SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Nezvestný stroj s Kellnerom ohlásila firma až po dvoch hodinách

Podľa vyšetrovateľa stroj nevystúpal dostatočne vysoko, k bezpečnému preletu nad skalou mu chýbali asi tri metre.

Trosky vrtuľníka. Trosky vrtuľníka. (Zdroj: TASR/AP)

ANCHORAGE - Helikoptéra s Petrom Kellnerom a ďalšími piatimi ľuďmi na palube prestala v sobotu vysielať signál o dve hodiny skôr, než boli záchranári upozornení na nezvestný stroj.

Pomoc sa na miesto dostavila až po šiestich hodinách od ukončenia vysielania trasovacieho signálu.

Podľa vyšetrovateľov nie je jasné, či pasažieri zomreli okamžite, píše server idnes.cz.

Vyšetrovatelia z amerického Národného úradu pre bezpečnosť v doprave (NTSB) sa teraz sústredia na to, prečo sa tak stalo a či nehodu pôvodne prežil okrem snowboardistu Davida Horvátha aj niekto ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Horváth je stále vo vážnom stave v miestnej nemocnici, napísal aljašský denník Anchorage Daily News.

Pri sobotňajšom nešťastí zomrelo päť zo šiestich ľudí na palube vrtuľníka.

Medzi zosnulými je okrem najbohatšieho Čecha Petra Kellnera aj ďalší muž z Čiech, päťdesiatročný Benjamin Larochaix, 52-ročný Gregory Harms z Colorada a dvaja muži z Aljašky - 38-ročný Sean McManamy a 33-ročný pilot Zachary Russell.

Havarovanú helikoptéru prevádzkovala spoločnosť Soloy Helicopters. Podľa predbežných zistení NTSB v nej však nikto pôvodne netušil, že by prerušenie v príjme trasovacieho signálu mohlo poukazovať na nejaký problém.

Vrtuľník vyslal poslednú signál v sobotu okolo 18:35 miestneho času (v nedeľu 4:35 SELČ), spoločnosť záchranárov upozornila na problém až o dve hodiny neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

To však podľa šéfa aljašskej pobočky NTSB Clinta Johnsona nutne neznamená, že niekto pochybil. Na takéto závery je podľa neho zatiaľ príliš skoro, pretože vyšetrovatelia doteraz nemali možnosť preskúmať záznamové zariadenie z havarovaného stroja.

Vrak helikoptéry teraz stále leží v horách na mieste, kde havarovala. Ťažko prístupný terén a zlé počasie záchranárom komplikujú snahy o jeho vyzdvihnutie.

Odstránenie trosiek vrtuľníka z aljašskej divočiny potom musí zabezpečiť letecká spoločnosť. Podľa agentúry AP to uviedol zástupca amerického federálneho úradu, ktorý vyšetruje príčiny nehody.

Vyšetrovatelia dúfajú, že sa upratovaciu operáciu podarí uskutočniť do konca týždňa.

Federálny úrad pre letectvo (FAA) v stredu v okolí páde vrtuľníka znova dočasne obmedzil letecký priestor, kým sa stroj nepodarí previezť. Miestni činitelia dúfajú, že by sa tak mohlo stať do konca tohto týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Helikoptéra nabrala Kellnera a jeho spoločníkov o 14:30 miestneho času (v nedeľu 0:30 SELČ) v okolí jazera Wasilla, v blízkosti ktorého sídli aj spoločnosť Soloy Helicopters.

Prečo pasažieri nasadali tam, a nie pri luxusnej horskej chate Tordillo Mountain Lodge, kde boli ubytovaní, zatiaľ nie je jasné.

Posledný signál stroj vyslal o 18:35 miestneho času, firma Soloy však nezrovnalosť nahlásila záchranárom až asi o 20:30.

Johnson z NTSB pritom z rozhovorov s manažérmi firmy usúdil, že o výpadku v príjmu signálu nikto zo Soloy pôvodne nevedel.

"Čo viem, je, že keď si to všimli, mala už (helikoptéra) meškanie," povedal.

Čas úmrtia

Odmietol pritom špekulovať o tom, či bezprostredne po páde stroja mohol zostať na žive ešte niekto iný ako Horváth. Potvrdil však, že sa touto otázkou vyšetrovatelia budú zaoberať.

SkryťVypnúť reklamu

"Kým si neprehovorím s zachráneným a s koronerom, tak nevieme," poznamenal.

Hovorca nemocnice Providence Alaska Medical Center v aljašskej metropole Anchorage, kde Horváth leží, v stredu potvrdil, že je pacient stále vo vážnom stave. Nemal však informácie o tom, či už bol schopný hovoriť s vyšetrovateľmi.

Tím záchranárov sa dostal na miesto nehody až po asi šiestich hodinách od doby, keď helikoptéra prestala vysielať signál.

Podľa príslušníka aljašskej národnej gardy Keenan Zerkela našli Horvátha nažive ešte v kabíne stroja, kde boli tiež telá štyroch ďalších pasažierov.

Ostatky pilota podľa neho ležali mimo helikoptéru. Úrady však neuviedli, či pri havárii z vrtuľníka vypadol, alebo či zo stroja ešte zvládol po nehode vyliezť sám.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovanie incidentu naďalej pokračuje. NTSB na svojich webových stránkach varuje, že jednoznačné určenie príčiny leteckej havárie môže trvať aj 12 až 18 mesiacov.

K víkendovej nehode sa v stredu na Facebooku vyjadril legendárny snowboardista Travis Rice, ktorý je v Tordillo Mountain Lodge častým hosťom.

