SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Na Oxforde chcú rušiť výučbu dirigovania a klasickej hudby

Dosť bolo Mozarta či Beethovena, predstavujú nadvládu bielych z čias otroctva.

Oxfordská univerzita.Oxfordská univerzita. (Zdroj: PIXABAY)

OXFORD - Niektorí profesori z prestížnej anglickej Oxfordskej univerzity presadzujú zákaz notového záznamu vo výučbe a ukončenie zamerania na klasických európskych skladateľov, ako sú Mozart či Beethoven.

Súčasné výukové osnovy sa podľa nich zameriavajú príliš na "bielu európsku hudbu z otrockého obdobia", píše britský denník The Telegraph.

Akademici podľa denníka pristúpili na rekonštrukciu programov potom, čo čelili tlaku, ktorý súvisí s protestmi ultraľavicového hnutia Black Lives Matter.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokračovanie v týchto vzdelávacích programoch by znamenalo účasť na "bielej nadvláde", píše server echo24.cz.

Niektorí profesori sú podľa zistení denníka toho názoru, že klasický hudobný repertoár vyučovaný na Oxforde sa až príliš zameriava na "bielu európsku hudbu z otrockého obdobia", preto navrhujú, aby hudobné zručnosti - ako je ovládanie klaviatúry alebo dirigovanie orchestra - už neboli pre študentov hudby povinné.

Prílišné zameranie na "bielu európsku hudbu" podľa nich môže dokonca spôsobiť "veľké utrpenie" študentom inej farby pleti.

Schvaľované dokumenty ukazujú, že člen fakulty, ktorý rozhoduje o skladbe hudobných študijných programov, presadzuje spomínané reformy, a to vrátane prehodnotenia štúdia notového záznamu, ktorý podľa neho takisto reprezentuje kritizovaný kolonializmus.

Skryť Vypnúť reklamu

Novo by sa naopak mohlo vo výučbe objaviť napríklad zameranie na africkú, "globálnu" alebo populárnu hudbu.

Navrhované zmeny majú byť reakciou na celosvetové demonštrácie ultraľavicového hnutia Black Lives Matter údajne bojujúceho za práva černochov.

Podľa dostupných dokumentov však vo veci reforiem nie je profesorský zbor úplne jednotný. Niektorí členovia fakulty s rekonštrukciou nesúhlasia a vyvracajú obvinenia, že by sa v rámci výučby sústredili iba na "bielu západnú hudbu".

Že študijný plán v rámci hudobných odborov teraz prechádza výraznou rekonštrukciou, potvrdil však aj hovorca Oxfordskej univerzity. Zmeny podľa neho však univerzita plánuje už dlhší čas.

"Hudobná fakulta posledných niekoľko rokov plánuje po konzultácii s našimi zamestnancami a študentmi niekoľko vzrušujúcich nových prvkov nášho študijného plánu, ktoré s radosťou zverejníme v lete, keď budú mať univerzitné schválenie," uviedol hovorca univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

"Skúmame spôsoby, ako rozšíriť možnosti našich študentov o výučbu širšej škály ne-západnej a populárnej hudby z celého sveta," doplnil s tým, že sa inštitúcie tešia na predstavenie nových osnov v priebehu niekoľkých najbližších mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

1 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

3 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

8 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

9 h