SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Verím, že budeme stabilná vláda, v ktorej bude súdržnosť a dôvera, hovorí nový premiér

Sulík od Hegera očakáva, že bude viesť vládu pokojnejšie, racionálnejšie. Fico hovorí, že hádky budú pokračovať, Pellegrini, že ide o druhú Matovičovu vládu. Šeliga verí, že je tu šanca na reštart.

Spoločné fotenie pred Úradom vlády.Spoločné fotenie pred Úradom vlády. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

BRATISLAVA - Nový predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) verí, že jeho vládny kabinet bude stabilný, súdržný a panovať v ňom bude vzájomná dôvera.

Vyhlásil to po tom, čo prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala jeho vládu.

Vládny kabinet má podľa nového premiéra odhodlanie a túžbu spraviť zo Slovenska krajinu, kde budú všetci radi žiť.

"Táto cesta začala takto pred rokom a my sme sa odvtedy veľa naučili a aj sme sa veľa poučili z chýb," deklaroval Heger s tým, že očista a obnova krajiny pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko je podľa predsedu vlády krajina, ktorá v histórii zažila, že má na to byť úspešnou.

"Toto je náš cieľ. Dostali sme od občanov SR silný mandát. Máme k tomu aj silný plán, a to nielen programové vyhlásenie vlády, ale aj plán obnovy, ktorý je cestovnou mapou k tomu, aby sme zo Slovenska takúto krajinu spravili," skonštatoval.

Novovymenovaným ministerkám a ministrom deklaroval, že sú pre neho i pre vládu rovnako dôležití.

"Verím, že našim tmelom bude naďalej zodpovednosť voči občanom SR a ich dôvera, ktorú do nás pred rokom vložili," vyhlásil s tým, že ľudia očakávajú od kabinetu skutky a výsledky.

Heger okrem občanov poďakoval za dôveru aj prezidentke. Vďaku vyjadril aj bývalému premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO), ktorý bude v súčasnej vláde zastávať funkciu ministra financií.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež hnutiu OĽANO i parlamentným poslancom koalície, ktorí svojím podpisom podporili vládu.

Sulík očakáva pokojnejšie vedenie vlády

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) očakáva od nového premiéra pokojnejšie, racionálnejšie a vecnejšie vedenie vlády.

Myslí si, že vláda pod vedením Hegera bude fungovať lepšie a s menším počtom konfliktov.

Povedal to po svojom vymenovaní do funkcie a oficiálnom fototermíne na Úrade vlády SR.

Súčasné programové vyhlásenie vlády je podľa Sulíka dobré tak, ako je napísané. Predpokladá však, že bude aktualizované.

Sulík zároveň uviedol, že od nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) očakáva, že v rezorte spraví poriadok.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa teší, že bude môcť pokračovať v práci, ktorá v rezorte ostala.

SkryťVypnúť reklamu

"Urobím všetko pre to, aby sme túto šancu využili na maximum," poznamenala.

Odsúdená na chaos a hádky, reagoval Fico

Vládna koalícia je naďalej odsúdená na chaos a hádky. Predseda strany Smer - sociálna demokracia Robert Fico to povedal na dnešnej tlačovej besede, počas ktorej sa vyjadroval aj k dnešnému vymenovaniu novej vlády.

„Je evidentné, že pani prezidentka dala prednosť iným záujmom, ako sú záujmy Slovenskej republiky. Tým, že odsúhlasila túto falošnú a smiešnu rošádu len potvrdila, že jej viac záleží na tom, aby tu fungovala neschopná, neprofesionálna vláda amatérov, ako riešiť celý tento problém demokratickým spôsobom,“ skonštatoval Fico.

Šeliga: Šanca na reštart

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že vymenovanie Hegera za nového predsedu vlády je šanca na „reštart“, ktorá sa už nebude opakovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Eduard patrí medzi najpracovitejších ľudí akých poznám, preto nemám pochybnosť, že svoju úlohu zvládne. Pevne verím, že jeho pokojná povaha, výborný manažérsky prístup a schopnosť viesť dialóg našu krajinu prevedie do pokojných vôd,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

Nezaradení poslanci a odídenci z vládnej koalície Miroslav Kollár a Tomáš Valášek sľúbili, že budú konštruktívnou opozíciou novej vlády.

Kollár vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že Heger môže byť lepší premiér ako Matovič.

„Poznáme sa dlho a minulý rok som s ním navyše intenzívne spolupracoval na Pláne obnovy a odolnosti. Hoci sme sa v niektorých veciach nezhodli, argumentoval vecne a slušne, bol pripravený ustúpiť v mene dohody a dal priestor odborníkom. Ono by to mala byť vo vedení vlády samozrejmosť, ale po uplynulom roku je to príjemnou zmenou,“ zhodnotil Hegera na sociálnej sieti Valášek.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá Matovičova vláda, reaguje Pellegrini

Prezidentka dnes vymenovala druhú vládu Igora Matoviča.

Predseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini tak vo svojom profile na sociálnej sieti reagoval na dnešné vymenovanie novej vlády na čele s Eduardom Hegerom (OĽaNO).

Zdôraznil, že v novej vláde si predseda vlády a minister financií „len vymenili miesto“.

Podľa Pellegriniho zlyhala predošlá vláda vo všetkom.

„Nezvládla boj s pandémiou, pomoc ekonomike, no predovšetkým nezvládla ani samú seba. Ako malé deti sa členovia vlády vadili, urážali a vzájomne sa posielali kopať hroby. A, žiaľ, po nich zostalo desaťtisíc obetí na ochorenie COVID-19, rozvrátený a nefungujúci štát ako aj krachujúca ekonomika. Po týchto zlyhaniach neprišla žiadna sebareflexia. Vo vláde je Igor Matovič, tak aj Richard Sulík,“ dodal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Bihariová: Nebude to mať ľahké

Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová zhodnotila, že nový premiér Eduard Heger nebude mať ľahkú pozíciu.

„Preberá štafetu v situácii, kedy jeho predchodca znížil dôveryhodnosť vlády, naštrbil vzťahy v koalícii a svojou politikou prispel k rastu Hlasu a Smeru,“ zdôraznila.

Jeho úlohou je podľa Bihariovej navrátenie dôvery občanov vo vládu, vysporiadanie sa s koronakrízou, a najmä s obdobím po nej.

„Eduard Heger má šancu dokázať, že svoje povinnosti pri riadení krajiny zvládne lepšie, ako jeho predchodca. Má zároveň možnosť presvedčiť verejnosť, že pritom dokáže odolávať vplyvu a pokynom straníckeho šéfa a ministra financií Igora Matoviča,“ uzavrela Bihariová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Eduarda Hegera. Na čele vládneho kabinetu vystriedal Igora Matoviča, ktorý sa stal ministrom financií.

SkryťVypnúť reklamu

Miesto ministra práce, sociálnych vecí a rodiny zostalo zatiaľ neobsadené.

OĽANO má vo vláde sedem ministerských pozícií, Sme rodina bude mať tri posty, SaS obsadí tri ministerstvá a Za ľudí dve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu