SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

UEFA má v spore dvoch hráčov jasno, Kúdela dostal za rasizmus dištanc na 10 zápasov

"Som zaskočený, že disciplinárna komisia UEFA dospela k inému záveru ako predtým jej inšpektor. Podľa neho neexistovali presvedčivé dôkazy pre moje obvinenia z rasizmu, ktoré naďalej odmietam," reagoval Kúdela.

Hráči Rangers a Ondřej Kudela.Hráči Rangers a Ondřej Kudela.

ZURICH - Futbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela dostal od disciplinárky UEFA dištanc na desať zápasov za rasistickú urážku Glena Kamaru v dueli Európskej ligy proti Glasgowu Rangers.

Trest sa vzťahuje na všetky klubové súťaže i reprezentačné duely. Príde tak aj o prípadnú účasť na ME, proti rozhodnutiu sa však môže odvolať a obrátiť sa aj na Športový arbitrážny súd (CAS).

Trest dostal aj Kamara, ktorý Kúdelu po stretnutí fyzicky napadol v útrobách štadióna a dostal za to zákaz činnosti na tri zápasy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Incident sa odohral počas marcovej odvety osemfinále Európskej ligy, "zošívaní" zvíťazili v škótskej metropole 2:0 a zabezpečili si postup do štvrťfinále.

Zo zverejneného stanoviska UEFA nie je jasné, na základe čoho Kúdelu usvedčili z rasizmu. Samotný futbalista sa priznal k vulgárnemu ataku, ale odmietol rasistický podtex.

Počas konverzácie s Kamarom na ihrisku si zakrýval ústa, Kamara v jednom z rozhovorov uviedol, že urážku počul jeden z jeho spoluhráčov.

"UEFA potrestala hráča Slavie Praha, pána Kúdelu, trestom na desať zápasov v súťažiach UEFA vrátane reprezentačných za jeho rasistické správanie sa," citoval portál iDnes.cz zo stanoviska UEFA.

Podľa pravidiel je desaťzápasový dištanc minimálny trest za rasizmus.

SkryťVypnúť reklamu

V osobitnom prípade z toho istého zápasu DK UEFA potrestala hráča Glasgowa Rangers Kemara Roofea za brutálny faul na brankára Slavie Ondřeja Kolářa štvorzápasovým dištancom. UEFA zároveň udelila Rangers pokutu 9000 eur za nevhodné správanie sa tímu.

Brankár Kolář, ktorý v 61. minúte po faule Roofea v štýle kung-fu utrpel zlomeninu v oblasti čelnej dutiny, duel nedochytal. Domáci útočník dostal za zákrok červenú kartu.

Kolář sa vrátil do brány minulý týždeň v úvodnom štvrťfinálovom dueli proti londýnskemu Arsenalu, po zranení chytá v ochrannej helme a maske.

Kudela je zaskočený

"Som zaskočený, že disciplinárna komisia UEFA dospela k inému záveru ako predtým jej inšpektor. Podľa neho neexistovali presvedčivé dôkazy pre moje obvinenia z rasizmu, ktoré naďalej odmietam," cituje Ondreja Kudelu vo svojom vyhlásení advokátska kancelária Urban & Hejduk, ktorá hráča zastupuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je jasné, na základe čoho presne vyšetrovatelia Európskej futbalovej únie (UEFA) k svojmu rozhodnutiu dospeli, píše server idnes.cz.

Kudela priznal nešportové správanie, hrubú a vulgárne urážku súpera, avšak rasizmus od začiatku jednoznačne popieral. Brala disciplinárka ako dôkaz výpovede Kamarových spoluhráčov?

Jeden z nich, Bongani Zung, údajne Kudelová rasistickú urážku počul, čo mal oznámiť aj vyšetrujúcemu inšpektorovi.

Oficiálne vyjadrenie je však strohé: "UEFA potrestala hráča Slavie, pána Ondreja Kudela, trestom na desať zápasov v súťažiach UEFA vrátane reprezentačných za jeho rasistické správanie."

Ani Kudela, klub a jeho právny zástupcovia nepoznajú konkrétne dôvody udelenia trestu.

"Rozhodnutie nám bolo zaslané bez odôvodnenia, po dohode s klientom teda požiadame o jeho oznámení a potom s klientom zvážime podanie odvolania," stojí vo vyhlásení advokátskej kancelárie.

SkryťVypnúť reklamu

"Disciplinárny spis mal vyše 130 strán vyjadrenia, správ a dôkazov aj ďalšie desiatky minút video záznamov a ich analýz. Máme teda vážne pochybnosti, ako dôkladne sa disciplinárny orgán so všetkým zoznámil, najmä s naším posledným vyjadrením počas približne jedného a pol dňa."

A reakcia Slavie? V kontraste s predchádzajúcimi stanoviskami veľmi zmierlivé.

"Ako klub rozhodnutie rešpektujeme. Ondřej Kudela v žiadnom prípade nemal pristúpiť k hráčovi súpera. Ľutujem toho a ospravedlňujem sa Glenovi Kamarovi za situáciu, ktorá zjavne spôsobila utrpenie jemu a jeho spoluhráčom aj všetkým spojeným s Rangers a Slaviou. Podnikám pozitívne kroky, aby som zabránil tomu, aby sa takáto situácia v našom klube už nikdy neopakovala," uviedol Jaroslav Tvrdík, klubový šéf.

