SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prijímacie skúšky na stredné školy sa budú konať v riadnych termínoch

Prijímacie testy by sa mali konať od 3. do 14. mája 2021.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP- ilustračné foto)

BRATISLAVA - Prijímacie skúšky na stredné školy sa budú v tomto školskom roku konať v riadnych termínoch. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

Rezort doplnil, že forma konania skúšok závisí od vývoja epidemickej situácie.

Prijímacie testy by sa mali konať od 3. do 14. mája.

V zmysle rozhodnutí ministra školstva zo 4. a 26. januára stredné školy stanovili a zverejnili do 26. februára podmienky prijatia na štúdium na strednej škole.

Ministerstvo 23. februára vydalo aj Usmernenie pre výchovných poradcov základných škôl, riaditeľov stredných škôl a zákonných zástupcov žiaka pre prijímacie skúšky na stredné školy 2021, v ktorom je podrobnejšie vysvetlený proces zberu a odosielania prihlášok.

Skryť Vypnúť reklamu

Záujemcovia vedia nájsť podmienky na webových sídlach škôl a na webovej stránke Školského výpočtového strediska Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií SR sa k uskutočneniu prijímacích skúšok prikláňa, keďže ich považuje za objektivizujúci nástroj.

„Tento školský rok si môže každý žiak, respektíve jeho zákonný zástupca, podať dve prihlášky na talentový odbor a dve prihlášky na netalentový odbor,“ ozrejmila generálna riaditeľka sekcie stredných škôl a celoživotného vzdelávania Viera Babišová.

Následne základné školy spracujú prihlášky svojich žiakov do 8. apríla a zašlú ich riaditeľom stredných škôl do 16. apríla. Školy boli o termínoch a postupoch informované.

Babišová zákonných zástupcov upozornila, aby pri vypisovaní prihlášok na vzdelávanie nezabudli, že každá škola má aj odbor vzdelávania. Ten je totiž nutné vypísať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň doplnila, že každá škola má vypísaný termín prijímacieho konania, a teda zákonný zástupca rozhodne, či dieťa pôjde na prvý alebo druhý termín prijímacej skúšky.

O prijatí prihlášky dostane potvrdenie a v prípade študijných odborov, na ktorých sa budú konať prijímacie skúšky obdrží zákonný zástupca informáciu o ich konaní.

Riaditeľ Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR Pavel Sadloň uviedol, že ak to epidemická situácia dovolí, nie je dôvod na spochybňovanie konania prijímacích skúšok.

Podľa neho sú prijímačky objektivizujúcim nástrojom na prijímanie žiakov na strednú školu a zohľadňujú dosiahnuté výsledky na základnej škole, schopnosti a zručnosti žiakov, ako i výsledky vybraných súťaží a olympiád.

„Sme pripravení organizovať prijímacie skúšky aj pri zohľadnení nariadených aktuálnych opatrení,“ konštatoval.

Ministerstvo pripomenulo, že zrušilo povinnosť vypĺňania potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa, aby odbremenilo zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimkou sú však tie odbory, na ktorých sú tieto potvrdenia nevyhnutné. Ich zoznam je na webovej stránke rezortu školstva.

Táto povinnosť naďalej platí aj pre zákonných zástupcov žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 3 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 10 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 10 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu