SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Biden prisľúbil pokrok v otázkach ochrany klímy, zbraní či imigrácie

V roku 2024 sa chce znova uchádzať o post prezidenta.

Americký prezident Joe Biden na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bielom dome.Americký prezident Joe Biden na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bielom dome. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINTON - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok vyhlásil, že v prezidentských voľbách v roku 2024 sa plánuje znova uchádzať o post šéfa Bieleho domu.

Biden takisto uviedol, že viceprezidentka Kamala Harrisová bude opäť kandidovať spolu s ním. Informovala o tom agentúra AFP.

"Odpoveď je áno, plánujem sa uchádzať o znovuzvolenie. Očakávam to," odpovedal 78-ročný Biden na prvej tlačovej konferencii v Bielom dome po svojom zvolení na otázku novinárov týkajúcu sa jeho politickej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Biden chcel týmito slovami podľa AFP vyvrátiť špekulácie, že ako doteraz najstarší prezident USA by sa o znovuzvolenie po uplynutí prvého funkčného obdobia už uchádzať nechcel.

Biden v tejto súvislosti dodal, že vopred si nestanovuje pevné plány, ale "rešpektuje osud".

Na otázku, či by si za kandidátku na viceprezidentku vybral znova Harrisovú, povedal, že to "jednoznačne očakáva", keďže si "robí skvelú prácu".

Bidenov predchodca Donald Trump svoje plány na znovuzvolenie ohlásil krátko po tom, ako sa v januári 2017 ujal postu šéfa Bieleho domu, pripomína CNN.

Demokrat Joe Biden zložil slávnostnú prísahu 20. januára 2021 vo Washingtone a stal sa tak 46. prezidentom Spojených štátov amerických.

SkryťVypnúť reklamu

Biden zvíťazil v prezidentských voľbách 3. novembra minulého roka, keď porazil republikánskeho vyzývateľa Donalda Trumpa.

Klimatická kríza, držanie zbraní...

Joe Biden na štvrtkovej tlačovej konferencii vyjadril nádej, že počas svojho pôsobenia na poste prezidenta USA bude schopný dosiahnuť pokrok v riešení naliehavých problémov, akými sú klimatická kríza, reforma držby zbraní či migrácia. Informovala o tom stanica CNN.

"V týchto (záležitostiach) budeme postupovať krok za krokom a budeme sa usilovať riešiť ich pokiaľ možno súbežne," odpovedal na otázku novinára o tom, či sa mu podarí presadiť zmeny v kľúčových otázkach.

Tlačová konferencia sa uskutočnila v 65. deň Bidenovho pôsobenia na poste šéfa Bieleho domu.

Biden už v utorok vyhlásil, že Spojené štáty by mali zakázať kúpu a predaj útočných zbraní v USA, a obrátil sa na Kongres, aby podnikol príslušné kroky.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval tak na pondelňajšiu streľbu v meste Boulder v štáte Colorado, kde prišlo o život desať ľudí.

"Myslím si, že moji republikánski kolegovia budú musieť rozhodnúť, či chcú alebo nechcú spolupracovať," uviedol v tejto súvislosti Biden, pričom varoval pred ďalšou politickou polarizáciou krajiny.

Prezident na tlačovej konferencii hovoril aj o pokroku v boji proti koronakríze v USA.

Citoval pritom správu rezortu školstva, podľa ktorej je už otvorených takmer polovica všetkých amerických základných škôl.

Bidenov cieľ pritom je, aby sa počas jeho prvých 100 dní v úrade do školských lavíc vrátila väčšina žiakov ZŠ.

"Zatiaľ to nie je väčšina, ale sme tomu veľmi blízko a verím, že do 35 dní, ktoré zostávajú, dosiahneme aj tento cieľ," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Biden dodal, že v rámci záchranného balíka v hodnote 1,9 bilióna dolárov (1,6 bilióna eur) určeného pre podniky a občanov USA postihnutých pandémiou bolo už na účty Američanov zaslaných viac ako 100 miliónov platieb vo výške 1400 dolárov (1189 eur).

"Sú to skutočné peniaze vo vreckách ľudí prinášajúce takmer okamžitú úľavu a milióny ďalších dostanú svoje peniaze už čoskoro," povedal.

Afganistan, KĽDR, Čína...