O Kellnerovi vyhlásil, že bol vášnivým snowboardistom a že mu vo vzájomných rozhovoroch často hovoril, ako je nadšený zo svojej rodiny.

Vrtuľníku chýbali tri metre

Pád vrtuľníka, na ktorého palube zomrel miliardár Petr Kellner, vyšetruje Národná rada pre bezpečnosť dopravy USA (NTSB).

Podľa vyšetrovateľa stroj nevystúpal dostatočne vysoko, k bezpečnému preletu nad skalou mu chýbali asi tri metre.

Zatiaľ nie je jasné, či nehodu spôsobilo nepriaznivé počasie, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovatelia pracujú s možnosťou, že sa na palube nachádzalo nahrávacie zariadenie, vďaka ktorému bude možné vyšetrovanie posunúť, uviedol člen NTSB Tom Chapman.

Podľa Toma Chapmana letel vrtuľník Airbus AS350B3 v oblasti strmého a odľahlého terénu v pohorí Chugach blízkosti ľadovca Knik, asi 50 míľ severovýchodne od mesta Anchorage.

Na základe informácií od Clinta Johnsona, šéfa aljašskej NTSB, potom Chapman na tlačovej konferencii povedal, že vrtuľník nevystúpal dostatočne vysoko.

Okolo 18:35 miestneho času (nedeľa 4:35 SELČ) narazil do skaly iba 10 až 15 stôp (3 až 4,5 metra) pod hrebeňom.

Z nadmorskej výšky približne 5 500 stôp (1 676 metrov) potom zišiel z kopca 800 až 900 stôp (244 až 274 metrov).

"Táto oblasť je veľmi drsná, a to ako z hľadiska terénu, tak z hľadiska poveternostných podmienok," uviedol podľa serveru Bloomberg Chapman.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovatelia NTSB sa v spolupráci s miestnymi záchrannými pracovníkmi snažili zdokumentovať miesto havárie pred príchodom búrky, ktorá mala priniesť viac snehu.

K havárii došlo asi dve hodiny pred západom slnka. Počasie bolo podo členov NTSB, ktorí hľadali trosky, "relatívne jasné".

Vyšetrovatelia zatiaľ nevedia, s akými poveternostnými podmienkami musel pilot pracovať.

"Naším poslaním je porozumieť nielen tomu, čo sa stalo, ale prečo, a odporučiť zmeny, ktoré zabránia tomu, aby sa to stalo znova," povedal Chapman podľa agentúry AP.

Na palube podľa neho bolo tiež nahrávacie zariadenie. Člen NTSB ale nemohol určiť, či išlo o klasickú čiernu skrinku. V každom prípade ide podľa neho o "dôležitú súčasť vyšetrovacieho procesu".

SkryťVypnúť reklamu

Snowboardový majster

Jediným zachráneným sobotňajšieho pádu vrtuľníka na Aljaške, ktorý prevážal miliardára Petra Kellnera a ďalších päť ľudí počas heliskiingu na tamojšom ľadovci, je český snowboardista David Horváth.

Desaťnásobný majster Českej republiky v jazde na U-rampe je podľa aljašských úradov vo vážnom, ale stabilizovanom stave v nemocnici v Anchorage.

Horváth patrí medzi priekopníkov snowboardingu v Česku. Miliardára Petra Kellnera v posledných rokoch často fotil, rovnako ako jeho dcéru Annu, ktorá preteká na koňoch, píše server idnes.cz.

"Je niekoľkonásobným majstrom Česka v jazde na U-rampe, posledných pár rokov sa venuje natáčaniu a foteniu snowboardingu a jazdenia v prašane," povedal český freerideové lyžiar Robin Kaleta.

SkryťVypnúť reklamu

Štyridsaťosemročný snowboardista na prelome storočia dominoval českým závodom v U-rampe. Počas kariéry získal celkom 10 majstrovských titulov.

Po konci aktívnej kariéry pôsobil ako reprezentačný tréner mladých českých snowboardových talentov v Špindlerovom Mlyne.

Heliskiing: zábava pre milovníkov prašanu

Kellner sa spolu s ostatnými počas soboty v okolí aljašského ľadovca Knik zúčastnil heliskiingu - lyžovania, pri ktorom účastníkov vyvezie na vrchol helikoptéra.

Horváth ešte v priebehu dňa zverejnil na svojom Facebooku snímku z okolia aljašského ľadovca.

Freeridový lyžiar Robin Kaleta, ktorý má s týmto športom bohaté skúsenosti, vysvetlil, v čom zábava spočíva.

"Je to lyžovanie s dopomocou vrtuľníka. Vyvezie vás na kopec, tam pristane, vyleziete a za sprievodu sprievodcu zídete prašanom nadol. Tam vás vrtuľník zase vyzdvihne a vyvezie na ďalší kopec," uviedol Kaleta.

SkryťVypnúť reklamu

"Finančná náročnosť závisí na vašich požiadavkách. Môžete absolvovať len jednu jazdu, ktorá je síce nepomerne drahá, ale stále to stojí "len" okolo 200 dolárov, alebo si môžete zaplatiť niekoľko dní lyžovania s vrtuľníkom, kedy je v cene aj ubytovanie, zapožičanie materiálu a doprovod. To už sú desaťtisícové sumy," doplnil.

Ľudia podľa neho majú o heliskiingu často mylné predstavy.

"Vrtuľník sadne na vrchol a ľudia vylezú. Verejnosť si väčšinou kvôli akčným filmom predstavuje, že sa pri heliskiingu z vrtuľníka vyskakuje za letu, to však väčšinou nie je pravda. To robí len pár profesionálov alebo kaskadérov vo filmoch, realita komerčného heliskiingu je však iná," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu