SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Zvolenský: Pandémia zdôraznila úlohu rodiny ako domácej cirkvi

Medzi najvážnejšie dosahy pandémie patrí podľa predsedu KBS vzrast domáceho násilia, diskriminácie a znásobenie ťažkostí života rodiny.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský.Arcibiskup Stanislav Zvolenský. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pandemická skúsenosť zdôraznila ústrednú úlohu rodiny ako domácej cirkvi a dôležitosť komunitných väzieb medzi rodinami.

Na online konferencii Fungujúca a stabilná rodina, ktorú organizuje Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v Bratislave, to povedal jej predseda Stanislav Zvolenský.

"Takéto väzby robia z cirkvi autentickú rodinu rodín," uviedol.

Medzi najvážnejšie negatívne dosahy pandemickej situácie patrí podľa Zvolenského vzrast domáceho násilia, diskriminácie a znásobenie ťažkostí života rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"I z tohto dôvodu sme sa po predchádzajúcich konferenciách, ktoré sa venovali riešeniam rôznych krízových rodinných situácií, rozhodli so spoluorganizátormi zamerať sa na identifikovanie riešení, ktoré zabezpečia zachovanie fungujúcej a stabilnej rodiny. Chceme ponúknuť pozitívny pohľad a klásť tak dôraz na prevenciu, aby sa rodiny neprepadli do krízovej oblasti," pripomenul.

Pápež František vyhlásil tento rok za Rok rodiny. Privítal tiež, že sa téme podpory stabilnej rodiny venujú spolu so zástupcami verejných inštitúcií - Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, sudcami, ako aj neziskovým sektorom.

"Verím, že spoločným úsilím štátu, spoločnosti a cirkvi môžeme prispieť k spoločnému dobru, ktorým je iste aj autonómia rodiny a podpora jej vnútorných regeneračných a ozdravných mechanizmov," povedal predseda KBS, ktorá konferenciu organizuje v spolupráci so Spoločnosťou Úsmev ako dar, Asociáciou rodinných sudcov a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

Konferencia je štvrtým pokračovaním podujatí v predošlých rokoch, ktoré sa zameriavali na najlepšie záujmy dieťaťa, odpustenie a zmierenie ako prevenciu rozpadu rodiny a riešenia pre rodiny v kríze.

Teraz sa venuje téme podpory zachovania fungujúcej a stabilnej rodiny.

Cieľom konferencie je identifikovať riešenia a dobré príklady z praxe, ktoré zabezpečia zachovanie fungujúcej a stabilnej rodiny. Konkrétne, aby sa rodiny neprepadli do krízovej oblasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

10 h
Veriaci na námestí Svätého Petra

Pápež tiež uviedol, že ľudia by nemali strácať vieru či nádej, a to ani vtedy, keď sa zdá, že "zlo má prevahu".

11 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Šéfka strany Za ľudí pripomenula, že schválenie príspevku je iba prvá časť podpory rodín postihnutých pandémiou. Strana bude podľa nej presadzovať, aby pomoc bola cielená a pomohli sektorom, ktoré boli najviac postihnuté.

14 h
Minister práce Milan Krajniak.

"Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“ zdôraznil Krajniak.

18 h