SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Poprask v Británii. Učiteľ ukázal žiakom karikatúry Mohameda

Ospravedlnenie moslimom nestačí. Učiteľ sa musí skrývať, jeho meno už na sociálnej sieti zverejnila lokálna moslimská charita.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Veľká Británia rieši kauzu karikatúr proroka Mohameda, ktoré jeden učiteľ ukázal žiakom počas hodiny náboženstva.

Pedagóg bol suspendovaný, riaditeľ školy sa ospravedlňuje, ale demonštrácie pred školou pokračujú a do celej kauzy sa vložili politici, píše server idnes.cz.

Výbušný incident sa odohral na základnej škole vo mestečku Batley v grófstve West Yorkshire.

Nemenovaný pedagóg ukázal žiakom počas hodiny náboženstva karikatúry proroka Mohameda, ktoré uverejnil mesačník Charlie Hebdo.

Údajne ich vopred varoval a karikatúry mali slúžiť ako názorná pomôcka na hodine venovanej téme rúhanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď deti doma rozprávali, čo ten deň preberali za učivo, zdvihla sa medzi niektorými rodičmi vlna nevôle.

Pred školou už niekoľko dní demonštruje hlúčik miestnych moslimov - v islamskej tradícii je totiž zobrazovanie Boha a prorokov považované za rúhanie a urážku ich viery.

Učiteľ sa teraz údajne skrýva, škola je zatvorená a prešla na dištančnú výučbu.

"Všetko starostlivo prešetríme. Je zrejmé, že materiál použitý v hodine bol úplne nevhodný a mal potenciál výrazne sa dotknúť členov našej školskej komunity. Úprimne a hlboko sa ospravedlňujem," uviedol riaditeľ školy Garry Kibble v emaile adresovanom rodičom.

Niektorým to však nestačí.

"Škole trvalo štyri dni, než suspendovala jedného jediného učiteľa, ktorý bol do toho zapojený. Nemožno teda prijať tvrdenie, že záležitosť berie vážne," uviedol jeden z demonštrantov.

Skryť Vypnúť reklamu

Britské médiá o kontroverziu obšírne informujú. Niet divu.

Redakcia Charlie Hebdo sa kvôli karikatúram stala v roku 2015 cieľom teroristického útoku, pri ktorom radikáli zavraždili dvanásť ľudí.

A pred pol rokom mladý Čečenec v Paríži sťal učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry proroka v rámci prednášky o slobode slova.

Denník The Times poznamenáva, že meno učiteľa z Batley sa už objavilo na sociálnych sieťach. Zverejnila ho lokálne moslimská charita Purpose of Light, ktorej členovia vraj boli činom "hlboko zranení".

"Je to sadistické. Aj v liberálnej demokracii existujú hranice slobody slova. Nemôžeme ju zneužívať k urážanie ľudí," povedal jej zakladateľ Mohammad Sajad Hussain.

Do kauzy sa vložilo ministerstvo školstva aj minister pre komunity.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemôžeme dopustiť, aby sa učitelia a zamestnanci školy cítili zastrašovaní. Správy o tom, že sa onen učiteľ skrýva, sú veľmi znepokojujúce. Toto nie je cesta, ktorou by sa naša krajina mala uberať," uviedol Robert Jenrick.

Študentskú petíciu za návrat učiteľa do školy už podpísali stovky ľudí.

K umiernenosti vyzývajú aj niektorí moslimskí duchovní.

"Ľudia majú právo vyjadriť svoje znepokojenie a bolesť, ale protesty nie vždy dosiahnu to, k čomu sa dá dôjsť konštruktívny dialóg ... Nechceme živiť plamene islamofóbie a provokovať nenávisť," uviedol čelný predstaviteľ moslimskej komunity v neďalekom Leedse Qari Asim.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 4 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 4 h
Holina pripravená na zalesňovanie.

Zvýšená výsadba stromov za účelom zníženia emisií oxidu uhličitého môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam.


TASR 5 h
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Polícia apeluje aj na vodičov, aby sa vyhli miestam protestov v Bratislave.


SITA 20 h