SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Vakcína od AstraZeneca môže podľa EMA súvisieť so zriedkavými krvnými zrazeninami

Zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek možno klasifikovať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky očkovacej látky.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Zriedkavé krvné zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek možno klasifikovať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Na tlačovej konferencii o tom informovala výkonná riaditeľka Európskej liekovej agentúry (EMA) Emer Cookeová.

Po analýze všetkých dostupných informácií a rád odborníkov tak rozhodol bezpečnostný výbor EMA.

Agentúra však naďalej upozorňuje, že výhody vakcíny prevyšujú riziká.

Výbor vykonal k 22. marcu hĺbkové preskúmanie 62 prípadov mozgovej žilovej sínusovej trombózy a 24 prípadov splanchnickej žilovej trombózy po zaočkovaní vakcínou Vaxzevria, pričom v niektorých prípadoch ich sprevádzal nízky počet krvných doštičiek či krvácanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Z týchto prípadov hlásených v databáze Európskej únie (EÚ) o bezpečnosti liekov bolo 18 smrteľných, vysvetlila predsedníčka výboru Sabine Strausová.

Väčšina prípadov sa objavila u žien mladších ako 60 rokov do dvoch týždňov po očkovaní.

Výbor však nedospel k záveru, že „vek a pohlavie sú jasné rizikové faktory pre tieto veľmi zriedkavé vedľajšie účinky,“ doplnila Strausová, podľa ktorej na základe súčasných dát nemožno identifikovať špecifické rizikové faktory.

Strausová aj Cookeová zdôraznili, že je dôležité, aby ľudia dostávajúci vakcínu a zdravotníci vedeli o týchto rizikách a sledovali možné znaky alebo symptómy, ktoré sa obyčajne objavujú počas prvých dvoch týždňov po očkovaní.

„EMA pracuje s národnými kompetentnými úradmi členských štátov EÚ a firmou, aby zabezpečila, že tieto riziká budú proaktívne komunikované zdravotníckym profesionálom,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka EMA.

EMA bude naďalej monitorovať všetky dostupné vedecké dôkazy o efektívnosti a bezpečnosti všetkých povolených vakcín proti ochoreniu COVID-19, pripomenula tiež Cookeová.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodala, ak to bude nevyhnutné, agentúra vydá ďalšie odporúčania.

Možným vysvetlením vzniku krvných zrazenín a nízkej hladiny krvných doštičiek je imunitná reakcia, ktorá vedie k podobnej poruche, ako niekedy vzniká u pacientov liečených heparínom - heparínom indukovaná trombocytopénia, uvádza lieková agentúra vo vyhlásení na svojej webstránke.

Výbor si vyžiadal nové štúdie a dodatky k už rozbehnutým výskumom, ktoré by poskytli viac informácií a pomohli tak podniknúť ďalšie potrebné kroky.

Dôležitá je rýchla špecializovaná liečba, upozorňuje výbor EMA. Pri skorej identifikácii príznakov krvných zrazenín a nízkeho počtu krvných doštičiek a ich liečbe môžu lekári pomôcť pacientom ku skorému zotaveniu a tiež vyhnúť sa zdravotným komplikáciám.

Ak majú ľudia počas týždňov bezprostredne po očkovaní dýchavičnosť, bolesti hrudníka, opuch nôh, pretrvávajúcu bolesť v oblasti brucha, neurologické príznaky, ako napríklad pretrvávajúcu a ťažkú bolesť hlavy či rozmazané videnie, a drobné škvrny pod kožou mimo miesta vpichu injekcie, mali by okamžite vyhľadať lekársku pomoc, zdôrazňuje EMA.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvé verejné vystúpenie pápeža po pol roku sprevádzali prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá.

V zatiaľ najpodrobnejšie správe o stave svojich financií oznámil, že vlastní viac ako päť tisíc nehnuteľností, väčšinu z nich v Taliansku. Vlastní tiež nehnuteľnosti ako investície v luxusných oblastiach Londýna, Ženevy, Lausanne a Paríža.


idnes.cz 3m
Účastníci protestu proti povinnému očkovaniu a testovaniu v súvislosti s COVID-19 pred Národnou radou.

Podľa odborníkov sú len dve možnosti, a to dať sa zaočkovať, a tak sa pred nákazou ochrániť, alebo ochorieť s rizikom ťažkého priebehu, dlhodobých až trvalých následkov po ochorení COVID-19 a v najhoršom prípade s rizikom úmrtí.


TASR 13 h
Minister práce Milan Krajniak.

Poslanecký klub hnutia Sme rodina podporí novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podľa Krajniaka presadili, aby sa ľudia nedelili na dve kategórie.


TASR 13 h
Župan Milan Majerský.

Predseda KDH by sa prihováral za to, aby na stretnutia s pápežom mali prístup aj veriaci, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov.


TASR 17 h