SME
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

"Ste naozaj žena, že?" Princ Philip sa preslávil bezprostrednosťou

Istého robotníka sa v roku 1947 spýtal na možnosti jeho kariérneho postupu. Robotník mu na to odpovedal: "Hm, to by musel môj šéf umrieť." Philipova reakcia znela: "Presne ako u mňa."

Princ Philip na archívnej fotografii.Princ Philip na archívnej fotografii. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Manžel britskej kráľovnej princ Philip, ktorý zomrel v piatok vo veku 99 rokov, sa v minulosti preslávil tiež radom bezprostredných výrokov či poznámok a žartov, za ktoré bol ale niekedy ostro kritizovaný.

Vojvoda z Edinburghu často priviedol svoje okolie do rozpakov aj počas oficiálnych príležitostí, napríklad keď bývalého spolkového kancelára Kohla oslovil "pán ríšsky kancelár" alebo keď pri návšteve talianskeho premiéra v Ríme odmietol talianske víno s tým, že chce nechať priniesť pivo.

Skryť Vypnúť reklamu

Prinášame výber niektorých jeho slávnych výrokov a poznámok, píše server echo24.cz.

Princ sa uviedol hneď po zásnubách s Alžbetou. Istého dráhového robotníka sa v roku 1947 spýtal na možnosti jeho kariérneho postupu.

Robotník mu na to odpovedal: "Hm, to by musel môj šéf umrieť."

Philipova reakcia znela: "Presne ako u mňa."

V roku 1984 v Keni sa mladej ženy, ktorá mu ponúkala kvety, opýtal: "Ďakujem, madam ... Ste naozaj žena, že?"

"Nezostávajte tu príliš dlho, inak budete mať šikmé oči," odporúčal s nadsádzkou britským študentom na stáži v Číne v roku 1986.

V roku 1988 gratuloval Britom, ktorí sa vrátili z Papuy-Novej Giuney: "Dokázali ste to. Neboli ste zjedení. "

Skryť Vypnúť reklamu

Pri hudobnom festivale v Cardiffe v roku 1999 mu usporiadatelia predstavili skupinu mladých nepočujúcich hudobníkov. Stalo sa to neďaleko pódia, na ktorom hlasno vyhrávala formácie z Karibiku. Princ to okomentoval: "Hluchí? Tomu sa vôbec nedivím. "

Keď pri prehliadke v jednej dielni v Anglicku v roku 1999 objavil kývajúce sa poistkovú skriňa, povedal: "Tú snáď musel pripevňovať Ind."

Keď mu počas slávnostnej večere v Ríme v roku 2000 taliansky predseda vlády Giuliano Amato ponúkol talianske víno, odpovedal: "Prineste mi pivo. Je mi jedno aké, ale prineste mi pivo. "

"Stále bojujete oštepmi?" spýtal sa počas návštevy Austrálie austrálskeho domorodcu.

"Vyzerá to, že ste pripravený ísť do postele!" povedal v roku 2003 počas dlho očakávanej návštevy britského kráľovského páru v Nigérii prezidentovi Oluseguna Obasanjaovi, ktorý bol oblečený v tradičnom domorodom odeve.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1993 privítal v Maďarsku Brita žijúceho v Budapešti slovami: "Vy tu nemôžete byť dlho, ešte nemáte brucho."

Bývalého spolkového kancelára Helmuta Kohla oslovil v roku 1997 pri stretnutí "pán ríšsky kancelár", čo je však označenie, ktoré naposledy užíval Adolf Hitler.

Na istom večierku sa v roku 1999 spýtal muža s tmavou farbou pleťou: "A z ktorej exotickej časti sveta pochádzate vy, priateľu?"

"Z Birminghame, pane, druhého najväčšieho mesta Británie," odpovedal muž.

Ukázalo sa, že Philip mal tú česť s lordom Taylorom z Warwicku, najvyššie postaveným politikom Konzervatívnej strany tmavej farby pleti.

