SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Aj posledný test vakcíny Sputnik v SAV dopadol dobre, informoval Matovič

Vicepremiér zaútočil na riaditeľku ŠÚKL. Ústav jeho nátlak odsúdil. Reagovala aj osočovaná Baťová.

Zuzana Baťová.Zuzana Baťová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Aj posledný test vakcíny Sputnik V, ktorý sa robil v Biomedicínskom centre (BMC) SAV, dopadol dobre.

Išlo v poradí o štrnásty, posledný test tejto vakcíny. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede vicepremiér a minister financií Igor Matovič.

Povedal, že dnešný deň je smutný deň pre ľudí, ktorí si dali za cieľ posledné mesiace bojovať proti Sputniku V.

Zároveň je radostný deň pre ľudí, ktorí verili, že raz sa podarí dosiahnuť, aby sa touto vakcínou dalo očkovať.

Ak by tu podľa Igora Matoviča nebola úmyselná snaha poškodiť vakcínu Sputnik V aj renomé tejto vakcíny a nebola narušená dôvera ľudí v túto vakcínu zo strany riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzany Baťovej, ktorá verejne tvrdila, že vakcíny Sputnik V využívané vo svete spája len názov, tak by sa dalo od zajtra spustiť naplno očkovanie Sputnikom V.

„Avšak vzhľadom na to, že takéto hrubé klamstvo, znevažujúce túto vakcínu, zo strany šéfky ŠÚKL bolo pustené do sveta, musíme potvrdiť tieto výsledky aj v maďarskom certifikovanom ONCL laboratóriu. Aby sme navrátili dôveru ľudí v túto vakcínu a aby sme bránili dobré meno slovenskej vedy aj vo svete," podotkol Igor Matovič s tým, že ak by riaditeľka ŠÚKL nepolitkárčila a nezlyhala, tak by sa už ľudia mohli očkovať Sputnikom V.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako zdôraznil, pritom všetky zo štrnástich testov dopadli „na jedničku".

Igor Matovič priznal, že stanovisko ŠÚKL sťažilo jeho rokovanie v Moskve. Podľa neho v stanovisko išlo o blud, lebo riaditeľka ŠÚKL nemohla overiť, že by sa v 40 krajinách využívala rozličná vakcína pod názvom Sputnik V.

Ako dodal, ruskí partneri mu povedali, že za tejto situácie Sputnik V na Slovensku nenechajú a chcú, aby bol posúdený v laboratóriu, ktoré nebude robiť politiku.

Matovič počas rokovania s Kirillom Dmitrievom, CEO Ruského fondu pre priame investície dostal prísľub, že ruská strana bude rešpektovať akýkoľvek výsledok, ktorý vyjde z akéhokoľvek ONCL laboratória.

Platba za prvú dávku vakcíny Sputnik V bola zaplatená 6. apríla, ale podľa Igora Matoviča ruská strana platbu dnes vrátila. Považuje to za veľmi zlý signál.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyjadril obavu, že keď Rusi vidia, čo sa deje so Sputnikom V na Slovensku a že aj prezidentka Zuzana Čaputová sa zastáva riaditeľky ŠÚKL, ktorá zásadným spôsobom kazí meno Sputnika V na celom svete, tak môžeme o túto vakcínu aj definitívne prísť.

Vicepremiér nepovažuje za správne, aby sa kryli klamstvá o Sputniku V, ktoré sa šíria do celého sveta, lebo pre takéto správanie môžeme prísť o účinnú vakcínu.

ŠÚKL odsudzuje nátlak zo strany Matoviča

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odsudzuje emocionálny a politický nátlak vyvíjaný zo strany ministra financií Igora Matoviča voči ŠÚKL-u, jeho riaditeľke a jej rodine.

V stanovisku to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

Vyjadrenia Matoviča podľa nej spochybňujú prácu ŠÚKL-u ako regulačného orgánu v oblasti kontroly liekov, spochybňujú jeho nestrannosť a vyvolávajú útoky voči predstaviteľom ŠÚKL-u z určitej strany verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zároveň odmieta, že vydal svoje stanovisko s politickým motívom.

Štvrtkovú tlačovú konferenciu ministra financií považuje za mediálny lynč namierený proti osobe riaditeľky štátneho ústavu ako aj voči inštitúcii samotnej.

Jurkemíková zopakovala, že hodnotiaca správa k vakcíne Sputnik V bola vypracovaná na základe informácií dodaných výrobcom vakcíny, ktorého povinnosťou je dokázať jej kvalitu, bezpečnosť a účinnosť a tiež dokázať rovnocennosť vakcíny používanej v jednotlivých krajinách a štúdiách.

Posúdenie vakcíny bolo od ŠÚKL-u vyžiadané Ministerstvom zdravotníctva SR, pre používanie vakcíny sa však nevyžaduje.

Bez ohľadu na stanovisko ŠÚKL-u sa vakcína môže používať na základe povolenia ministerstva.

„Štátny ústav nemôže zmeniť odborný názor na vakcínu na základe verejných prieskumov, nátlaku ministra financií či vyhrážok, ktoré jeho vyjadrenia v médiách zo strany určitej časti spoločnosti podnecujú,“ uviedla jeho hovorkyňa s tým, že ŠÚKL vydáva stanoviská na základe odborných dôkazov.

Skryť Vypnúť reklamu

O procese posudzovania vakcíny bolo priebežne informované ministerstvo zdravotníctva a ŠÚKL si nie je zo svojej strany vedomý žiadnych chybných krokov v tomto procese.

„Naopak, zo strany ministra financií opakovane zaznievajú nepravdivé tvrdenia. K laboratórnej kontrole znovu opakujeme, že OMCL laboratóriá prepúšťajú vakcíny registrované v EÚ, pričom vakcína Sputnik V medzi ne nepatrí,“ dodala Jurkemíková.

Po tomto je veľmi ťažké riadiť ŠÚKL, povedala Baťová

Po štvrtkovej tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča je veľmi ťažké riadiť Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

V relácii RTVS Silná zostava to uviedla jeho riaditeľka Zuzana Baťová.

„Tá hranica sa mi veľmi posúva,“ zhodnotila .

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


11 h