SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Z príspevku Trumpovi sa vykľula pravidelná platba. Podvod, rozčúlili sa ľudia

Nie je nezvyčajné, že prezidentské volebné tímy vracajú časť peňazí donorom. Trump však musel vracať neobvykle veľkú sumu.

Donald TrumpDonald Trump (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Rad podporovateľov bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa s prekvapením zistil, že sa z jednorazového príspevku na jeho volebnú kampaň vykľul pravidelný mesačný poplatok.

Niektorí títo nedobrovoľní prispievatelia hovori o podvode. Trumpov volebný tím musel časť príspevkov vrátiť, píše server idnes.cz.

Správu priniesol denník The New York Times. Šesťdesiattriročný Stacy Blatt natoľko veril republikánskemu kandidátovi na prezidenta, že mu zo svojho poslal na kampaň 500 dolárov (11 030 korún).

Skryť Vypnúť reklamu

Pre muža bojujúceho s rakovinou, ktorý mal 1 000 dolárov (22 060 korún) na mesiac, to bola veľká suma. Netušil však, že ho podpora prezidenta bude stáť ešte oveľa viac.

Z jeho účtu odišlo nasledujúci deň ďalších 500 dolárov. Ďalší týždeň mu banka tie isté peniaze strhla znova.

Počas menej ako tridsiatich dní Blatt odovzdal na exprezidentovu volebnú kampaň 3-tisíc dolárov (66 180 korún). Banka mu zmrazila účet, nájom a ďalšie platby neodišli.

"Ako keby to bol podvod," uvádza Stacyho brat Russel, ktorého zúfalý muž požiadal o pomoc.

Osemdesiatročný Kaliforčan Victor Amelin, u ktorého sa jednorazový dar 990 dolárov (21 839 korún) vyšplhal na 8-tisíc dolárov (17 6480 korún), má ešte štipľavejšie označenia. "Banditi".

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa denníka The New York Times (NYT) sa obaja muži stali obeťou premyslenej taktiky, ako si zaistiť od priaznivcov Trumpa peniaze.

Na darcovskej stránke fundraisingovej organizácie WinRed, ktorá príspevky vyberala, bolo automaticky začiarknuté políčko, že donátor hodlá prispievať aj ďalšie týždne či mesiace.

Aby z pravidelného príspevku bol len jednorazový, musel sa darca ručne odhlásiť.

Informácie o tom, že príspevok bude strhnutý aj nasledujúci týždeň či mesiac, bola navyše napísaná výrazne menšími písmenami ako žiadosť o dar.

V septembri, keď sa približoval volebný deň a Trumpova kampaň sa začala stretávať s nedostatkom financií, pridala WinRed naviac ďalšie preškrtnuté políčko, v ktorom sa podporovateľ prezidenta zaväzoval na zaplatenie dodatočnej čiastky s cieľom v krátkom čase vybrať čo najviac peňazí.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto praktika rýchleho vybrania peňazí sa nazýva "money bomb" (peňažná bomba).

Podľa serveru Qartz ide o typický príklad toho, čo experti označujú za "temné schémy".

Medzi ne patria napríklad praktiky, z ktorých bol obviňovaný eshop Alza, keď sa v nákupnom košíku objavujú aj veci, na ktoré si zákazník sám neklikol.

Inými príkladmi sú veľmi zložité pravidlá pre rozviazanie členstva na streamovacej službe, online magazíne či zoznamke.

Tieto obchodné praktiky zriedka bývajú nelegálne, ale pohybujú sa na hrane morálky.

"Je to nefér, je to neetické a je to nevhodné," tvrdí Ira Rheingold, výkonný riaditeľ Národnej asociácie obhajcov práv spotrebiteľov.

Nezvyčajne vysoké refundácie

Nie je nezvyčajné, že prezidentské volebné tímy vracajú časť peňazí donorom. Tím súčasného prezidenta Joe Bidena vykonal 37-tisíc refundácií v hodnote 5,6 miliónov dolárov v posledných dvoch a pol mesiacoch roka 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborníci oslovení listom NYT sa však zhodujú, že značné množstvo refundácií zo strany Trumpovej kampane nie je obvyklé. Rozhorčení exprezidentovi priaznivci si na bankách vymohli viac ako 530-tisíc refundácií v hodnote 64,3 miliónov dolárov.

Trump podľa NYT použil peniaze, ktoré získal po voľbách k boju s údajnými volebnými podvodmi, na pokrytie týchto dlhov.

"Peniaze, ktoré nakoniec musel Trump vrátiť, sa v skutočnosti rovnali bezúročnej pôžičke od nevedomých priaznivcov v najdôležitejším okamihu (prezidentského) závodu 2020," píše denník.

Trumpova kampaň prostredníctvom WinRed získala celkovo 1,2 miliardy dolárov (vyše 22 miliárd korún), v refundáciách vrátila zhruba desať percent.

Niektorí jeho priaznivci sa domnievajú, že je v celej záležitosti nevinne a všetka vina padá na hlavu WinRed.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som stopercentne lojálny Donaldovi Trumpovi," hovorí Ron Wilson, ktorého nevyžiadané dary stáli 2 300 dolárov (50 738 korún).

Spoločnosť akékoľvek pochybenia odmieta. Podľa nej každý darca dostane aspoň jeden následný e-mail s informáciou o bezprostredne hroziacom opätovnom strhnutí čiastky z účtu. Tvrdí tiež, že ponúka 24-hodinovú zákaznícku službu, aby ľudia mohli žiadať peniaze späť.

Server Verge podotýka, že niektoré americké štáty sa začínajú prísnejšie stavať k "temným schémam". Kalifornia minulý mesiac schválila zákon o ochrane osobných údajov, ktorý ich zakazuje. S podobným zákonom plánuje prísť aj štát Washington.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

9 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

10 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

13 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

17 h