SkryťVypnúť reklamu

Kudela: Bola chyba za Kamara vôbec chodiť

Podobne ostatne teraz hovorí aj samotný Kudela, hoci zdôrazňuje, že sa rasistického správania nedopustil.

"Ale uvedomujem si, že bola chyba za Glenom Kamarom vôbec chodiť a čokoľvek mu hovoriť. V zápase boli emócie a ja už to teraz bohužiaľ nedokážem vrátiť späť. Je mi to veľmi ľúto," vyhlásil Kudela.

Terajšie rozhodnutie pre neho znamená, že príde aj o majstrovstvá Európy, ktoré sa hrá v lete, a pravdepodobne aj o časť budúcej pohárovej sezóny so Slaviou.

Prvý duel z trestu si odpykal už minulý štvrtok na Arsenalu, keď mal od UEFA preventívne zastavenú činnosť. Aby bol pre budúci pohárový ročník "čistý", musela by Slavia postúpiť do finále Európskej ligy a národné mužstvo na Eure potom minimálne do štvrťfinále.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to pre mňa čerstvá a prekvapivá informácia," povedal tréner reprezentácie Jaroslav Šilhavý.

"Trest sa mi zdá veľmi vysoký. Uvidíme, či sa Ondra odvolá. Pokiaľ by však trest na Euro zostal, bolo by to pre nás samozrejme citeľné oslabenie. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. "

Mimochodom, odvolať sa prípadne musí sám hráč. Klub na to podľa práva nemá nárok, nie je už účastníkom konania ani predmetom trestu zo strany UEFA.

Súbežne prebieha aj vyšetrovanie škótskej polície, ktorá sa zaoberá ako údajnou Kudelovou rasistickou urážkou, tak následným správaním Kamaru, ktorý českého futbalistu fyzicky napadol.

UEFA potrestala Kudela podľa paragrafu 14 disciplinárneho poriadku, ktorý sa zaoberá urážkami rasy, farby pleti, viery, etnického pôvodu, pohlavia či sexuálnej orientácie a dištanc na desať zápasov je v týchto prípadoch najnižší možný.

SkryťVypnúť reklamu

Kudela pritom od začiatku odmietal, že by súperovi povedal čokoľvek rasistického.

V závere stretnutia pribehol ku Kamari a so zakrytými ústami mu podľa svojich slov povedal: "You are fu...ing guy."

Kamara, ktorý po zápase v útrobách štadióna Kudela fyzicky napadol, tvrdí, že počul čosi o "zasr..ej opici".

A pre jeho verziu evidentne našla dôkazy aj UEFA. Inak by nemohla vyniesť taký verdikt.

Za faul na Kolářa štyri zápasy a pokuta pre Rangers

Počas stredy disciplinárka zároveň potrestala na štyri zápasy aj útočníka Roofa za brutálny faul na slávistického brankára Ondřeja Kolářa z rovnakého stretnutia.

Rangers zároveň dostali pokutu deväť tisíc eur za nevhodné správanie tímu.

Trest pre Roofa sa vzťahuje na zápasy UEFA čiže európske poháre. Anglický útočník s jamajským koreňmi zranil Kolářa v druhom polčase odvety osemfinále Európskej ligy.

SkryťVypnúť reklamu

Hnal sa za nakopnutým loptou, odohral ho, ale vzápätí vybiehajúceho slávistického brankára zasiahol podrážkou surovo do tváre. Dostal červenú kartu.

O niekoľko dní neskôr stret označil za nezavinený. "Bola to strašná nehoda," povedal v podcastu Super 6.

Podľa Kolářa, ktorý mal po zákroku súpera zlomeninu v tvári a do konca kariéry bude chytať v ochrannej prilbe, sa však ostrému stretu mohol vyhnúť:

"Kto niekedy kopal do lopty, vie, že noha sa vždy dá stiahnuť. Sklamalo ma, že sa Roof neospravedlnil ani cez médiá."

Vzhľadom na možné následky a nebezpečnosti zákroku je to pre útočníka Rangers ešte prijateľný trest. Bol to nebezpečný útok priamo na hlavu.

"Ako z bojových športov, lenže tam nemajú na nohe kopačky a nie sú rozbehnutí v plnej rýchlosti," nechápal slávistický tréner Jindřich Trpišovský.

SkryťVypnúť reklamu

"Nič horšie som na futbalovom ihrisku na vlastné oči nevidel, a že som toho videl veľa. Všetci vieme, že to mohlo dopadnúť oveľa horšie," desil sa kouč.

Roof bude svojmu tímu v lete chýbať v predkolách európskych pohárov. V prípade postupu do hlavnej fázy už ale normálne môže hrať.

To incident medzi Kudelou a Kamarou má pre českého futbalistu a tým pádom aj pre celú Slavii oveľa závažnejšie následky.

"Suspendovanie Ondreja Kudelu vítame, len podčiarkuje závažnosť jeho činov," uviedli Rangers.

"Zároveň však nesúhlasíme s prísnymi trestami pre naše dvoch hráčov, Glena Kamari a kemari Roof. Už sme informovali UEFA, že máme v úmysle sa proti nim odvolať."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu