SME
Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prijímacie skúšky na stredné školy sa budú konať v riadnych termínoch

Prijímacie testy by sa mali konať od 3. do 14. mája 2021.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP- ilustračné foto)

BRATISLAVA - Prijímacie skúšky na stredné školy sa budú v tomto školskom roku konať v riadnych termínoch. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

Rezort doplnil, že forma konania skúšok závisí od vývoja epidemickej situácie.

Prijímacie testy by sa mali konať od 3. do 14. mája.

V zmysle rozhodnutí ministra školstva zo 4. a 26. januára stredné školy stanovili a zverejnili do 26. februára podmienky prijatia na štúdium na strednej škole.

Ministerstvo 23. februára vydalo aj Usmernenie pre výchovných poradcov základných škôl, riaditeľov stredných škôl a zákonných zástupcov žiaka pre prijímacie skúšky na stredné školy 2021, v ktorom je podrobnejšie vysvetlený proces zberu a odosielania prihlášok.

Skryť Vypnúť reklamu

Záujemcovia vedia nájsť podmienky na webových sídlach škôl a na webovej stránke Školského výpočtového strediska Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií SR sa k uskutočneniu prijímacích skúšok prikláňa, keďže ich považuje za objektivizujúci nástroj.

„Tento školský rok si môže každý žiak, respektíve jeho zákonný zástupca, podať dve prihlášky na talentový odbor a dve prihlášky na netalentový odbor,“ ozrejmila generálna riaditeľka sekcie stredných škôl a celoživotného vzdelávania Viera Babišová.

Následne základné školy spracujú prihlášky svojich žiakov do 8. apríla a zašlú ich riaditeľom stredných škôl do 16. apríla. Školy boli o termínoch a postupoch informované.

Babišová zákonných zástupcov upozornila, aby pri vypisovaní prihlášok na vzdelávanie nezabudli, že každá škola má aj odbor vzdelávania. Ten je totiž nutné vypísať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň doplnila, že každá škola má vypísaný termín prijímacieho konania, a teda zákonný zástupca rozhodne, či dieťa pôjde na prvý alebo druhý termín prijímacej skúšky.

O prijatí prihlášky dostane potvrdenie a v prípade študijných odborov, na ktorých sa budú konať prijímacie skúšky obdrží zákonný zástupca informáciu o ich konaní.

Riaditeľ Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR Pavel Sadloň uviedol, že ak to epidemická situácia dovolí, nie je dôvod na spochybňovanie konania prijímacích skúšok.

Podľa neho sú prijímačky objektivizujúcim nástrojom na prijímanie žiakov na strednú školu a zohľadňujú dosiahnuté výsledky na základnej škole, schopnosti a zručnosti žiakov, ako i výsledky vybraných súťaží a olympiád.

„Sme pripravení organizovať prijímacie skúšky aj pri zohľadnení nariadených aktuálnych opatrení,“ konštatoval.

Ministerstvo pripomenulo, že zrušilo povinnosť vypĺňania potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa, aby odbremenilo zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Výnimkou sú však tie odbory, na ktorých sú tieto potvrdenia nevyhnutné. Ich zoznam je na webovej stránke rezortu školstva.

Táto povinnosť naďalej platí aj pre zákonných zástupcov žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Český premiér Andrej Babiš (ANO).

Cieľom útoku bol materiál bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý nemal vybuchnúť v Česku. Podľa Babiša je neprijateľné, aby agenti vykonávali takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

10 h
Údajný sériový vrah zo Zliechova Miroslav (v červenom) s políciou v súčasnosti spolupracuje. Nedávno jej ukazoval ako miesta, kde nechal pozostatky svojich obetí.

Miroslav Lehotský na začiatku procesu prehlásil, že je nevinný a odmietol vypovedať. Spoluväzňovi sa vraj priznal, že ľudí zabil viac.

13 h
Záberu letu Ingenuity z rovera Perseverance. Helikoptéru môžete vidieť v strede záberu, ako sa vznáša nad povrchom Marsu.

Stala sa prvým strojom, ktorý vzlietol na inej planéte než Zem.

15 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

V rámci opatrení pre prípadnú tretiu vlnu pandémie by šéf liberálov uvítal kontrolu hraníc.

14 h