SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Počas krízy sú Slováci opatrnejší a finančne sa chránia

V posledných rokoch stúpa na Slovensku objem vkladov aj predpísané životné poistné.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotoarchív SME/Pavol Funtál)

BRATISLAVA - V posledných rokoch stúpa na Slovensku objem vkladov aj predpísané životné poistné.

Finanční sprostredkovatelia za posledný rok hlásia výrazne vyšší záujem o životné poistenie a prvýkrát za uplynulé roky pri nových zmluvách zásadnejšie rastú aj poistné sumy.

"Naďalej však platí, že podceňovanie rizika a formálne poisťovanie s čo najnižším poistným zostáva pre Slovensko typické. Hlavným kritériom výberu životného poistenia na Slovensku je naďalej cena," tvrdí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho opatrnosť, ktorú priniesla finančná kríza v rokoch 2009-2011, sa po šiestich rokoch vytratila a Slováci prestali riešiť životné poistenie.

Po dlhých rokoch predpis neživotného poistenia v domácich poisťovniach predbehol životné poistenie.

"Minulý rok prišla opäť po rokoch ďalšia kríza. V porovnaní s tou finančnou spred desaťročia priniesla so sebou síce menší dopad na rast nezamestnanosti, no efekt pandémie nového koronavírusu mal vplyv predovšetkým na zdravie ľudí. Stačilo úvodných niekoľko týždňov pandémie a záujem o životné poistenie narástol," pokračuje Búlik.

Ľudia si podľa analytika uvedomili, že dlhodobý výpadok z práce pre chorobu a vážne následky ich môžu postihnúť kedykoľvek a bez poistenia sa nedokážu finančne chrániť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Paradoxne predbežné čísla za minulý rok tento trend nepotvrdzujú. Medziročne kleslo predpísané ročné poistné v životnom poistení o 4,35 %. Skúsenosti ukazujú, že jedným z pravdepodobných dôvodov bol konkurenčný boj a z neho vyplývajúce mierne zníženie ceny poistení. K tomu sa pridalo využitie maximálnych zliav a z toho plynúca ponuka nižšej ceny zo strany finančných sprostredkovateľov, ktorí takto často postupujú v snahe motivovať klienta na prerobenie existujúcej zmluvy," vysvetľuje.

Slováci všeobecne pri poistných zmluvách neradi pristupujú k ich revízii.

Analytik uvádza, že je za tým sčasti nezáujem, pretože sa klienti uspokoja so samotným pocitom, že majú uzavretú zmluvu a sčasti obava, že by mohli uzavrieť nevýhodnejšiu zmluvu, ako mali doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Táto obava je úplne zbytočná. Požiadavky na poistnú ochranu sa v priebehu rokov menia. Mnohé poisťovne existujúcim klientom ponúkajú rovnaké výhody ako tým, ktorí si životné poistenie uzatvoria v dnešnej dobe," hovorí.

Jedným z problémov Slovákov je podľa riaditeľky odboru marketingu spoločnosti Marty Kľocovej snaha ušetriť.

"Časť klientov si v snahe ušetriť vyberá menej rizík, ako by reálne potrebovali mať zabezpečených. Toto je však typický prípad šetrenia na nesprávnom mieste. Ak je optimálna poistná ochrana a k tomu prislúchajúce poistné nezlučiteľné s finančnými možnosťami klienta, je potrebné sa s finančným sprostredkovateľom poradiť o tom, kde a ako robiť kompromisy," dodáva.

Ďalším nedostatkom prístupu je podceňovanie invalidity ako rizika, či to, že mnoho ľudí má životné poistenie nastavené nedostatočne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu