SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA, SLOVENSKO

Maďarsko pomôže Slovensku pri testovaní vakcíny Sputnik V

Spolupráca oboch krajín je v boji proti pandémii podľa maďarského ministra zahraničných vecí prirodzená. Podľa Matoviča je Maďarsko v súčasnosti akýmsi „vzorom vo svete aj v Európe v očkovaní proti koronavírusu“.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V.

Vyhlásil to na dnešnej tlačovej besede v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po rokovaní s podpredsedom vlády a ministrom financií Igorom Matovičom.

Zároveň zdôraznil, že Maďarsko má záujem na tom, aby sa aj susedné krajiny dokázali účinne chrániť pred koronavírusom.

Spolupráca oboch krajín je aj v boji proti pandémii podľa neho prirodzená, keďže Maďarsko a Slovensko sú, rovnako ako Maďari a Slováci, prepojené tisíckami vzťahov a „nedá sa ísť cestou úplnej izolácie oboch štátov“.

Skryť Vypnúť reklamu

Maďarsko ako jediná členská krajina v rámci Európskej únie (EÚ) očkuje aj ruskou vakcínou Sputnik V.

Igor Matovič po rokovaní s maďarským partnerom podotkol, že Maďarsko je v súčasnosti akýmsi „vzorom vo svete aj v Európe v očkovaní proti koronavírusu“, a to vďaka tomu, že nejde len cestou očkovacích látok zabezpečených EÚ, ale obrátilo sa aj na východ, pričom využíva aj ruskú vakcínu Sputnik V.

Aj preto sa podľa neho podarilo Maďarsku dosiahnuť výrazne vyššiu zaočkovanosť svojich občanov ako v iných krajinách Únie.

Zároveň dodal, že ruská vakcína je skladovaná na Slovensku v chladničkách už šesť týždňov, pričom by ňou bolo možné zachraňovať ľudské životy.

Práve z toho dôvodu prišiel požiadať Maďarsko o pomoc pri otestovaní tejto zásielky.

Szijjártó zdôraznil, že jeho krajina rada pomôže Slovensku pri testovaní vakcíny Sputnik V, keďže má k dispozícii dostatočné kapacity v medzinárodne akreditovanom laboratóriu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho by boli mnohí prekvapení, koľkí predstavitelia západných európskych krajín už požiadali Maďarsko o poskytnutie kontaktov pre prípad kúpy vakcín z východu.

Slovenský minister financií ocenil, že sa mohol spoľahnúť na pomoc Maďarska v ťažkej pandemickej situácii, a to aj v podobe poskytnutia maďarských lekárov pri plošnom antigénovom testovaní alebo darovaním umelých pľúcnych ventilácií nemocniciam na juhu Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 6 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


10 h