SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Biden trikrát spadol na schodoch. V Amerike sa rozvírila debata o jeho zdraví

Kamalu Harrisovú už v prejave nazval prezidentkou... Viceprezidentka je pritom nezvykle často po jeho boku.

Biden sa pošmykol trikrát. Na záver však nezabudol zasalutovať.Biden sa pošmykol trikrát. Na záver však nezabudol zasalutovať. (Zdroj: Twitter King Othuke Legacy)

WASHINGTON - V posledných dňoch sa opäť začínajú v amerických médiách a na sociálnych sieťach vynárať otázky ohľadom zdravotného stavu amerického prezidenta Joea Bidena.

Jeho zdravotnú spôsobilosť na vykonávanie úradu bola už témou volebnej kampane.

Udalosti posledných dní však opäť túto diskusiu rozprúdili, píše server echo24.cz.

O udalostiach informuje napríklad Washington Examiner či Fox News.

Prvou udalosťou posledných dní, ktorú si americké médiá všimli, bolo Bidenove prerieknutie, keď počas štvrtkového prejavu o vakcínach hovoril o viceprezidentke Kamale Harrisovej ako o prezidentke.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nedávno som spoločne s prezidentkou Harrisovou bol na virtuálnej prehliadke očkovacieho centra v Arizone a jedna zo sestričiek, ktorá očkovala ľudí, povedala, že každá dávka vakcíny bola, ako by očkovalo dávku nádeje," uviedol počas prejavu Biden.

Americké médiá upozorňujú, že nejde o jeho prvé podobné prerieknutie, keď podobne hovoril o Kamal Harrisovej v decembri.

Vtedy sa obaja ešte len čerstvo zvolení politici nechali zaočkovať proti covidu -19.

V piatok potom prezident Biden niekoľkokrát spadol na schodoch, keď nastupoval do prezidentského Air Force One na cestu do Georgie.

Napriek tomu na sebe nenechal nič poznať a na vrchole schodov vojakom zasalutoval a nastúpil do lietadla.

Avšak ako upozornili americké médiá, podobné faux paux sa prezidentovi stalo už vo februári.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s touto nehodou získalo na sociálnych sieťach na popularite video z prezidentskej kampane zo septembra minulého roka, na ktorom Biden porovnáva kondíciu oboch kandidátov.

"Pozrite sa, ako ja vybieham po plošinách (k dverám lietadla pozn. red.) A ako sa on (Donald Trump) potkne, keď z nich schádza," hovorí Biden vo videu.

Na váhe tak v médiách získavajú teórie, že Biden nepovládne celé volebné obdobie.

Napríklad Washington Examiner si všíma údajne neobvykle častého verejného vystupovania viceprezidentky Harrisovej po Bidenovej boku a prezentácie tandemu ako rovnocenného vládnuceho tímu.

"Je to dôležité pre jej reputáciu, k ukázaniu, že je dôležitá," uvádza k tomu profesor Joel Goldstein z Univerzity St. Louis.

Skryť Vypnúť reklamu

K symbolu rovnocennosti tiež môže prispieť prezentovanie administratívy ako administratívy "Biden-Harissovej" na oficiálnych stránkach Bieleho domu.

"Existuje výrazná miera variability medzi jednotlivými administratívami, čo sa zapojenie viceprezidenta týka. Ale Biden celkom iste v tomto spektre zapadá do kolónky plne zjednotenej," uvádza Costas Panagopoulos, profesor politológie z Northestern University.

Americkú debatu si všimol aj ruský prezident Vladimír Putin, keď reagoval na Bidenove označenie ako "zabijaka".

"Ako by som mu odpovedal? Povedal by som mu: buď zdravý. Želám mu dobré zdravie. Myslím to neironicky, bez vtipu," uviedol v ruskej televízii Putin.

Biden Putina, čoby zabijaka, označil v nedávnom rozhovore pre CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 5 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 5 h
Holina pripravená na zalesňovanie.

Zvýšená výsadba stromov za účelom zníženia emisií oxidu uhličitého môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam.


TASR 6 h
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Polícia apeluje aj na vodičov, aby sa vyhli miestam protestov v Bratislave.


SITA 21 h