SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Snažíme sa, aby boli očkovaní aj chronicky chorí pacienti, hovorí Heger

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je prvou dávkou zaočkovaných 13,5 percenta obyvateľov, druhou dávkou 5,7 percenta.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: mh)

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR intenzívne pracuje na tom, aby okrem ľudí, ktorým to vek umožňuje, boli paralelne očkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj chronicky chorí pacienti, povedal minister financií Eduard Heger (OĽANO), ktorý je dočasne poverený vedením rezortu.

"Myslím si, že aj samotní chronickí pacienti zaznamenávajú, že sú pozývaní vo vyššej miere práve do očkovacích centier," uviedol s tým, že na rezorte majú rozdelené, ktoré diagnózy majú väčšiu prioritu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet takýchto ľudí sa podľa neho stále zvyšuje.

Podľa štatistík webu korona.gov.sk bolo k piatku zaočkovaných celkovo 853 069 ľudí, z toho druhú dávku vakcíny dostalo už 253 635 ľudí.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je tak prvou dávkou zaočkovaných viac ako 13 507 ľudí na 100 000 obyvateľov a druhou dávkou viac ako 5715 osôb na 100 000 obyvateľov.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová uviedla, že už zaregistrovali prvé pozitívne reakcie a onkologických pacientov začali pozývať do vakcinačných centier.

Podľa jej slov začali s rezortom komunikovať aj zdravotné poisťovne.

"Zdravotné poisťovne majú databázu svojich pacientov. Vedia, ktorí sú onkologickí pacienti. Takže verím, že postupne tak, ako je stanovené, podľa závažnosti jednotlivých tipov ochorení, budú pozývaní pacienti na očkovanie. Zároveň by sme uvítali, ak by tomu boli naklonené aj nemocnice, kde majú očkovacie centrá, aby týchto rizikových pacientov očkovali," povedala s tým, že práve v nemocniciach môžu v prípade výskytu nežiaducich účinkov takejto osobe podať lekársku starostlivosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 11 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 12 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 16 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 18 h