SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

"Ste naozaj žena, že?" Princ Philip sa preslávil bezprostrednosťou

Istého robotníka sa v roku 1947 spýtal na možnosti jeho kariérneho postupu. Robotník mu na to odpovedal: "Hm, to by musel môj šéf umrieť." Philipova reakcia znela: "Presne ako u mňa."

Princ Philip na archívnej fotografii.Princ Philip na archívnej fotografii. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Manžel britskej kráľovnej princ Philip, ktorý zomrel v piatok vo veku 99 rokov, sa v minulosti preslávil tiež radom bezprostredných výrokov či poznámok a žartov, za ktoré bol ale niekedy ostro kritizovaný.

Vojvoda z Edinburghu často priviedol svoje okolie do rozpakov aj počas oficiálnych príležitostí, napríklad keď bývalého spolkového kancelára Kohla oslovil "pán ríšsky kancelár" alebo keď pri návšteve talianskeho premiéra v Ríme odmietol talianske víno s tým, že chce nechať priniesť pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Prinášame výber niektorých jeho slávnych výrokov a poznámok, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Princ sa uviedol hneď po zásnubách s Alžbetou. Istého dráhového robotníka sa v roku 1947 spýtal na možnosti jeho kariérneho postupu.

Robotník mu na to odpovedal: "Hm, to by musel môj šéf umrieť."

Philipova reakcia znela: "Presne ako u mňa."

V roku 1984 v Keni sa mladej ženy, ktorá mu ponúkala kvety, opýtal: "Ďakujem, madam ... Ste naozaj žena, že?"

"Nezostávajte tu príliš dlho, inak budete mať šikmé oči," odporúčal s nadsádzkou britským študentom na stáži v Číne v roku 1986.

V roku 1988 gratuloval Britom, ktorí sa vrátili z Papuy-Novej Giuney: "Dokázali ste to. Neboli ste zjedení. "

SkryťVypnúť reklamu

Pri hudobnom festivale v Cardiffe v roku 1999 mu usporiadatelia predstavili skupinu mladých nepočujúcich hudobníkov. Stalo sa to neďaleko pódia, na ktorom hlasno vyhrávala formácie z Karibiku. Princ to okomentoval: "Hluchí? Tomu sa vôbec nedivím. "

Keď pri prehliadke v jednej dielni v Anglicku v roku 1999 objavil kývajúce sa poistkovú skriňa, povedal: "Tú snáď musel pripevňovať Ind."

Keď mu počas slávnostnej večere v Ríme v roku 2000 taliansky predseda vlády Giuliano Amato ponúkol talianske víno, odpovedal: "Prineste mi pivo. Je mi jedno aké, ale prineste mi pivo. "

"Stále bojujete oštepmi?" spýtal sa počas návštevy Austrálie austrálskeho domorodcu.

"Vyzerá to, že ste pripravený ísť do postele!" povedal v roku 2003 počas dlho očakávanej návštevy britského kráľovského páru v Nigérii prezidentovi Oluseguna Obasanjaovi, ktorý bol oblečený v tradičnom domorodom odeve.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1993 privítal v Maďarsku Brita žijúceho v Budapešti slovami: "Vy tu nemôžete byť dlho, ešte nemáte brucho."

Bývalého spolkového kancelára Helmuta Kohla oslovil v roku 1997 pri stretnutí "pán ríšsky kancelár", čo je však označenie, ktoré naposledy užíval Adolf Hitler.

Na istom večierku sa v roku 1999 spýtal muža s tmavou farbou pleťou: "A z ktorej exotickej časti sveta pochádzate vy, priateľu?"

"Z Birminghame, pane, druhého najväčšieho mesta Británie," odpovedal muž.

Ukázalo sa, že Philip mal tú česť s lordom Taylorom z Warwicku, najvyššie postaveným politikom Konzervatívnej strany tmavej farby pleti.

V roku 2006 navrhol, aby bol celý "humbuk" spojený so otváracou ceremóniou letných olympijských hier, ktoré sa v Londýne konali v roku 2012, zrušený.

SkryťVypnúť reklamu

"O čo ide pri olympiáde? O pretekanie alebo o ceremónie?" zauvažoval Philip.

"Myslel som, že orientálne ženy celý deň len tak posedávajú, fajčia vodnú fajku a maškrtia sladkosti," povedal Philip skupine brušných tanečníc, ktorá predvádzala tento orientálny tanec na školskej slávnosti vo Swansea vo Walese.

V roku 2010 pri návšteve Exeteri na juhu Anglicka sa princ Philip spýtal mladej ženy z námornej mládežníckej organizácie Sea Cadets, ako si zarába na živobytie.

A keď mu dvadsaťštyriročná Elizabeth Rendleová odpovedala, že pracuje v nočnom klube, dožadoval sa princ Philip spresnenia, či ide o striptízový klub.

Mladú ženu tým trochu vyviedol z miery, všimol si to však a zavtipkoval, že "na to je beztak pravdepodobne príliš chladno".

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Zeman: Princ Philip bola jedinečná osobnosť

Prezident Miloš Zeman považoval princa Philipa za jedinečnú osobnosť, ktorá svojím šarmom, noblesou a intelektom reprezentovala Veľkú Britániu v tom najlepšom zmysle slova.

Uviedol to v kondolenčným liste, ktorý v súvislosti s úmrtím princa zaslal britskej kráľovnej a Philipov manželke Alžbete II.

Zeman kráľovnej napísal, že sa o skone vojvodu z Edinburghu dozvedel s hlbokým zármutkom. Pripomenul, že nedávno uplynulo 25 rokov od návštevy britského kráľovského páru v Prahe, pri ktorej sa s Philipom stretol.

"Bola to pre mňa vtedy mimoriadna česť. Princa Philipa som vždy považoval za jedinečnú osobnosť, ktorá svojím šarmom, noblesou a intelektom reprezentovala Veľkú Britániu v tom najlepšom zmysle slova," uviedol prezident.

SkryťVypnúť reklamu

"Jeho celý život je svojím spôsobom neuveriteľnou kronikou moderných dejín nielen Veľkej Británie, ale celej Európy. Som presvedčený o tom, že jeho výnimočný odkaz bude v našich srdciach žiť aj naďalej," dodal.

Minister Petříček pripomenul, že sa zosnulý princ Philip dožil 99 rokov a po boku Alžbety stál takmer 70 rokov.

"Jeden z domorodých kmeňov žijúci v súostroví Vanuatu ho dokonca uctieva ako boha. Odišiel jeden zo symbolov novodobej britskej monarchie," uviedol na twitteri.

Manžel kráľovnej Alžbety II. zomrel v piatok ráno vo veku 99 rokov - dva mesiace pred svojimi 100. narodeninami - na Windsorskom hrade.

Pohreb britského princa Philipa sa uskutoční 17. apríla na Windsorskom hrade bez prítomnosti verejnosti, oznámil v sobotu Buckinghamský palác.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúry AP palác taktiež uviedol, že princ Harry, ktorý sa vzdal plnenia svojich povinností členov kráľovskej rodiny a teraz žije v Kalifornii, sa zúčastní na pohrebe. Jeho manželke Meghan, ktorá je tehotná, lekár účasť neodporučil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu