SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Orbán vo štvrtok prijme v Budapešti Salviniho a Morawieckeho

Témou stretnutia bude európske politické spojenectvo Ligy Severu, poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a maďarskej vládnej strany Fidesz.

BUDAPEŠŤ - Predseda maďarskej vlády a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán prijme vo štvrtok v Budapešti predsedu talianskej ultrapravicovej strany Liga Severu Mattea Salviniho a poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

Agentúru MTI o tom v utorok informoval hovorca maďarského premiéra Bertalan Havasi.

Podľa jeho slov bude témou stretnutia európske politické spojenectvo Ligy Severu, poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a maďarskej vládnej strany Fidesz.

Havasi pripomenul, že Orbán začiatkom marca rokoval prostredníctvom videokonferencie so Salvinim - okrem iného hovorili o očkovaní proti novému typu koronavírusu, o oživení ekonomiky po koronavírusovej pandémii, o migrácii, ale aj o politike podpory rodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Salvini 10. marca avizoval, že Liga Severu chce založiť v Európskom parlamente novú pravicovú frakciu.

Povedal, že túto novú alianciu chce založiť spolu s politickými subjektmi z iných členských štátov Európskej únie, napríklad z Maďarska a Poľska.

Liga Severu je v súčasnosti členom protieurópsky zameranej frakcie Identita a demokracia (ID), do ktorej patria aj krajne pravicové strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a francúzske Národné zhromaždenie, vedené Marine Le Penovou.

Bývalý taliansky minister vnútra ďalej vylúčil, že by sa Liga Severu pridala k Európskej ľudovej strane (EPP), z ktorej nedávno odišla maďarská vládna strana Fidesz.

Fidesz opustil Európsku ľudovú stranu 18. marca. Príčinou boli nové ustanovenia, ktoré umožňujú pozastavenie členstva alebo vylúčenie celých skupín (strán) z radov ľudovcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Možné vytvorenie novej skupiny v europarlamente avizoval v tom čase aj Orbán.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

13 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

12 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

16 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

17 h