Biden vo štvrtok uviedol, že bude "náročné" dodržať termín stiahnutia všetkých amerických vojakov z Afganistanu, ktorým je 1. máj, informuje agentúra AFP.

Termín odchodu amerických vojakov vyplýva z vlaňajšej dohody medzi vládou USA a afganským militantným hnutím Taliban, ktoré sa výmenou za to zaviazalo viesť mierové rozhovory s afganskou vládou.

SkryťVypnúť reklamu

"Odídeme, otázkou však je, kedy," povedal Biden, podľa ktorého tento krok komplikujú taktické dôvody.

Na otázku, či budú americkí vojaci v Afganistane pôsobiť aj v roku 2022, však odpovedal, že si takúto situáciu nevie predstaviť.

Biden takisto varoval Severnú Kóreu, že USA sú pripravené "náležite reagovať" v prípade, ak bude eskalovať testovanie svojich balistických rakiet.

Túto tému americká vláda podľa prezidenta konzultuje so svojimi partnermi a spojencami.

USA sú pripravené na "určitú formu" diplomatických vzťahov so Severnou Kóreou, ich konečným cieľom však musí byť denuklearizácia Kórejského polostrova.

Biden potvrdil, že otázky týkajúce sa KĽDR sú prioritou zahraničnej politiky jeho administratívy.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo vzťahov s Čínou povedal, že USA nevyhľadávajú konfrontáciu, medzi súperiacimi superveľmocami však vždy bude existovať konkurencia.

O tomto postoji už viackrát osobne hovoril aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingoma, ktorého nazval autokratom.

Dodal, že Washington musí zabezpečiť, aby Peking "dodržiaval pravidlá", či už v oblasti obchodu alebo ľudských práv.

Prisľúbil zlepšenie situácie migrantov na hraniciach

Americký prezident odmietol kritiku, že by prílev nelegálnych migrantov na južných hraniciach Spojených štátov dosiahol kritickú úroveň.

Nárast počtu migrantov smerujúcich do USA je podľa neho sezónnym javom, ktorý sa opakuje každý rok.

"V zimných mesiacoch január, február a marec ide o výrazný nárast počtu ľudí prichádzajúcich k hraniciam (USA). Deje sa to každý rok," povedal Biden na prvej tlačovej konferencii v Bielom dome od zloženia prezidentskej prísahy.

SkryťVypnúť reklamu

Na kritiku, že jeho administratíva vpustila do krajiny nelegálnych migrantov, Biden reagoval slovami, že jeho vláda sa zaviazala, že maloletým osobám bez sprievodu umožní vstup do USA z humanitárnych dôvodov.

Vyhlásil, že nikdy nedovolí, aby na hraniciach medzi USA a Mexikom deti bez sprievodu umierali od hladu.

"Ak by dieťa bez sprievodu skončilo na hranici, nikdy by sme ho nenechali zomrieť od hladu na druhej strane hranice. Nespravila to žiadna predchádzajúca administratíva okrem Trumpovej. Ani ja to neurobím," apeloval.

Podmienky v pohraničných strediskách, v ktorých sú sústreďovaní maloletí migranti, napríklad v meste Donna v štáte Texas, nazval Biden "totálne neprijateľnými".

Dodal, že tisíce detí majú byť odtiaľ presunuté do centier s lepšími podmienkami.

SkryťVypnúť reklamu

Biden zdôraznil, že situácia na americko-mexických hraniciach sa podľa neho už zlepšuje a prisľúbil, že čoskoro tam dôjde k výraznému pozitívnemu posunu, uviedla stanica CNN.

Uviedol, že jeho cieľom je zmeniť celý imigračný systém.

"Myslím si, že uvidíme zmenu. Všetci by mali ísť späť. Všetci pôjdu späť. Jediní, koho nenecháme sedieť bez pomoci na druhej strane (pohraničnej rieky) Rio Grande, sú deti," povedal.

"Desaťtisíce ľudí starších ako 18 rokov... boli poslané späť domov. Posielame späť prevažnú väčšinu rodín, ktoré prichádzajú," povedal Biden.

O situácii na hraniciach Biden vedie rokovania s mexickým prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom.

Joe Biden prisľúbil v tejto oblasti zvýšenie transparentnosti a preto novinárom umožní vstup do preplnených migračných centier. Kedy sa tak stane, nespresnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu