SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Wu-chan to nebol. Koronavírus sa šíril z fariem na juhu Číny, zistil tím WHO

Zvieratá na týchto farmách sa zrejme nakazili novým typom koronavírusu od netopierov. A už infikované boli potom predané obchodníkom na trhy vo Wu-chan, odkiaľ sa vírus rozšíril do celého sveta.

Trh s morskými plodmi a zvieratami vo Wu-chane.Trh s morskými plodmi a zvieratami vo Wu-chane. (Zdroj: SITA/AP)

PEKING - Koronavírus sa do sveta zrejme rozšíril z fariem na chov divokých zvierat v juhočínskej provincii Jün-nan.

Po viac ako roku od prvej identifikácie nového koronavírusy už je teda jasné, že z Wu-chanu vírus nepochádza, píše server idnes.cz.

Už skôr správa WHO o pôvode covidu upozorňovala, že miesto prvého výskytu zároveň nemusí byť aj zdrojom súčasnej pandémie. To sa teraz potvrdilo.

Provincia Jün-nan je od Wu-chan totiž veľmi vzdialená. Leží na juhu Číny, až na hranici s Mjanmarskom, Laosom a Vietnamom. Je to odľahlý, hornatý a pomerne málo osídlený kus Číny.

Skryť Vypnúť reklamu

Na farmách práve v tejto oblasti chovajú zvieratá, ktoré Číňania veľmi radi jedia.

Medzinárodný tím vedcov z rôznych odborov vyslaný do Číny Svetovou zdravotníckou organizáciou po viac ako mesačnom vyšetrovaní zistil, že práve tieto farmy sú s najväčšou pravdepodobnosťou miestom pôvodu pandémie.

Zvieratá na týchto farmách sa zrejme nakazili novým typom koronavírusu od netopierov. A už infikované boli potom predané obchodníkom na trhy vo Wu-chan, odkiaľ sa vírus rozšíril do celého sveta.

O jeho pôvode sa takmer okamžite rozšíril rad konšpiračných teórií.

Jedna z nich, pomerne populárna, tvrdila, že bol vírus umelo vytvorený v laboratóriu a odtiaľ potom unikol.

Túto teóriu však vedci z vyšetrovacieho tímu WHO odmietli už predtým a teraz aj vyvrátili.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi vedcami panovala všeobecná zhoda na tom, že sa koronavírus preniesol z netopierov na človeka skrz ešte jeden druh.

Túto hypotézu tím vyslaný WHO potvrdil. Oným prechodným druhom medzi netopiermi a človekom boli práve divoké zvieratá z čínskych fariem.

Čínska vláda už dve desiatky rokov podporuje chov zvierat v chudobnejších oblastiach krajiny. Chce tým znížiť rozdiely medzi vidiekom a mestom.

Na farmách Číňania chovajú exotické zvieratá, ako sú napríklad šupinavce, cibetky, dikobraz, psíky medvedíkovité alebo takzvaná "bambusová krysa".

Chovali ich na jedlo

Všetky tieto divoké zvieratá sú v Číne chované v zajatí, pretože sú miestnymi považované za pochúťku.

Napríklad rod šupinavec je veľmi žiadaný nielen pre svoje mäso, ale aj pre šupiny, ktoré sa používajú v čínskej medicíne aj napriek tomu, že je ohrozený.

Skryť Vypnúť reklamu

Na mäso sa chová aj krysa alebo dikobraz. Psík medvedíkovitý je všade na svete lovený hlavne kvôli kožušine, v Ázii sa však chová aj pre mäso.

Podľa Petera Daszaka, amerického člena tímu WHO, čínska vláda už dlhší čas predpokladala, že práve predaj zvierat z týchto fariem na trhy vo Wu-chane môže byť tou cestou, kadiaľ sa koronavírus preniesol z netopierov na ľudí.

Preto vo februári minulého roka farmy odstavila. Navyše rozoslala majiteľom pokyny k tomu, ako majú zvieratá pochovať alebo spáliť, aby sa choroba ďalej nešírila.

Oficiálne závery z vyšetrovania zdroja nákazy budú uverejnené v správe Svetovej zdravotníckej organizácie počas nasledujúcich týždňov.

Práve v provincii Jün-nan na juhu Číny vedci už skôr objavili tiež netopierí vírus, ktorý je na 96 percent podobný novému koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Daszak ďalej uviedol, že ešte stále nie je úplne zrejmé, ktoré zviera je prenášačom vírusu na človeka.

Je ale veľmi pravdepodobné, že sa nový typ koronavírusy dostal k ľuďom prvýkrát v juhočínskej oblasti.

WHO tu navyše našla dôkazy o tom, že tieto farmy skutočne zásobovali veľkoobchodných predajcov na trhu vo Wu-chane.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 12 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 12 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 16 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 19 h