SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Pred Kapitolom útočil obdivovateľ organizácie Islamský národ

Veľký vplyv na neho mal kazateľ Louis Farrakhan, politický vodca nacionalistického, separatistického hnutia Islamský národ hlásajúceho nadradenosť černochov. Podľa vyšetrovateľov však nejde o teroristický útok.

Náraz vozidla do bariéry pred sídlom Kongresu USA.Náraz vozidla do bariéry pred sídlom Kongresu USA. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Muž, ktorý v piatok pred sídlom amerického Kongresu zaútočil na policajtov, bol nezamestnaný podporovateľ černošskej extrémistické organizácie Islamský národ (Nation of Islam).

Z jeho príspevkov na Facebooku vyplýva, že trpel paranojou, píše server idnes.cz.

Polícia útočníka postrelila, pri ceste do nemocnice zomrel.

V piatok do bezpečnostných barikád pred Kapitolom nabehlo auto. Následne vodič vystúpil a zaútočil na policajtov. Počas incidentu zomrel jeden policajt, ​​ďalší bol zranený.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajné orgány identifikovali útočníka ako dvadsaťpäťročného Noaha Greena z Indiany. Na svojom Facebooku sa podľa denníka The New York Times zveril, že je momentálne nezamestnaný a ťažko znáša pandemickú krízu.

"Aby som bol úprimný, uplynulých niekoľko rokov bolo ťažkých a týchto niekoľko uplynulých mesiacov bolo ešte ťažších," napísal.

"Teraz som nezamestnaný po tom, čo som čiastočne kvôli mojim problémom opustil prácu."

Nie je jasné, čo Green myslel týmito "strašnými problémami".

Podľa stanice CNN ich pripisoval machináciám vládnych spravodajských agentúr CIA a FBI.

Green tvrdil, že sa stal obeťou "mnohonásobných domácich vniknutí, otráv jedla, napadnutí, neoprávnených nemocničných operácií a kontroly mysle".

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa CNN pravdepodobne trpel paranojou. Green v príspevkoch tiež hovoril o "konci časov" a Antikristovi. Americkú vládu obvinil, že je "nepriateľom černochov číslo jeden".

Jeho brat Brendan Green povedal denníku The Washington Post, že Noah bral drogy.

Na univerzite, kde získal titul z finančníctva, bol členom futbalového tímu. Svojich spoluhráčov obvinil, že ho zdrogovali.

Veľký vplyv na neho mal kazateľ Louis Farrakhan, politický vodca nacionalistického, separatistického hnutia hlásajícího nadradenosť černochov Islamský národ.

Nezisková občianskoprávna organizácia Southern Poverty Law Center klasifikuje Islamský národ ako "nenávistnú skupinu" kvôli rasistickej, antisemitskej a proti homosexuálnej rétorike lídrov hnutia.

Skryť Vypnúť reklamu

Green zverejňoval Farrakhanove prednášky a vyzýval svojich priateľov, aby sa k nemu pridali a spoločne študovali Kazateľove texty.

V decembri 2020 Green požiadal o zmenu mena na Noah Zaeem Muhammad. K súdu sa však nakoniec nedostavil.

Polícia po incidente uviedla, že Greena nemala v hľadáčiku. Vyšetrovatelia nepredpokladajú, že by šlo o teroristický útok.

K útoku došlo niekoľko mesiacov po tom, čo v januári do Kapitolu vnikli radikálni priaznivci exprezidenta Donalda Trumpa.

Policajné orgány následne zaviedli zvýšené bezpečnostné opatrenia, tie sa však po necelých dvoch mesiacoch začali uvoľňovať. Demontovaný bol napríklad plot okolo budovy Kongresu.

Prezident Joe Biden už v čase incidentu nebol v neďalekom Bielom dome, ale na ceste do svojho víkendového sídla v Camp Davide.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden po útoku povedal, že je z útoku zlomený a nariadil spustiť vlajky na Bielom dome na pol žrde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 13 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 13 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 17 h
Ilustračné foto.

"Vidíme, že počet ľudí, ktorí žijú na rakúskych hraniciach v strachu a obavách, znova narastá," vysvetlil minister vnútra Nehammer.


TASR 19 h