SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Z príspevku Trumpovi sa vykľula pravidelná platba. Podvod, rozčúlili sa ľudia

Nie je nezvyčajné, že prezidentské volebné tímy vracajú časť peňazí donorom. Trump však musel vracať neobvykle veľkú sumu.

Donald TrumpDonald Trump (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Rad podporovateľov bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa s prekvapením zistil, že sa z jednorazového príspevku na jeho volebnú kampaň vykľul pravidelný mesačný poplatok.

Niektorí títo nedobrovoľní prispievatelia hovori o podvode. Trumpov volebný tím musel časť príspevkov vrátiť, píše server idnes.cz.

Správu priniesol denník The New York Times. Šesťdesiattriročný Stacy Blatt natoľko veril republikánskemu kandidátovi na prezidenta, že mu zo svojho poslal na kampaň 500 dolárov (11 030 korún).

SkryťVypnúť reklamu

Pre muža bojujúceho s rakovinou, ktorý mal 1 000 dolárov (22 060 korún) na mesiac, to bola veľká suma. Netušil však, že ho podpora prezidenta bude stáť ešte oveľa viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z jeho účtu odišlo nasledujúci deň ďalších 500 dolárov. Ďalší týždeň mu banka tie isté peniaze strhla znova.

Počas menej ako tridsiatich dní Blatt odovzdal na exprezidentovu volebnú kampaň 3-tisíc dolárov (66 180 korún). Banka mu zmrazila účet, nájom a ďalšie platby neodišli.

"Ako keby to bol podvod," uvádza Stacyho brat Russel, ktorého zúfalý muž požiadal o pomoc.

Osemdesiatročný Kaliforčan Victor Amelin, u ktorého sa jednorazový dar 990 dolárov (21 839 korún) vyšplhal na 8-tisíc dolárov (17 6480 korún), má ešte štipľavejšie označenia. "Banditi".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa denníka The New York Times (NYT) sa obaja muži stali obeťou premyslenej taktiky, ako si zaistiť od priaznivcov Trumpa peniaze.

Na darcovskej stránke fundraisingovej organizácie WinRed, ktorá príspevky vyberala, bolo automaticky začiarknuté políčko, že donátor hodlá prispievať aj ďalšie týždne či mesiace.

Aby z pravidelného príspevku bol len jednorazový, musel sa darca ručne odhlásiť.

Informácie o tom, že príspevok bude strhnutý aj nasledujúci týždeň či mesiac, bola navyše napísaná výrazne menšími písmenami ako žiadosť o dar.

V septembri, keď sa približoval volebný deň a Trumpova kampaň sa začala stretávať s nedostatkom financií, pridala WinRed naviac ďalšie preškrtnuté políčko, v ktorom sa podporovateľ prezidenta zaväzoval na zaplatenie dodatočnej čiastky s cieľom v krátkom čase vybrať čo najviac peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Táto praktika rýchleho vybrania peňazí sa nazýva "money bomb" (peňažná bomba).

Podľa serveru Qartz ide o typický príklad toho, čo experti označujú za "temné schémy".

Medzi ne patria napríklad praktiky, z ktorých bol obviňovaný eshop Alza, keď sa v nákupnom košíku objavujú aj veci, na ktoré si zákazník sám neklikol.

Inými príkladmi sú veľmi zložité pravidlá pre rozviazanie členstva na streamovacej službe, online magazíne či zoznamke.

Tieto obchodné praktiky zriedka bývajú nelegálne, ale pohybujú sa na hrane morálky.

"Je to nefér, je to neetické a je to nevhodné," tvrdí Ira Rheingold, výkonný riaditeľ Národnej asociácie obhajcov práv spotrebiteľov.

Nezvyčajne vysoké refundácie

Nie je nezvyčajné, že prezidentské volebné tímy vracajú časť peňazí donorom. Tím súčasného prezidenta Joe Bidena vykonal 37-tisíc refundácií v hodnote 5,6 miliónov dolárov v posledných dvoch a pol mesiacoch roka 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci oslovení listom NYT sa však zhodujú, že značné množstvo refundácií zo strany Trumpovej kampane nie je obvyklé. Rozhorčení exprezidentovi priaznivci si na bankách vymohli viac ako 530-tisíc refundácií v hodnote 64,3 miliónov dolárov.

Trump podľa NYT použil peniaze, ktoré získal po voľbách k boju s údajnými volebnými podvodmi, na pokrytie týchto dlhov.

"Peniaze, ktoré nakoniec musel Trump vrátiť, sa v skutočnosti rovnali bezúročnej pôžičke od nevedomých priaznivcov v najdôležitejším okamihu (prezidentského) závodu 2020," píše denník.

Trumpova kampaň prostredníctvom WinRed získala celkovo 1,2 miliardy dolárov (vyše 22 miliárd korún), v refundáciách vrátila zhruba desať percent.

Niektorí jeho priaznivci sa domnievajú, že je v celej záležitosti nevinne a všetka vina padá na hlavu WinRed.

SkryťVypnúť reklamu

"Som stopercentne lojálny Donaldovi Trumpovi," hovorí Ron Wilson, ktorého nevyžiadané dary stáli 2 300 dolárov (50 738 korún).

Spoločnosť akékoľvek pochybenia odmieta. Podľa nej každý darca dostane aspoň jeden následný e-mail s informáciou o bezprostredne hroziacom opätovnom strhnutí čiastky z účtu. Tvrdí tiež, že ponúka 24-hodinovú zákaznícku službu, aby ľudia mohli žiadať peniaze späť.

Server Verge podotýka, že niektoré americké štáty sa začínajú prísnejšie stavať k "temným schémam". Kalifornia minulý mesiac schválila zákon o ochrane osobných údajov, ktorý ich zakazuje. S podobným zákonom plánuje prísť aj štát Washington.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu