SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Ak Matovič ostane pôsobiť ako člen vlády, SaS chce naďalej tri ministerské funkcie

Sulík zopakoval, že ak premiér do stredy 24. marca nepodá demisiu, SaS pozastaví platnosť koaličnej zmluvy.

Prezidentka Čaputová prijala demisiu ministra hospodárstva Sulíka. Prezidentka Čaputová prijala demisiu ministra hospodárstva Sulíka. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Ak predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) ostane po svojej prípadnej demisii naďalej pôsobiť ako člen vlády, strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce mať vo vláde troch ministrov.

Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal šéf liberálov Richard Sulík.

Strana by si v takom prípade podľa jeho slov nárokovala na rovnaké ministerstvá, aké v súčasnosti má, teda na rezorty školstva, hospodárstva a zahraničných vecí.

Vo funkciách by potom podľa Sulíka mali pôsobiť rovnakí ministri, ako doteraz, a to Branislav Gröhling, Ivan Korčok a opätovne aj Richard Sulík.

Predseda SaS zopakoval, že ak Matovič do stredy 24. marca nepodá demisiu, SaS pozastaví platnosť koaličnej zmluvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň nechce rozširovať počet členov vlády. Narážal tým na možné vytvorenie pozície vicepremiéra pre boj s korupciou pre Matoviča.

„Nevidíme dôvod na to, aby sa na tomto niečo menilo. V strane sme naďalej ochotní rokovať o rekonštrukcii vlády a ak príde pozvánka k rokovaciemu stolu od premiéra, prijmeme ju,” ozrejmil Sulík.

Na záver zdôraznil, že v SaS nechcú predčasné voľby a ak príde do parlamentu takáto požiadavka, budú hlasovať proti nej.

Vyzdvihol vodíkovú stratégiu, dotácie na nájomné, či podnikateľské Kilečko

Vodíková stratégia, dotácie na nájomné, priemyselný park v Rimavskej Sobote či podnikateľské Kilečko 1.

Tieto aktivity vyzdvihol už bývalý minister hospodárstva Richard Sulík pri hodnotení svojho ročného pôsobenia na Ministerstve hospodárstva SR. Na jeho čele stál presne rok a dva dni.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo podľa jeho slov rezort vyplatil pomoc alebo poskytol úvery za takmer 1 miliardu eur.

„Bol to úžasný, zaujímavý rok, neskromne môžem povedať, že sa máme čím pochváliť," zhodnotil Sulík.

Zopakoval, že zo svojho postu neodchádza preto, že by sa na ministerstve nerobila kvalitná robota, ale aby prispel k vyvodeniu politickej zodpovednosti a otvoril cestu k tomu, aby Slovensko mohlo mať nového premiéra.

Sulík vyzdvihol aktivity rezortu v priemyselných parkoch na Slovensku, a to najmä už schválenú výstavbu Priemyselného parku v Rimavskej Sobote. Tu už podľa neho prebehli aj prvé rokovania s potencionálnymi investormi.

Vyplatené investičné stimuly s výnimkou projektov týkajúcich sa vedy a výskumu išli podľa neho výlučne do najmenej rozvinutých regiónov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kriticky sa exminister vyjadril k téme univerzálneho odškodňovacieho zákona, ktorý trikrát predložili na rokovanie vlády, no napriek zapracovaniu vznesených pripomienok, nikdy neprešiel.

„Toto je to, čo chýba, najmä, ak majú byť prevádzky ďalej zavreté," skonštatoval.

Problematický osud majú aj ďalšie dve kľúčové systémové opatrenia, a to regulačná a daňová brzda.

Národná vodíková stratégia je podľa Sulíka pripravená, odkonzultovaná a čoskoro by mala ísť do medzirezortného pripomienkového konania.

Čo sa týka dotácií na nájomné, ministerstvo odkleplo takmer 40-tisíc žiadostí za desiatky miliónov eur.

Takisto vyplatilo pomoc pre nepravidelnú autobusovú dopravu a podieľalo sa aj na pomoci v segmente kultúry a kreatívneho priemyslu.

Prijaté bolo Kilečko 1, ako doteraz najväčší balík na podporu podnikateľského prostredia a rozpracované je zároveň Kilečko 2.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon o kritickej infraštruktúre zase podľa Sulíka umožňuje štátu výrazne viac chrániť svoj podielu v kľúčových podnikoch slovenskej energetiky.

Čaputová poverila Doležala

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes prijala demisiu Richarda Sulíka na funkciu ministra hospodárstva. Dočasným vedením rezortu poverila súčasného ministra dopravy a výstavby a dočasného šéfa rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny SR Andreja Doležala.

Prezidentka vo svojom príhovore poďakovala Sulíkovi za rok jeho pôsobenia vo funkcii. Ocenila, že sa ako minister venoval tomu, aby prijatými opatreniami udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave.

„Podanie vašej demisie považujem za vyvodenie politickej zodpovednosti vo vlastnom rezorte a za politické gesto, ktoré verím, že môže prispieť k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy,” priblížila Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu