SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Orbán vo štvrtok prijme v Budapešti Salviniho a Morawieckeho

Témou stretnutia bude európske politické spojenectvo Ligy Severu, poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a maďarskej vládnej strany Fidesz.

BUDAPEŠŤ - Predseda maďarskej vlády a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán prijme vo štvrtok v Budapešti predsedu talianskej ultrapravicovej strany Liga Severu Mattea Salviniho a poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

Agentúru MTI o tom v utorok informoval hovorca maďarského premiéra Bertalan Havasi.

Podľa jeho slov bude témou stretnutia európske politické spojenectvo Ligy Severu, poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a maďarskej vládnej strany Fidesz.

Havasi pripomenul, že Orbán začiatkom marca rokoval prostredníctvom videokonferencie so Salvinim - okrem iného hovorili o očkovaní proti novému typu koronavírusu, o oživení ekonomiky po koronavírusovej pandémii, o migrácii, ale aj o politike podpory rodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Salvini 10. marca avizoval, že Liga Severu chce založiť v Európskom parlamente novú pravicovú frakciu.

Povedal, že túto novú alianciu chce založiť spolu s politickými subjektmi z iných členských štátov Európskej únie, napríklad z Maďarska a Poľska.

Liga Severu je v súčasnosti členom protieurópsky zameranej frakcie Identita a demokracia (ID), do ktorej patria aj krajne pravicové strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a francúzske Národné zhromaždenie, vedené Marine Le Penovou.

Bývalý taliansky minister vnútra ďalej vylúčil, že by sa Liga Severu pridala k Európskej ľudovej strane (EPP), z ktorej nedávno odišla maďarská vládna strana Fidesz.

Fidesz opustil Európsku ľudovú stranu 18. marca. Príčinou boli nové ustanovenia, ktoré umožňujú pozastavenie členstva alebo vylúčenie celých skupín (strán) z radov ľudovcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Možné vytvorenie novej skupiny v europarlamente avizoval v tom čase aj Orbán.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 11 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 11 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 15 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 17 h