučbu v malých skupinách,“ doplnil šéf rezortu školstva.

V nasledujúcom týždni sa testovania formou výplachu ústnej dutiny plánuje zúčastniť 54 škôl a záujem o takéto testovanie prejavilo 2213 žiakov.

Konkrétne ide o 16 základných škôl v Žilinskom kraji, o 20 škôl v Bratislavskom kraji, o 11 škôl v Prešovskom kraji, v Košickom kraji o jednu školu a v Trenčianskom kraji o 6 základných škôl.

Najviac žiakov sa testovania kloktaním zúčastní v Bratislavskom kraji, a to 1283 žiakov, najmenej v Košickom kraji, kde ho absolvuje 19 žiakov. Školy, ktoré majú záujem sa na takéto testovanie prihlásiť, tak môžu spraviť prostredníctvom formuláru: https://covid2021.iedu.sk/kloktanie/pridaj.

Kloktací test je jednoduchý, bezpečný a bezbolestný spôsob samoodberu vzorky pre vykonanie vyšetrenia na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzorky sú odoberané formou výplachu ústnej dutiny žiaka fyziologickým roztokom alebo čistou vodou bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, len pod dohľadom osoby, ktorá dobrovoľne vykoná dozor pri odbere vzorky.

Odobraté vzorky zozbiera zo školy poskytovateľ služby, ktorý ich vyhodnotí PCR testom a výsledok testu doručí zákonnému zástupcovi žiaka (cez SMS alebo e-mail).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

8 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

10 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

14 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

16 h