SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Liek na astmu zaberá na covid, zistili vedci v Oxforde

Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu.

Počet akútnych lôžok by sa mal znížiť o desaťtisíc. Ilustračné foto.Počet akútnych lôžok by sa mal znížiť o desaťtisíc. Ilustračné foto. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

OXFORD - Včasné podanie účinnej látky budezonid, ktorá sa bežne využíva pri liečbe astmy, znižuje u pacientov s covidom-19 pravdepodobnosť hospitalizácie, prechodu do ťažkej fázy ochorenia a skracuje následnú rekonvalescenciu, zistili vedci z Oxfordskej univerzity, píše server idnes.cz.

"Včasné podanie inhalovaného budezonidu znížilo pravdepodobnosť, že pacienti s covidom-19 budú potrebovať urgentnú lekársku starostlivosť a skrátilo dobu ich rekonvalescencie," stojí v závere štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity prezentovanej v odbornom časopise The Lancet.

Skryť Vypnúť reklamu

Štúdie sa zúčastnilo 146 pacientov s covidom-19. Polovici z nich lekári podávali budezonid dvakrát denne, druhá polovica pacientov mala bežne dostupnú starostlivosť.

U pacientov s budezonidom po podaní lieku ustúpili prejavy ochorenia rýchlejšie, než u ľudí, ktorí liek nedostali.

Podľa vedcov je však nevyhnutné, aby ľudia dostali liek najneskôr do siedmich dní od prvých príznakov covidu-19.

Výskum oxfordských vedcov pozorne sledovali aj lekári v Česku.

"Čakali sme na to asi posledný mesiac a pol. Dáta vyzerajú pekne, vyzerá to nádejne, že by sa budezonid mohol používať aj pri ľahkom priebehu covidu úplne na začiatku a mohol by pacientom výrazne prospievať," povedal MF DNES lekár Milan Sova, zástupca prednostu pre liečebnú starostlivosť Kliniky pľúcnych chorôb a tuberkulózy FN Olomouc.

Skryť Vypnúť reklamu

"Niektorí kolegovia už budezonid alebo niektorý iný inhalačný kortikoid pacientom podávali. Doteraz však neexistovali dáta, ktoré by jeho účinok preukázali takto systematicky," vysvetlil Sova.

Lekári, ktorí budezonid pacientom s covidem-19 predpisovali, tak podľa neho doteraz robili na vlastnú zodpovednosť v rámci takzvanej "off label indikácie".

To znamená nasadenie lieku aj na chorobu, pre ktorú nie je primárne určený a nie je liekovou agentúrou na túto indikáciu schválený.

Budezonid je imunosupresívny liek, ktorý sa bežne používa na liečbu astmy.

"Je na trhu už od 80. rokov. U pacientov s astmou tlmí zápal v prieduškách. Úplne rovnako tlmí zápal aj u pacientov s covidom. U malej časti z nich potom ochorenie prechádza do stredne ťažkého a ťažkého priebehu, čo často spôsobuje prestrelená imunitná odpoveď. A práve tú budezonid utlmí a je väčšia šanca, že ťažký priebeh u človeka nenastane," vysvetlil Sova.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa predsedu Českej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie Petra Panznera sa budezonid bežne užíva pri pravidelnej liečbe astmy vo forme inhalačného lieku.

V Česku sa pravidelná liečba týka zhruba jedného percenta populácie, konkrétne budezonid môžu podľa Panznera využívať desaťtisíce pacientov.

"Astma je veľmi rozšírené ochorenie, prekonávajú ho nízke percentá populácie. Časť z nich sú ľahkí astmatici, ktorí pravidelnú liečbu nepotrebujú. Lieky môže denne užívať približne jedno percento populácie. Aj to je však obrovské číslo. Inhalačné kortikoidy sú základom liečby u väčšiny pacientov s astmou," povedal Panzner.

Astmatici podľa neho Budenosid užívajú denne.

"Využíva sa na pravidelnú a dlhodobú liečbu astmy, čo je tiež zápalové ochorenie, hoci nie infekčné, ale alergické. Základom liečby astmy je protizápalová liečba, ktorá je v 95 percentách prípadov reprezentovaná práve inhalačnými kortikosteroidmi. Budezonid však nie je jediný," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

"Deti vo veku 10 či 11 rokov by nemali byť sexuálne aktívne a akákoľvek politika, ktorá by takýto nápad podporovala, je zvrátená a a pomáha tým, ktorí chcú sexuálne využívať deti," oponuje jeden z kritikov.


echo24.cz 8 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Ak by umierali chorí na covid-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň na Slovensku približne 40-tisíc mŕtvych, tvrdí analytik Smatana.


SITA 7 h
Ilustračné foto.

Stúpa percento nakazených pri PCR testoch.


11 h