BRATISLAVA - Spôsob, akým minister financií Igor Matovič (OĽaNO) zaobchádza s novinármi, je neprijateľný a nelíši sa od expremiérov Vladimíra Mečiara a Roberta Fica (Smer-SD).
V súvislosti s tlačovou besedou Matoviča z 15. apríla to skonštatoval člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) Pavol Múdry.
Zároveň zdôraznil, že podobné spôsoby kritizoval u Mečiara aj Fica, bude ich teda odsudzovať aj pri Matovičovi.
„Tlačovú besedu ešte asi nezačal načas, často s hodinovým meškaním, atakovaním a znevažovaním médií a konkrétnych novinárov jeho vystúpenia priam hýria, pred novinármi uteká,“ skonštatoval Múdry.
Zároveň uviedol, že ak takýto prístup predstavuje naplnenie Matovičových predvolebných sľubov, tak zlyhal na celej čiare.
„Médiá a novinári by mali konať, a to spoločne,“ zdôraznil s tým, že médiá by mali dať ministrovi financií na vedomie, že takéto spôsoby neakceptujú a ukázať mu, že bez médií bude ťažko oslovovať občanov - voličov.
Múdry dodal, že sa čuduje koaličným partnerom Matoviča, že nevidia či necítia, že takým, nimi tolerovaným mediálnym správaním, ich tiež sťahuje na svoju úroveň.
Matovičovi mohla jeho vlastná tlačovka uškodiť
Matovičovi mohla jeho vlastná tlačová konferencia uškodiť, povedal politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.
Zhodnotil, že toto vystúpenie Matovičovi nepomohlo k tomu, aby sa vo vedomí svojich koaličných partnerov aj verejnosti skonsolidoval ako naozaj funkčný minister financií.
Poznamenal, že Matovič naďalej rieši kauzu Sputnik V, aj keď mu rezortne nepatrí.
Jeho angažovanosť v tejto kauze vníma ako presadzovanie naratívu cudzieho štátu.
Podľa neho sa Matovič stáva nielen lobbistom Sputnika V, ale aj advokátom iného štátu na Slovensku.
Mesežnikov podotkol, že okrem Matoviča si verejnosť mohla vypočuť aj krátke vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej. To malo podľa politológa v porovnaní s Matovičovým dlhším vystúpením väčšiu váhu a prinieslo základné informácie.
Na druhej strane výstup šéfa financií opísal ako plný invektív, zavádzajúcich tvrdení či spochybňovania úradného prístupu.
Vníma, že pre mnohých ľudí to mohla byť „posledná kvapka“, aby mu dali ešte nejakú šancu.
Dodal, že ani v porovnaní s jeho predchodcami sa nikto nezmohol na niečo také, pritom poznamenal, že aj pri predchodcoch Matoviča, ako sú Vladimír Mečiar či Robert Fico (Smer-SD), sa o pravdovravnosti dalo pochybovať.
Poukázal tiež, že aj keď Matovič na tlačovej konferencii hovoril o sebe ako o obeti lynčovania a zaujatosti médií, tak to, čo predviedol vo vzťahu k riaditeľke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzane Baťovej hodnotí ako lynčovanie.
Zároveň uviedol, že zatiaľ čo Matovič sám vyčítal svojím názorovým oponentom, že spolitizovali kauzu Sputnik V, on sám tému spolitizoval.
„Vyjadroval sa k odborným otázkam a stanoviskám ako aktívny politik. Tak čo iné ako politizácia to bolo?“ konštatoval.
Politológ nepredpokladá, že by koaliční partneri, ktorí majú isté skúsenosti s Matovičom, boli veľmi prekvapení.
Vysvetlil, že aj keď kauza stále pokračuje, tak koaličná kríza bola zažehnaná a vznikla dohoda na nejakom pokračovaní. Preto nepredpokladá, že by z nich mal niekto záujem toto rozvirovať.
Dodal však, že je potrebné si počkať na reakcie koaličných strán.
Na otázku, či Matovičove vystúpenie môže dopomôcť zberu podpisov na vyhlásenie referenda za skrátenie volebného obdobia strán Smer - sociálna demokracia a Hlas - sociálna demokracia odpovedal, že sa to nedá vylúčiť.
Nečaká však, že sa priaznivci vládnych strán kvôli tomu v nejakom masívnom počte pridajú k tejto iniciatíve.
Opäť zdôraznil, že je potrebné počkať na reakcie jednotlivých predstaviteľov koalície.
Expremiér a minister financií na tlačovej konferencii vo štvrtok 15. apríla opakovane vyčítal novinárom, že sú v súvislosti s kauzou dovozu ruskej vakcíny Sputnik V neobjektívni a „lynčujú ho“.
Zároveň kritizoval aj riaditeľku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanu Baťovú a prezidentku Zuzanu Čaputovú.