V roku 2006 navrhol, aby bol celý "humbuk" spojený so otváracou ceremóniou letných olympijských hier, ktoré sa v Londýne konali v roku 2012, zrušený.

Skryť Vypnúť reklamu

"O čo ide pri olympiáde? O pretekanie alebo o ceremónie?" zauvažoval Philip.

"Myslel som, že orientálne ženy celý deň len tak posedávajú, fajčia vodnú fajku a maškrtia sladkosti," povedal Philip skupine brušných tanečníc, ktorá predvádzala tento orientálny tanec na školskej slávnosti vo Swansea vo Walese.

V roku 2010 pri návšteve Exeteri na juhu Anglicka sa princ Philip spýtal mladej ženy z námornej mládežníckej organizácie Sea Cadets, ako si zarába na živobytie.

A keď mu dvadsaťštyriročná Elizabeth Rendleová odpovedala, že pracuje v nočnom klube, dožadoval sa princ Philip spresnenia, či ide o striptízový klub.

Mladú ženu tým trochu vyviedol z miery, všimol si to však a zavtipkoval, že "na to je beztak pravdepodobne príliš chladno".

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Zeman: Princ Philip bola jedinečná osobnosť

Prezident Miloš Zeman považoval princa Philipa za jedinečnú osobnosť, ktorá svojím šarmom, noblesou a intelektom reprezentovala Veľkú Britániu v tom najlepšom zmysle slova.

Uviedol to v kondolenčným liste, ktorý v súvislosti s úmrtím princa zaslal britskej kráľovnej a Philipov manželke Alžbete II.

Zeman kráľovnej napísal, že sa o skone vojvodu z Edinburghu dozvedel s hlbokým zármutkom. Pripomenul, že nedávno uplynulo 25 rokov od návštevy britského kráľovského páru v Prahe, pri ktorej sa s Philipom stretol.

"Bola to pre mňa vtedy mimoriadna česť. Princa Philipa som vždy považoval za jedinečnú osobnosť, ktorá svojím šarmom, noblesou a intelektom reprezentovala Veľkú Britániu v tom najlepšom zmysle slova," uviedol prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

"Jeho celý život je svojím spôsobom neuveriteľnou kronikou moderných dejín nielen Veľkej Británie, ale celej Európy. Som presvedčený o tom, že jeho výnimočný odkaz bude v našich srdciach žiť aj naďalej," dodal.

Minister Petříček pripomenul, že sa zosnulý princ Philip dožil 99 rokov a po boku Alžbety stál takmer 70 rokov.

"Jeden z domorodých kmeňov žijúci v súostroví Vanuatu ho dokonca uctieva ako boha. Odišiel jeden zo symbolov novodobej britskej monarchie," uviedol na twitteri.

Manžel kráľovnej Alžbety II. zomrel v piatok ráno vo veku 99 rokov - dva mesiace pred svojimi 100. narodeninami - na Windsorskom hrade.

Pohreb britského princa Philipa sa uskutoční 17. apríla na Windsorskom hrade bez prítomnosti verejnosti, oznámil v sobotu Buckinghamský palác.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa agentúry AP palác taktiež uviedol, že princ Harry, ktorý sa vzdal plnenia svojich povinností členov kráľovskej rodiny a teraz žije v Kalifornii, sa zúčastní na pohrebe. Jeho manželke Meghan, ktorá je tehotná, lekár účasť neodporučil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Benedikt XVI. spravil z Prešovskej eparchie archieparchiu.


Michal Pavlišinovič 12 h
Dmitrij Medvedev (vpravo) a Vladimir Putin (Vľavo).

V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, vraví.


TASR 27. jan
Štokholm (ilustračné foto).

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.


cs.gatestoneinstitute.org 26. jan
Väzenský ústav v Prešove.

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.


SITA 25. jan
Skryť Zatvoriť reklamu