SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Na Oxforde chcú rušiť výučbu dirigovania a klasickej hudby

Dosť bolo Mozarta či Beethovena, predstavujú nadvládu bielych z čias otroctva.

Oxfordská univerzita.Oxfordská univerzita. (Zdroj: PIXABAY)

OXFORD - Niektorí profesori z prestížnej anglickej Oxfordskej univerzity presadzujú zákaz notového záznamu vo výučbe a ukončenie zamerania na klasických európskych skladateľov, ako sú Mozart či Beethoven.

Súčasné výukové osnovy sa podľa nich zameriavajú príliš na "bielu európsku hudbu z otrockého obdobia", píše britský denník The Telegraph.

Akademici podľa denníka pristúpili na rekonštrukciu programov potom, čo čelili tlaku, ktorý súvisí s protestmi ultraľavicového hnutia Black Lives Matter.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie v týchto vzdelávacích programoch by znamenalo účasť na "bielej nadvláde", píše server echo24.cz.

Niektorí profesori sú podľa zistení denníka toho názoru, že klasický hudobný repertoár vyučovaný na Oxforde sa až príliš zameriava na "bielu európsku hudbu z otrockého obdobia", preto navrhujú, aby hudobné zručnosti - ako je ovládanie klaviatúry alebo dirigovanie orchestra - už neboli pre študentov hudby povinné.

Prílišné zameranie na "bielu európsku hudbu" podľa nich môže dokonca spôsobiť "veľké utrpenie" študentom inej farby pleti.

Schvaľované dokumenty ukazujú, že člen fakulty, ktorý rozhoduje o skladbe hudobných študijných programov, presadzuje spomínané reformy, a to vrátane prehodnotenia štúdia notového záznamu, ktorý podľa neho takisto reprezentuje kritizovaný kolonializmus.

SkryťVypnúť reklamu

Novo by sa naopak mohlo vo výučbe objaviť napríklad zameranie na africkú, "globálnu" alebo populárnu hudbu.

Navrhované zmeny majú byť reakciou na celosvetové demonštrácie ultraľavicového hnutia Black Lives Matter údajne bojujúceho za práva černochov.

Podľa dostupných dokumentov však vo veci reforiem nie je profesorský zbor úplne jednotný. Niektorí členovia fakulty s rekonštrukciou nesúhlasia a vyvracajú obvinenia, že by sa v rámci výučby sústredili iba na "bielu západnú hudbu".

Že študijný plán v rámci hudobných odborov teraz prechádza výraznou rekonštrukciou, potvrdil však aj hovorca Oxfordskej univerzity. Zmeny podľa neho však univerzita plánuje už dlhší čas.

"Hudobná fakulta posledných niekoľko rokov plánuje po konzultácii s našimi zamestnancami a študentmi niekoľko vzrušujúcich nových prvkov nášho študijného plánu, ktoré s radosťou zverejníme v lete, keď budú mať univerzitné schválenie," uviedol hovorca univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

"Skúmame spôsoby, ako rozšíriť možnosti našich študentov o výučbu širšej škály ne-západnej a populárnej hudby z celého sveta," doplnil s tým, že sa inštitúcie tešia na predstavenie nových osnov v priebehu niekoľkých najbližších mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu