SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Pred Kapitolom útočil obdivovateľ organizácie Islamský národ

Veľký vplyv na neho mal kazateľ Louis Farrakhan, politický vodca nacionalistického, separatistického hnutia Islamský národ hlásajúceho nadradenosť černochov. Podľa vyšetrovateľov však nejde o teroristický útok.

Náraz vozidla do bariéry pred sídlom Kongresu USA.Náraz vozidla do bariéry pred sídlom Kongresu USA. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Muž, ktorý v piatok pred sídlom amerického Kongresu zaútočil na policajtov, bol nezamestnaný podporovateľ černošskej extrémistické organizácie Islamský národ (Nation of Islam).

Z jeho príspevkov na Facebooku vyplýva, že trpel paranojou, píše server idnes.cz.

Polícia útočníka postrelila, pri ceste do nemocnice zomrel.

V piatok do bezpečnostných barikád pred Kapitolom nabehlo auto. Následne vodič vystúpil a zaútočil na policajtov. Počas incidentu zomrel jeden policajt, ​​ďalší bol zranený.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajné orgány identifikovali útočníka ako dvadsaťpäťročného Noaha Greena z Indiany. Na svojom Facebooku sa podľa denníka The New York Times zveril, že je momentálne nezamestnaný a ťažko znáša pandemickú krízu.

"Aby som bol úprimný, uplynulých niekoľko rokov bolo ťažkých a týchto niekoľko uplynulých mesiacov bolo ešte ťažších," napísal.

"Teraz som nezamestnaný po tom, čo som čiastočne kvôli mojim problémom opustil prácu."

Nie je jasné, čo Green myslel týmito "strašnými problémami".

Podľa stanice CNN ich pripisoval machináciám vládnych spravodajských agentúr CIA a FBI.

Green tvrdil, že sa stal obeťou "mnohonásobných domácich vniknutí, otráv jedla, napadnutí, neoprávnených nemocničných operácií a kontroly mysle".

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa CNN pravdepodobne trpel paranojou. Green v príspevkoch tiež hovoril o "konci časov" a Antikristovi. Americkú vládu obvinil, že je "nepriateľom černochov číslo jeden".

Jeho brat Brendan Green povedal denníku The Washington Post, že Noah bral drogy.

Na univerzite, kde získal titul z finančníctva, bol členom futbalového tímu. Svojich spoluhráčov obvinil, že ho zdrogovali.

Veľký vplyv na neho mal kazateľ Louis Farrakhan, politický vodca nacionalistického, separatistického hnutia hlásajícího nadradenosť černochov Islamský národ.

Nezisková občianskoprávna organizácia Southern Poverty Law Center klasifikuje Islamský národ ako "nenávistnú skupinu" kvôli rasistickej, antisemitskej a proti homosexuálnej rétorike lídrov hnutia.

Skryť Vypnúť reklamu

Green zverejňoval Farrakhanove prednášky a vyzýval svojich priateľov, aby sa k nemu pridali a spoločne študovali Kazateľove texty.

V decembri 2020 Green požiadal o zmenu mena na Noah Zaeem Muhammad. K súdu sa však nakoniec nedostavil.

Polícia po incidente uviedla, že Greena nemala v hľadáčiku. Vyšetrovatelia nepredpokladajú, že by šlo o teroristický útok.

K útoku došlo niekoľko mesiacov po tom, čo v januári do Kapitolu vnikli radikálni priaznivci exprezidenta Donalda Trumpa.

Policajné orgány následne zaviedli zvýšené bezpečnostné opatrenia, tie sa však po necelých dvoch mesiacoch začali uvoľňovať. Demontovaný bol napríklad plot okolo budovy Kongresu.

Prezident Joe Biden už v čase incidentu nebol v neďalekom Bielom dome, ale na ceste do svojho víkendového sídla v Camp Davide.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden po útoku povedal, že je z útoku zlomený a nariadil spustiť vlajky na Bielom dome na pol žrde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

15 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

14 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

17 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

19 h