SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Le Penová oznámila odchod zo strany Národného zhromaždenia

V prezidentských voľbách v budúcom roku chce byť nadstraníckou kandidátkou.

Marine Le PenováMarine Le Penová (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Marine Le Penová, francúzska krajne pravicová politička a šéfka Národného zhromaždenia (RN - bývalý Národný front), vo štvrtok potvrdila, že chystá svoj odchod z tejto strany, ktorú zakladal jej otec.

Chce tak urobiť, aby sa mohla naplno venovať budúcoročným prezidentským voľbám ako nadstranícka kandidátka všetkých Francúzov, ktorí chcú bojovať za národné záujmy.

Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Belga.

Le Penová v rozhovore pre konzervatívny pravicový časopis L'Incorrect spresnila, že k jej odchodu z vedenia strany nedôjde na najbližšom kongrese RN, ale až na tom ďalšom, niekedy koncom leta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na nasledujúcom kongrese to nebude, pretože je to kongres, ktorý legitimizuje kandidáta na prezidenta, a ja musím byť najskôr znovu zvolená. Ale potom áno, pretože nemôžem byť kandidátkou len Národného zhromaždenia," uviedla Le Penová pre mesačník, ktorý je spájaný s jej neterou Marion Maréchalovou.

"Vzhľadom na možnosť víťazstva, ktorá nikdy nebola taká veľká, musím byť kandidátkou všetkých, ktorí chcú bojovať za národné záujmy," uviedla s odkazom na prezidentské voľby v roku 2022.

Líderka RN už vo februári tohto roku naznačila, že zvažuje vzdať sa šéfovania svojej strany, aby mohla byť vnímaná ako "kandidátka všetkých Francúzov".

Jej politické hnutie by ju však zároveň podporovalo. Prívržencov chce hľadať aj v iných národne orientovaných politických subjektoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Možným nástupcom Le Penovej na čele strany sa zrejme stane súčasný podpredseda RN Jordan Bardella.

V poradí 17. kongres RN bude začiatkom júla v Perpignane, kde sa očakáva potvrdenie prezidentskej kandidatúry Le Penovej.

Neskôr, koncom leta, by na ďalšom kongrese malo dôjsť k jej odchodu zo strany a voľbe nového vedenia RN.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 4 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 4 h
Holina pripravená na zalesňovanie.

Zvýšená výsadba stromov za účelom zníženia emisií oxidu uhličitého môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam.


TASR 5 h
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Polícia apeluje aj na vodičov, aby sa vyhli miestam protestov v Bratislave.


SITA 20 h