ŠPORT

Fantastické! Petra Vlhová získala veľký glóbus!

"Je to veľká drina. Uvedomím si to, až keď ho budem mať v ruke," povedala Vlhová. Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví.

Petra Vlhová.Petra Vlhová.

LENZERHEIDE - Petra Vlhová získala veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára v alpskom lyžovaní.

Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví.

V prípade zjazdového lyžovania ide navyše o jeden z najmasovejších a najatraktívnejších športov s obrovskou konkurenciou tímov zo všeobecne najvyspelejších krajín sveta.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom slalome Svetového pohára šiestu priečku.

Zaostala o 3,15 sekundy za víťaznou Rakúšankou Katharinou Lienbsergerovou, ktorá získala malý glóbus.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+1,24 s) a tretia bola Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,95 s).

Vlhová má pred nedeľným záverečným obrovským slalomom nepreklenuteľný 136-bodový náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorá v sobotu neštartovala.

Vlhová: "Je to veľká drina"

"Ani si to momentálne neuvedomujem, pretože som trošku sklamaná zo slalomu. Veľký glóbus je veľká drina, absolvovala som celý ročník okrem zjazdu na MS.

V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu, bez neho by som nedokázal získať veľký glóbus. Bol to náš cieľ od začiatku sezóny.

Naozaj sa veľmi teším, uvedomím si to asi až v nedeľu, keď ho budem mať v ruke.

Slalom ma naozaj veľmi mrzí, celú sezónu som viedla a v posledných pretekoch som neurobila najlepší výsledok. Musím sa z toho vyspať a zajtra bude lepšie," povedala 25-ročná Slovenka pre RTVS.

Pre laola1.at poznamenala: "Zisk veľkého glóbusu pre mňa veľa znamená, zapísala som tým do histórie tohto športu."

Na zisku trofeje jej stačilo byť do 15. miesta

Vlhovej stačilo na zisk veľkého glóbusu obsadiť akékoľvek bodované umiestnenie. Bojovala však aj o obhajobu malej sezónnej trofeje za slalom, pred záverečnou súťažou mala 22-bodový náskok pred Liensbergerovou, tretia Shiffrinová za ňou zaostávala o 37 bodov.

Slovenka s číslom 6 odštartovala veľmi riskantne a už v tretej bránke spravila obrovskú chybu, po ktorej musela výrazne korigovať smer, aby nevypadla.

Na trati sa udržala, ale rýchlosť už nedohnala a veľká strata na každom medzičase iba narastala. Z priebežnej šiestej priečky ju žiadna lyžiarka neodsunula, takže veľký glóbus mala stále na dosah, no bola to komplikácia v boji o malý.

Za vedúcou Liensbergerovou zaostávala o 1,84 sekundy. Druhá bola Nórka Kristin Lysdahlová (+0,70 s) a na tretej pozícii figurovala Shiffrinová (+0,90 s).

Úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Liensbergerová s trojkou otvorila sled najväčších favoritiek. Na otvorenej a rytmickej trati išla agresívne a zároveň isto, vypracovala si solídne vedenie.

Shiffrinová sa na trať vydala hneď po nej a hoci neurobila žiadnu viditeľnejšiu chybu, z vrchnej strmšej pasáže si nepriniesla rýchlosť, akú by potrebovala do zvyšku jazdy.

Trať druhého kola narysoval rakúsky tréner. Pokiaľ by sa Vlhová vo výsledkovej listine posunula na druhé miesto, vybojovala by si slalomovú trofej bez ohľadu na meno víťazky.

Už však neriskovala za každú cenu, v rytmicky postavených bránkach si čoskoro našla svoj rytmus a vyvarovala sa chýb.

Po dojazde sa zaradila za Švédku Saru Hectorovú a v tomto momente sa už stala majiteľkou veľkého glóbusu.

O osude malého sa rozhodovalo až do konca pretekov. Shiffrinová útočila na hranici rizika a v záverečných bránkach takmer až za ňou, zaváhanie vyplývajúce z agresívneho prejavu ustála a hodila rukavicu Rakúšanke.

Tá sa nezľakla úlohy líderky ani rozbíjajúcej sa trate, opäť spojila dynamiku s istotou a najlepší čas dosiahla v oboch kolách.

Dominovala v úvode sezóny

Petra Vlhová v úvode sezóny jasne dominovala a dlho viedla aj pri čiastočnom poklese formy.

Postupne sa striedali jej najväčšie sezónne rivalky od Talianky Marty Bassinovej cez Švajčiarku Michelle Gisinovú až po ďalšiu reprezentantku alpskej veľmoci Laru Gutovú-Behramiovú.

Tá po MS prevzala na konci februára dokonca vedenie v seriáli a vďaka trojici kĺzavých súťaží si vybudovala väčší náskok.

Vlhová jej to však aj s "úrokmi" vrátila v nasledujúcich štyroch technických súťažiach.

Kľúčové boli nielen jej dve víťazstvá a celkovo zisk 312 zo 400 možných bodov, ale aj priamy súboj v obrovskom slalome.

Majsterka sveta v ňom neuspela, naopak Vlhová si z Jasnej odniesla emotívny triumf a do Are si pribalila sebadôveru.

Vo Švédsku slovenská lyžiarka vyhrala prvý slalom a dostala sa opäť na čelo celkovej klasifikácie SP.

Časť tých "úrokov" pridala v druhej súťaži parádnou stíhacou jazdou po pokazenom prvom kole a 8. miestom si 32 bodmi vylepšila náskok pred finálovým týždňom na 96 bodov.

V Lenzerheide zjazd i super-G počasie odpísalo, čo v papierových okolnostiach vzalo šancu zobrať veci aspoň sčasti do vlastných rúk Gutovej-Behramiovej.

No Petra Vlhová sa dostala síce do štatisticky výhodnej, ale aj do psychologicky náročnej pozície. Ak nechcela zisk potrebných 5 bodov (vo finále minimálne 16 za 15. miesto) nechať na nedeľný obrovský slalom, potrebovala toto minimum zobrať v sobotnom slalome.

V ňom však musela riskovať, keďže tesne viedla v boji o obhajobu malého glóbusu.

Napokon sa táto tajnička rozlúštila v podstate na začiatku prvého kola, keď spravila veľkú chybu a do druhej jazdy išla s priepastnou stratou.

Malý glóbus bol za štandardných okolností nedosiahnuteľný a Vlhová v 2. kole ani nešla vo formáte pokusu o malý zázrak.

S prehľadom však išla v línii toho veľkého a vo veku 25 rokov rokov dobyla "zjazdársky Olymp".

V aktuálnej sezóne si Petra Vlhová pripísala zatiaľ šesť víťazstiev v pretekoch Svetového pohára, vo februári na majstrovstvách sveta získala dve strieborné medaily.

Doterajšími jej najžiarivejšími úspechmi bol zisk malého glóbusu za slalom zo sezóny 2019/2020 a aktuálne už šesť medailí z MS (1-4-1).