LONDÝN - Manžel britskej kráľovnej princ Philip, ktorý zomrel v piatok vo veku 99 rokov, sa v minulosti preslávil tiež radom bezprostredných výrokov či poznámok a žartov, za ktoré bol ale niekedy ostro kritizovaný.
Vojvoda z Edinburghu často priviedol svoje okolie do rozpakov aj počas oficiálnych príležitostí, napríklad keď bývalého spolkového kancelára Kohla oslovil "pán ríšsky kancelár" alebo keď pri návšteve talianskeho premiéra v Ríme odmietol talianske víno s tým, že chce nechať priniesť pivo.
Prinášame výber niektorých jeho slávnych výrokov a poznámok, píše server echo24.cz.
Princ sa uviedol hneď po zásnubách s Alžbetou. Istého dráhového robotníka sa v roku 1947 spýtal na možnosti jeho kariérneho postupu.
Robotník mu na to odpovedal: "Hm, to by musel môj šéf umrieť."
Philipova reakcia znela: "Presne ako u mňa."
V roku 1984 v Keni sa mladej ženy, ktorá mu ponúkala kvety, opýtal: "Ďakujem, madam ... Ste naozaj žena, že?"
"Nezostávajte tu príliš dlho, inak budete mať šikmé oči," odporúčal s nadsádzkou britským študentom na stáži v Číne v roku 1986.
V roku 1988 gratuloval Britom, ktorí sa vrátili z Papuy-Novej Giuney: "Dokázali ste to. Neboli ste zjedení. "
Pri hudobnom festivale v Cardiffe v roku 1999 mu usporiadatelia predstavili skupinu mladých nepočujúcich hudobníkov. Stalo sa to neďaleko pódia, na ktorom hlasno vyhrávala formácie z Karibiku. Princ to okomentoval: "Hluchí? Tomu sa vôbec nedivím. "
Keď pri prehliadke v jednej dielni v Anglicku v roku 1999 objavil kývajúce sa poistkovú skriňa, povedal: "Tú snáď musel pripevňovať Ind."
Keď mu počas slávnostnej večere v Ríme v roku 2000 taliansky predseda vlády Giuliano Amato ponúkol talianske víno, odpovedal: "Prineste mi pivo. Je mi jedno aké, ale prineste mi pivo. "
"Stále bojujete oštepmi?" spýtal sa počas návštevy Austrálie austrálskeho domorodcu.
"Vyzerá to, že ste pripravený ísť do postele!" povedal v roku 2003 počas dlho očakávanej návštevy britského kráľovského páru v Nigérii prezidentovi Oluseguna Obasanjaovi, ktorý bol oblečený v tradičnom domorodom odeve.
V roku 1993 privítal v Maďarsku Brita žijúceho v Budapešti slovami: "Vy tu nemôžete byť dlho, ešte nemáte brucho."
Bývalého spolkového kancelára Helmuta Kohla oslovil v roku 1997 pri stretnutí "pán ríšsky kancelár", čo je však označenie, ktoré naposledy užíval Adolf Hitler.
Na istom večierku sa v roku 1999 spýtal muža s tmavou farbou pleťou: "A z ktorej exotickej časti sveta pochádzate vy, priateľu?"
"Z Birminghame, pane, druhého najväčšieho mesta Británie," odpovedal muž.
Ukázalo sa, že Philip mal tú česť s lordom Taylorom z Warwicku, najvyššie postaveným politikom Konzervatívnej strany tmavej farby pleti.
V roku 2006 navrhol, aby bol celý "humbuk" spojený so otváracou ceremóniou letných olympijských hier, ktoré sa v Londýne konali v roku 2012, zrušený.
"O čo ide pri olympiáde? O pretekanie alebo o ceremónie?" zauvažoval Philip.
"Myslel som, že orientálne ženy celý deň len tak posedávajú, fajčia vodnú fajku a maškrtia sladkosti," povedal Philip skupine brušných tanečníc, ktorá predvádzala tento orientálny tanec na školskej slávnosti vo Swansea vo Walese.
V roku 2010 pri návšteve Exeteri na juhu Anglicka sa princ Philip spýtal mladej ženy z námornej mládežníckej organizácie Sea Cadets, ako si zarába na živobytie.
A keď mu dvadsaťštyriročná Elizabeth Rendleová odpovedala, že pracuje v nočnom klube, dožadoval sa princ Philip spresnenia, či ide o striptízový klub.
Mladú ženu tým trochu vyviedol z miery, všimol si to však a zavtipkoval, že "na to je beztak pravdepodobne príliš chladno".
Prezident Zeman: Princ Philip bola jedinečná osobnosť
Prezident Miloš Zeman považoval princa Philipa za jedinečnú osobnosť, ktorá svojím šarmom, noblesou a intelektom reprezentovala Veľkú Britániu v tom najlepšom zmysle slova.
Uviedol to v kondolenčným liste, ktorý v súvislosti s úmrtím princa zaslal britskej kráľovnej a Philipov manželke Alžbete II.
Zeman kráľovnej napísal, že sa o skone vojvodu z Edinburghu dozvedel s hlbokým zármutkom. Pripomenul, že nedávno uplynulo 25 rokov od návštevy britského kráľovského páru v Prahe, pri ktorej sa s Philipom stretol.
"Bola to pre mňa vtedy mimoriadna česť. Princa Philipa som vždy považoval za jedinečnú osobnosť, ktorá svojím šarmom, noblesou a intelektom reprezentovala Veľkú Britániu v tom najlepšom zmysle slova," uviedol prezident.
"Jeho celý život je svojím spôsobom neuveriteľnou kronikou moderných dejín nielen Veľkej Británie, ale celej Európy. Som presvedčený o tom, že jeho výnimočný odkaz bude v našich srdciach žiť aj naďalej," dodal.
Minister Petříček pripomenul, že sa zosnulý princ Philip dožil 99 rokov a po boku Alžbety stál takmer 70 rokov.
"Jeden z domorodých kmeňov žijúci v súostroví Vanuatu ho dokonca uctieva ako boha. Odišiel jeden zo symbolov novodobej britskej monarchie," uviedol na twitteri.
Manžel kráľovnej Alžbety II. zomrel v piatok ráno vo veku 99 rokov - dva mesiace pred svojimi 100. narodeninami - na Windsorskom hrade.
Pohreb britského princa Philipa sa uskutoční 17. apríla na Windsorskom hrade bez prítomnosti verejnosti, oznámil v sobotu Buckinghamský palác.
Podľa agentúry AP palác taktiež uviedol, že princ Harry, ktorý sa vzdal plnenia svojich povinností členov kráľovskej rodiny a teraz žije v Kalifornii, sa zúčastní na pohrebe. Jeho manželke Meghan, ktorá je tehotná, lekár účasť neodporučil.