SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Zomrel princ Philip

Manžel kráľovnej Alžbety II. zomrel vo veku 99 rokov. Bol známy svojím šarmom, humorom a nezávislosťou, ktorým očaril svoju manželku.

Kráľovná Alžbeta s princom Filipom.Kráľovná Alžbeta s princom Filipom. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác, informuje spravodajský portál BBC.

"Jej veličenstvo Kráľovná s hlbokým zármutkom oznamuje úmrtie jej milovaného manžela, jeho kráľovského veličenstva princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na hrade Windsor," oznámil palác s tým, že ďalšie informácie zverejnia neskôr.

Princ Philip stál viac ako sedem desaťročí po boku zrejme najznámejšej panovníčky sveta, britskej kráľovnej Alžbety II.

SkryťVypnúť reklamu

Celú tú dobu podporoval svoju manželku v jej úlohe a zároveň si uprostred prísnych pravidiel kráľovského dvora zachovával svoj osobitý štýl, pre ktorý si ho kráľovná kedysi vyvolila, píše server lidovky.cz.

Do vysokého veku bol stále vitálny a aktívny, z verejného života sa stiahol až v roku 2017. Poslednou dobou býval so svojou manželkou kvôli pandémii covidu-19 na hrade Windsor.

Tiež ho trápili zdravotné ťažkosti. Od tohtoročného februára do marca sa zdržiaval v londýnskej nemocnici, kde sa liečil s infekciou a po nespresnenom zákroku na srdci.

Koncom roku 2011 bol hospitalizovaný kvôli voperovaniu cievneho implantátu, v roku 2013 podstúpil operáciu brucha.

Na kráľovskom dvore Philipa spočiatku príliš nevítali, pretože nebol "tak úplne prototyp anglického gentlemana". Alžbetu však nezvratne očaril ako mladý pohľadný kadet svojím šarmom, humorom a nezávislosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Začali si spolu dopisovať, keď mala Alžbeta trinásť a on osemnásť. Alžbeta neskôr prezradila, že išlo o lásku na prvý pohľad.

Princ Philip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu, sa narodil 10. júna 1921 na Korfu ako najmladšie dieťa Andreja, princa gréckeho a dánskeho, a princeznej Alice z Battenbergu.

Rodina v roku 1922 musela utiecť z Grécka a usadila sa v Paríži, Filip žil neskôr aj v Nemecku a napokon v Spojenom kráľovstve. Počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom Kráľovskom vojenskom námorníctve.

S vtedy ešte princeznou Alžbetou sa zosobášili 20. novembra 1947. Ich manželstvo je najdlhšie spomedzi všetkých britských panovníkov. V roku 1948 sa im narodilo prvé dieťa - princ Charles, po ktorom nasledovali princezná Anna, princ Andrew a princ Edward. Kráľovský pár má dovedna osem vnúčat a desať pravnúčat.

Po svadbe naďalej aktívne slúžil v námorníctve, až kým sa Alžbeta nestala v roku 1952 kráľovnou. Potom sa ujal oficiálnych povinností ako manžel panovníčky. Aktívne sa angažoval vo viacerých oblastiach verejného života a bol patrónom stoviek organizácií. Bol napríklad predsedom britskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) či prezidentom Medzinárodnej jazdeckej federácie. Je tiež zakladateľom rozvojového programu pre mladých ľudí Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Princ Filip, ktorý absolvoval viac ako 22-tisíc sólových samostatných verejných podujatí a viac než 5-tisíc prejavov, bol známy svojimi pohotovými, často vtipnými, no i nemiestnymi, poznámkami počas verejných podujatí. Svojho času sa napríklad vyjadril, že je „najskúsenejší odhaľovač pamätných tabúľ na svete“. Z verejného života sa stiahol v roku 2017, hoci odvtedy sa párkrát objavil po boku kráľovnej.

Princ Filip začiatkom roka strávil mesiac v nemocnici, kde okrem iného podstúpil procedúru v súvislosti so srdcovými problémami, ktoré ho trápili už dlhšie. Hospitalizovali ho 16. februára po tom, ako sa necítil dobre, a prepustili ho domov, na hrad Windsor, 16. marca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu