SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov. Opustiť územie SR musia do siedmich dní.

Slovensko tak reaguje na udalosti v Českej republike.

Premiér Eduard Heger o tom informoval vo štvrtkovom vyhlásení v prítomnosti ministra obrany Jaroslava Naďa a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

Šéf diplomacie očakáva adekvátnu reakciu Ruskej federácie.

"Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré bude založené na vzájomnom rešpekte. Zároveň očakávame, že k tomu prispejú zástupcovia diplomacie ruskej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na príslušných medzinárodných dohovoroch," vyhlásil premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Českej republike opätovne vyjadril solidaritu a plnú podporu. Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb.

Rusko: Obvinenia sú neopodstatnené

Obvinenia proti pracovníkom veľvyslanectva Ruskej federácie (RF) v SR z akejkoľvek nezákonnej činnosti, tým väčšmi z činnosti zameranej proti SR, sú absolútne neopodstatnené.

V reakcii na dnešné rozhodnutie vlády o vyhostení troch ruských diplomatov to konštatuje samotné veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku.

„Rozhodnutie slovenskej vlády sa dá ťažko pokladať za niečo iné ako za krok, ktorý je v rozpore s historicky dobrými vzťahmi medzi národmi našich krajín,” uvádza sa v stanovisku.

Ruská strana si podľa stanoviska zároveň vyhradzuje právo primerane reagovať na postup slovenských vládnych orgánov. O reakcii budú slovenské orgány podľa ruského veľvyslanectva v krátkom čase informované.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka: Ohradili sme sa voči činnosti ohrozujúcej naše záujmy

Vyhostením troch ruských diplomatov Slovensko podporilo Českú republiku a zároveň sa dôrazne ohradilo voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy.

V reakcii na vyhostenie to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, informoval jej hovorca Martin Strižinec.

"S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy," skonštatovala prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhostenie troch ruských diplomatov je okrem prejavu solidarity aj jasným odkazom, že nebudeme tolerovať neprípustné aktivity na našom území.

V reakcii na vyhostenie to uviedla vicepremiérka a predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová.

Dodala, že Slovensko má záujem o korektné vzťahy s Ruskom, rovnako ako so všetkými krajinami, informovalo tlačové oddelenie strany Za ľudí.

"Nemôžeme pripustiť, aby agenti tajných služieb, ktorí sa tvária ako diplomati, porušovali zákony krajín, kde pôsobia. To, čo sa stalo v Českej republike, je absolútne neprípustné a týmto krokom - vyhostením troch ruských diplomatov - vyjadrujeme nielen solidaritu ku krajine, ktorá je nám najbližšia, ale posielame jasný odkaz, že nebudeme tolerovať neprípustné aktivity na našom území," skonštatovala Remišová.

SkryťVypnúť reklamu

Zákony podľa nej musia platiť pre každého rovnako.

Opozícia tento krok kritizuje

Rozhodnutiu slovenskej vlády o vyhostení troch ruských diplomatov mala predchádzať dôsledná diskusia v kontrolných orgánoch Národnej rady SR a následne koordinovaný postup na úrovni Európskej únie.

Vo svojom stanovisku to uvádza opozičná strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) s tým, že napriek vyjadreniu solidarity s ČR je z dnešného rozhodnutia vlády zaskočená.

„Mrzí nás, že tak vážny akt sa uskutočnil bez informácií parlamentu a slovenská verejnosť nebola informovaná o príčinách tohto závažného zahraničnopolitického rozhodnutia," konštatuje strana Hlas vo svojom stanovisku.

Opozičná strana Smer-SD vyzýva členov vlády, aby bezodkladne informovali slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda strany a Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať.

"Strana Smer-SD odmieta spôsob, ktorý dnes predviedli jednostranne nekriticky orientovaní predseda vlády s ministrom zahraničných vecí a ministrom obrany. Svoju dlhodobo prejavovanú rusofóbiu dnes naplno preukázali," skonštatoval Blanár.

Poznamenal, že Európska únia doteraz napríklad neprijala žiadne spoločné stanovisko a po Česku sme jediní, kto urobil takýto unáhlený krok.

Podľa predsedu strany Roberta Fica sa potvrdilo, že slovenská vláda je vláda amerických agentov.

Babiš sa Slovensku poďakoval za solidaritu

Český premiér Andrej Babiš sa vo štvrtok poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky," napísal Babiš na Twitteri.

Český premiér na tejto sociálnej sieti tiež napísal, že hovoril s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou - informoval ju o vážnej situácii v česko-ruských vzťahoch a zároveň ju požiadal o podporu na bilaterálnej úrovni i v rámci EÚ a NATO.

Merkelová Babiša ubezpečila, že Nemecko stojí pevne za Českom.

Výbuch vo Vrběticiach

Česká republika vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

SkryťVypnúť reklamu

Český premiér Andrej Babiš v pondelok (19. 4.) informoval, že išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike.

Dodal, že nie je prijateľné, aby agenti robili takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu