SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Deti sa vracajú do škôl

Prvý stupeň základných škôl a materské školy budú od 12. apríla otvorené pre deti všetkých rodičov. Automaticky sa spustí aj školský semafor.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS).Minister školstva Branislav Gröhling (SaS). (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Od pondelka 12. apríla sa plošne otvorí prvý stupeň základných škôl a materské školy pre deti všetkých rodičov.

Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ruší sa tak podmienka, že na prezenčnej výučbe sa môže zúčastniť iba dieťa rodičov, ktorí nemajú homeoffice.

Naďalej však platí pretestovanie zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

Otvorené budú aj špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia.

„Vraciame sa teda ku klasickému otvoreniu všetkých materských škôl a všetkých prvých stupňov základných škôl. Tie budú otvorené pre deti všetkých rodičov a ak bude situácia aj naďalej priaznivá, postupne bude nasledovať otvorenie ďalších ročníkov,“ vysvetlil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

Tlačový odbor doplnil, že sa automaticky spustí aj školský semafor.

Jedným z jeho opatrení je, že ak sa po otvorení objaví v triede alebo škole pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa.

Školy by mali postupovať podľa zverejneného manuálu Návrat do škôl z 12. apríla 2021, ktorý je na webovej stránke rezortu školstva.

Pokračovať sa môže aj vo vzdelávaní žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu, a to v malých skupinách päť žiakov a jeden pedagóg.

Pre deti na prvom stupni základnej školy bude otvorené aj individuálne vzdelávanie v základných umeleckých školách.

Povolilo sa aj otvorenie školských klubov detí, školských jedální, zariadení výchovného poradenstva a prevencie pre individuálne poradenstvo, ako aj internátov pre špeciálne školy a internátov pre zdravotnícke školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako upozornilo ministerstvo, vo všetkých prípadoch stále platí požiadavka pretestovania zákonného zástupcu, ako aj žiaka druhého stupňa základnej školy či stredoškoláka.

Ďalšie informácie plánuje ministerstvo školstva odprezentovať v pondelok 12. apríla 2021. Oznámiť by malo aj fungovanie škôl od pondelka 19. apríla 2021.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Lukašenko organizuje lety z Iraku, ktoré sú až do jesene vypredané. Cez hranicu migrantov sprevádzajú vojenské vozidlá, odhalila kamera.


echo24.cz 4 h
Anglicko po finále ME vo futbale (EURO 2020 / 2021).

Celkovo dostali 600 oznámení, 207 z nich vyhodnotili ako trestné činy. Viaceré správy však prišli zo zahraničia.


TASR 5 h
Holina pripravená na zalesňovanie.

Zvýšená výsadba stromov za účelom zníženia emisií oxidu uhličitého môže zvýšiť do roku 2050 cenu potravín až o 80 percent, varuje humanitárna organizácia Oxfam.


TASR 5 h
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Polícia apeluje aj na vodičov, aby sa vyhli miestam protestov v Bratislave.


SITA 21 h