SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Markéta Šichtařová: Hotovostné peniaze dávajú slobodu

Pri platbách online totiž možno odstrihnúť od peňazí nepohodlných ľudí. Takto dopadol aj Youtuber, ktorý upozorňoval na zneužívanie žien a dievčat pakistánskym gangom.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Christian Dubovan, Unsplash)

Všetci vieme, že šťastie si za peniaze nekúpime. Nie všetci však vieme, že si za ne do značnej miery kúpime slobodu.

S nimi je život voľnejší, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Zato to väčšinou dobre chápu ľudia, ktorí majú pocit, že svet je potrebné regulovať a riadiť niekým osvieteným, kto je nadradený ostatným.

To je jeden z hlavných dôvodov, prečo je v posledných rokoch taký tlak proti hotovosti.

Akonáhle prebiehajú všetky platby on-line, vzniká digitálna stopa. Tým možno nielen brániť kriminálnej činnosti alebo neplateniu daní (čo je ešte pochopiteľná požiadavka), ale tiež tým možno odstrihnúť od peňazí nepohodlných ľudí (čo už je niečo pre Veľkého brata).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svoje o tom vie britský aktivista, ktorý je známy tým, že ako samozvaný novinár či lepšie povedané YouTuber informoval o súde s pakistanským gangom, ktorý znásilňoval neplnoleté dievčatá.

YouTuber, pre mnohých veľmi kontroverzná osoba, si tým získal vo virtuálnom priestore veľkú pozornosť a popularitu. Aj tú pozitívnu, aj tú negatívnu.

A jedného krásneho dňa spoločnosť PayPal zaisťujúca internetové platby oznámila, že YouTuberovi už nebude ďalej spracovávať jeho platby.

"Len sa im nepáči môj názor a chcú ma umlčať," povedal YouTuber.

PayPal kontroval slovami: "Nerobíme také rozhodnutia ľahkovážne a tvrdo pracujeme na tom, aby sme boli pri kontrole účtov PayPal starostliví a spravodliví. Dosiahnutie nevyhnutnej rovnováhy medzi podporou slobody prejavu a otvoreným dialógom a ochranou princípov tolerancie, rozmanitosti a rešpektu voči všetkým ľuďom je výzva, s ktorou v súčasnej dobe zápasí mnoho firiem."

SkryťVypnúť reklamu

Čiže okrem záplavy slov nepovedal vlastne nič.

Nech si každý rozhodne sám, či YouTuber robí dobrú prácu, alebo či je len populistom-krikľúňom, ktorý nerešpektuje rozhodnutie súdu; to nie je predmetom môjho skúmania.

Pozrime sa však na to z inej stránky: Súkromná firma uznávajúca isté nové kolektivistické hodnoty sa rozhodla, že sa stane sudcom, a inú súkromnú osobu, ktorá mala iný názor a uznávala iné hodnoty, totiž individualistické, jednoducho odstrihla od peňazí.

To by sa jej nikdy nepodarilo, keby peniaze mali svoju pôvodnú hotovostnú podobu. A neriešme, či osoba A odstrihne osobu B, alebo B odstrihne A, a za aký názor - ide o princíp, o to, že to teraz už je technicky možné.

To isté vidia aj iní aktivisti a politické strany s nepohodlným názorom. Je vidieť ohromný tlak na všetok monitoring majetku a platieb v ekonomike.

SkryťVypnúť reklamu

A čím menej demokratická krajina, tým väčší tlak na zrušenie hotovosti, pretože tým lepšie sa ľudia a hlavne politickí odporcovia dostávajú pod kontrolu.

Dokonalý monitoring s používaním hotovosti nie je možný. Veľký brat pritom má v ruke jeden úžasný nástroj, ktorý v kombinácii s bezhotovostnými peniazmi robí divy. A tým sú takzvané veľké dáta.

Tie pôjde tak spracovať, že vďaka nim stať dokáže plánovať vaše finančné výdavky za vás. A keď sa odchýlite, budete zrelí na fyzickú kontrolu, pretože je niečo divne.

Kým India bude expertom na kontrolu nad všetkými platbami, my v Česku budeme pravdepodobne expertom na buzeráciu a dohľad. EET bola len začiatkom.

Nejakú variantu na EET majú len v málo krajinách sveta, takže tu sme už "napred". Covidový pas a aplikácie na sledovanie pohybu kvôli epidémii sú pokračovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Koniec hotovosti je dobrý nielen pre diktátora, ale aj pre centrálnu banku, a to nielen v prípade, že sa rozhodne pre záporné úrokové sadzby.

Centrálna banka s iba bezhotovostnými peniazmi totiž môže ekonomiku lepšie ovplyvňovať. Príkladom môže byť Grécko či Cyprus.

Akonáhle to vyzeralo, že juh Európy zbankrotuje, uvalili tamojšie autority reguláciu na vklady. Mali ste v bankách peniaze, ale vybrať ste si mohli len málinko.

Báli ste sa, že o peniaze prídete, ale museli ste ich tam nechať a čakať, či banka padne, alebo ju štát zachráni.

To bolo obdobie, keď sa ľudia snažili utiecť s majetkom z Grécka. A viete, ako to dopadlo?

Keď to nebolo možné klasickou cestou, pomohli inovácie vo finančníctve. Práve vtedy zažil Bitcoin svoj prvý dramatický rast. Ľudia opúšťali štandardnú ekonomiku skrz kryptomeny. Tie im dali slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale len dočasne. Potom si toho totiž centrálnej banky všimli a začali sa úplne vážne zaoberať konceptom, ako to urobiť, aby v prípade nutnosti zabránili prepojeniu medzi klasickými bezhotovostnými peniazmi a kryptomenami - ako skrátka zakázať transfery peňazí do kryptomien.

Dnes už takéto mechanizmy sú "pre prípad nutnosti" pripravené.

Vedľa toho tiež rástol záujem o to, čo je v histórii preverené: o zlato.

Zlato vždy ide, keď sa objaví akákoľvek neistota a strach. A ak skutočne vstupujeme do politicky rozbúrenej dejinnej epochy, ako sa mnohí domnievajú, zlato ešte má pred sebou veľkú budúcnosť.

Vôbec by som sa nečudovala, keby podivné hókusy-pókusy niektorých centrálnych bánk viedli k tomu, že niektoré ceny budú v niektorých obdobiach a v niektorých ekonomikách opäť vyjadrované v zlate podobne ako v minulosti!

SkryťVypnúť reklamu

Dostávame sa tak do paradoxnej situácie. Čím viac bude ekonomika digitalizovaná, tým viac si budú ľudia uvedomovať, akú veľkú hodnotu majú reálne aktíva.

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: S androidkou v posteli

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu